niedziela, 18 lutego 2018 r.

Biała Podlaska

"Spotkanie na grobli". Nowy obraz w kolekcji Muzeum Południowego Podlasia

Autor: Ewelina Burda

mat.prasowe
mat.prasowe

Nowy obraz w kolekcji Muzeum Południowego Podlasia. To "Spotkanie na grobli" malarza Włodzimierza Łosia.

Datowane na 1883 rok dzieło placówka zakupiła w ramach programu "Kolekcje muzealne" Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Dofinansowanie z resortu wyniosło 63 tys. zł.

– Wszystkiego na ten temat dowiecie się państwo na konferencji prasowej 12 października – zapowiada Violetta Jarząbkowska z działu artystycznego muzeum. Wiadomo, że obraz już w placówce wisi na stałej wystawie "Konie, jeźdźcy, zaprzęgi w malarstwie polskim XIX i  XX wieku". – Kolekcję "Konie, jeźdźcy, zaprzęgi w malarstwie polskim XIX i XX wieku” zapoczątkowaliśmy jeszcze w latach 70-tych. W tej chwili nie byłoby nas stać na zakup większości z tych obrazów, bo dzieła polskich malarzy z XIX wieku kosztują powyżej 100, a nawet 200 tys. zł. Gdyby nie dotacje z ministerstwa, ta kolekcja byłaby martwa – przyznaje z kolei Małgorzata Nikolska, dyrektor placówki.

W ubiegłym roku dzięki temu ministerialnemu programowi do muzeum trafił obraz "Czwórka krakowska", Władysława Szernera z 1877 roku.  Jego wartość to 55 tys. zł, ministerstwo dołożyło 43 tys. zł.

W niedzielę o godz. 12 w muzeum odbędzie się wykład "Spotkanie na grobli Włodzimierza Łosia. Tematy malarskie związane z  podróżowaniem pojazdami konnymi".

"Spotkanie na grobli" to olejny obraz o wymiarach 60 na 110 centymetrów z 1883 roku. Włodzimierz Łoś należał do grona Monachijczyków - polskich artystów działających w Niemczech i uprawiających przede wszystkim malarstwo rodzajowe. Zanim artysta zdecydował się na emigrację do Monachium studiował w latach 1870-1872 w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie u Władysława Łuszczkiewicza. Łoś przed wyjazdem pracował też w dobrach księcia Romana Sanguszki. To on ufundował stypendium umożliwiające młodemu artyście wyjazd. Pewną rolę odegrał w decyzji o artystycznej emigracji Łosia także Juliusz Kossak.

(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!