niedziela, 18 marca 2018 r.

Biała Podlaska

Spór o krzyż w Białej Podlaskiej. "Przeniesiono go nocą, do ślepego zaułka"

  Edytuj ten wpis
Dodano: 5 maja 2013, 19:02
Autor: jsz

Nowe miejsce, gdzie stanął przeniesiony krzyż. Mieszkańcy, którzy krytykują ten pomysł mówią, że kie
Nowe miejsce, gdzie stanął przeniesiony krzyż. Mieszkańcy, którzy krytykują ten pomysł mówią, że kie

Spór wokół "pamiątki cudownego ocalenia miasta podczas II wojny światowej”. Drewniany krzyż, który został przeniesiony przez budowniczych galerii handlowej wbrew woli parafii, będzie miał następcę

Wczoraj zbierano pieniądze, które parafia Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Białej Podlaskiej chce przeznaczyć na nowy krzyż. Ma zostać postawiony w pobliżu miejsca przy skrzyżowaniu ul. Brzeskiej i Prostej, skąd przed tygodniem został usunięty poprzedni.

Historia z krzyżem zaczęła się jeszcze w styczniu. Firma Inwestor, właściciel Galerii Handlowej Rywal, która miała być powiększona o nową część wysłała do bialskiej parafii pismo z prośbą o wskazanie nowego miejsca, gdzie mógłby zostać przeniesiony krzyż.

– Inwestor wyrażał nadzieję, że proboszcz podzieli jego zdanie, iż obiekt kultu religijnego powinien znaleźć lepsze, bardziej zaciszne miejsce modlitwy, niż bezpośrednie sąsiedztwo centrum handlowego – tłumaczy Katarzyna Czajkowska, rzecznik firmy Inwestor. – Właściciel Rywala zapewnił transport, montaż i późniejszą opiekę nad krzyżem.

Otrzymał odmowę. – Krzyż nie jest własnością parafii, zapytaliśmy więc o zdanie wiernych – mówi ks. kanonik Marian Daniluk, proboszcz parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. – Parafianie opowiedzieli się za tym, by krzyż pozostał na swoim miejscu. W ramach kompromisu zaproponowałem inwestorowi, by jeśli to konieczne, przenieść krzyż kilka metrów dalej. Na to jednak nie było zgody.

Po pomoc do prezydenta

Właściciel terenu zwrócił się do prezydenta miasta Andrzeja Czapskiego. – Nie prosił prezydenta o bycie rozjemcą, lecz o wskazanie nowego miejsca krzyża – mówi Renata Szwed, dyrektor Gabinetu Prezydenta Białej Podlaskiej.

Zdaniem prezydenta do przeniesienia krzyża potrzebna jest "zgodna wola” - zarówno właściciela działki jak i proboszcza parafii. – Dopiero w momencie ustalenia takiego wspólnego stanowiska, wraz z podaniem propozycji rozwiązania problemu, moglibyśmy rozważyć nowe miejsce planowanej lokalizacji krzyża lub zaproponować własne rozwiązanie – napisał do inwestora prezydent Czapski.

Ślepy zaułek

Mimo to, tydzień temu, krzyż stanął w nowym miejscu. – Został przeniesiony na sąsiadującą działkę, w bezpośrednie sąsiedztwo parafii, od strony kościoła. Stanął w pobliżu obecnego budynku Rywal – opisuje przedstawicielka firmy Inwestor.

– Krzyż stoi na tyłach centrum handlowego, w ślepym zaułku, gdzie nikt nie zagląda – precyzuje ks. Daniluk.

Proboszcz chce postawić nowy krzyż w miejscu, z którego został usunięty poprzedni. – Robimy to na prośbę mieszkańców. Z pewnością jest tam fragment terenu, należący do miasta. Poprosimy więc Ratusz o zgodę na postawienie krzyża – przyznaje ks. Daniluk.

Wczoraj parafianie mogli składać datki na ten cel. Przed kościołem stali chłopcy z puszkami.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!