poniedziałek, 26 lutego 2018 r.

Biała Podlaska

Spór o stołówkę przy szkole. Różne wyniki badań wody

Autor: Ewelina Burda

Sanepid skontrolował wodę w stołówce którą zajmuje firma Diana / fot.E.Burda
Sanepid skontrolował wodę w stołówce którą zajmuje firma Diana / fot.E.Burda

Woda z alternatywnego zbiornika w stołówce przy Szkole Podstawowej nr 9 nie nadaje się do spożycia. Tak wynika z kontroli Sanepidu. Ale zupełnie inne wyniki prezentuje firma Diana.

W ubiegłym tygodniu szkoła odcięła dostęp do wody stołówce, którą wciąż zajmuje firma Diana, chociaż od 1 sierpnia nie jest już prawnym najemcą lokalu. Władze miasta wypowiedziały firmie umowę najmu, bo oceniły że warunki były zbyt preferencyjne - firma płaciła 85 zł czynszu miesięcznie za ponad 800 mkw. powierzchni.

Z kolei, właścicielka Diany na razie wyprowadzać się nie zamierza, bo jak mówi, zainwestowała blisko 300 tys. zł w remont stołówki. Tymczasem, przetarg na prowadzenie stołówki wygrała inna firma - Triomix. Zdaniem dyrekcji szkoły, Diana bezprawnie zajmuje lokal, stąd decyzja o zakręceniu kurka. Z kolei, Mirosława Ładniak właścicielka firmy odbija piłeczką i bezprawiem nazywa odcięcie dostępu do wody. O sprawie zawiadomiła prokuraturę, a sama podłączyła  alternatywne zasilanie wody. I to właśnie wodę z tego alternatywnego źródła 26 września skontrolował Sanepid.

Na miejscu inspektorzy stwierdzili "niezgodności z przepisami prawa żywnościowego polegające m.in. na braku bieżącej zimnej i gorącej wody doprowadzonej z wodociągu publicznego". "Obiekt zaopatrzony był w wodę źródlaną, uzyskiwaną z 500 litrowego polietylenowego zbiornika, skąd woda rozprowadzona była do pomieszczeń stołówki" - czytamy w piśmie przesłanym przez Zofię Badach, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej do prezydenta miasta. Otrzymane w piątek wyniki badań próbek wody "stwierdzają zanieczyszczenia mikrobiologiczne", m.in. bakteriami z grupy coli i enterokokami kałowymi. "Należy podkreślić, iż woda nie nadaje się do spożycia przez ludzi ani też do użytku domowego, stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia ludzi" -   alarmuje dyrektor Sanepidu.

Tymczasem właścicielka Diany Mirosława Ładniak również zleciła badanie wody (we wtorek), tyle że w Laboratorium Usługowo - Badawczym "Biochemik" w Łukowie. I te wyniki badań wody, pobranej z kranu w stołówkowej kuchni nie wskazują zanieczyszczeń mikrobiologicznych, ani bakteriami coli ani enterokokami kałowymi. Tyle że w sprawozdaniu z badań, laboratorium wskazuje, że nie posiada informacji o metodyce pobierania próbek. W piątek Mirosława Ładniak potwierdziła nam tylko  że ma te właśnie wyniki badań z niezależnego laboratorium, ale od tamtego czasu nie odbiera od nas telefonów.

Urząd Miasta i szkoła podtrzymują swoje stanowisko w sprawie firmy Diana.-  W wyniku przetargu na prowadzenie stołówki przy Zespole Szkół w Białej Podlaskiej prowadzenie lokalu zostało powierzone firmie Triomix,  która zaproponowała lepszą ofertę wynajmu pomieszczeń. Wyniki kontroli  sanitarnej dostarczają dodatkowych i zaskakujących argumentów, dla  których działalność firmy Diana nie może być kontynuowana, zwłaszcza jeśli zagraża ona zdrowiu uczniów szkoły - podkreśla  Radosław Plandowski z bialskiego magistratu.   

Patowa sytuacja wciąż trwa. W ciągu ostatniego tygodnia strony konfliktu przerzucały się oświadczeniami. Tymczasem, w internecie rodzice uczniów "dziewiątki" zainicjowali petycję do dyrektor szkoły "z postulatem o przywrócenie do prowadzenia stołówki szkolnej firmy Diana". "Uważamy, że firma Diana, przez lata bardzo dobrze wywiązywała się ze swoich obowiązków, a nasze dzieci otrzymywały najwyższej jakości posiłki. Stołówka prowadzona przez tę firmę, obdarzona jest naszym zaufaniem, a co więcej – jest najnowocześniejszym i najlepiej prowadzonym miejscem tego typu w całym mieście i okolicy. Nie zgadzamy się na to, by zostało to zniszczone" - czytamy w petycji, pod którą w internecie podpisało się ponad 400 osób.

Przypomnijmy że Triomix, który wygrał  przetarg, zaproponował 8 779,49 zł miesięcznego czynszu.

Czytaj więcej o: szkoła Biała Podlaska sanepid Diana
Użytkownik niezarejestrowany
(1) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (2 października 2016 o 20:19) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
kasa kasa kasa
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (1)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!