poniedziałek, 26 lutego 2018 r.

Biała Podlaska

Awantura w szpitalu w Białej Podlaskiej. Sprzątaczki bez wynagrodzeń i środków do sprzątania

Dodano: 18 lutego 2016, 22:31
Autor: Ewelina Burda

Brak wynagrodzeń za styczeń i nieodpowiednie warunki pracy. To główne problemy sprzątaczek  zatrudnionych przez firmę Link2People do sprzątania szpitala w Białej Podlaskiej/fot. archiwum
Brak wynagrodzeń za styczeń i nieodpowiednie warunki pracy. To główne problemy sprzątaczek zatrudnionych przez firmę Link2People do sprzątania szpitala w Białej Podlaskiej/fot. archiwum

Brak wynagrodzeń za styczeń i nieodpowiednie warunki pracy. To główne problemy sprzątaczek zatrudnionych przez firmę Link2People do sprzątania szpitala w Białej Podlaskiej.

- Firma zalega z pensjami za styczeń dla wszystkich pracowników. Każdy ma jakieś rachunki, kredyty, dzieci na utrzymaniu – skarży się anonimowo jedna z pracownic. Większość sprzątaczek pracuje na tzw. umowach śmieciowych. Stawka za godzinę to mniej niż 5 zł. – My tu przychodzimy żeby zarobić na chleb- podkreślają pracownicy, którzy w środę zorganizowali dwugodzinny strajk.  – Płace są niskie, a praca jest ciężka. Bo my tu nie tylko sprzątamy. Jak trzeba to podstawiamy pacjentom baseny, albo wozimy na badania. Bywa tak, że jedna osoba ma do sprzątania 2 oddziały – opowiada inna pracownica, zatrudniona od kilku miesięcy. – Brakuje też środków do sprzątania. Zdarza się, że zlewy czyścimy po prostu mydłem – dodaje.

Sprzątaczki oczekują wypłaty zaległych wynagrodzeń. Prezes firmy Link2People z Piaseczna, która obiekty szpitalne sprząta od 2012 roku, obiecuje, że nastąpi to na początku marca.  - Postaram się choćby zapłacić część wynagrodzenia pracownikom. Jadę teraz pożyczyć pieniądze. 1 i 2 marca zapłacę pobory za styczeń, a w kwietniu za luty i marzec – zapowiedział w środę na spotkaniu ze sprzątaczkami prezes Dominik Stężycki.  Opóźnienia tłumaczył zadłużeniem i zajęciem konta firmy przez Urząd Skarbowy.  Poza tym, Stężycki przyznaje, że złożył już do sądu wniosek o upadłość. Liczy, że sąd zdecyduje o  zawieszeniu egzekucji długu.

– Taka procedura może potrwać – martwią się sprzątaczki. Część z nich poszła na urlopy. – W czwartek na niektórych oddziałach nie było personelu – mówi jedna z protestujących. Sprzątaczki liczą, że w ich sprawie zainterweniuje dyrekcja Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego. Ten od lat zleca utrzymanie czystości firmom zewnętrznym. Firmy przystępują do przetargu. - Szpital nie kontroluje bieżącej sytuacji finansowej firmy, kontroluje natomiast bardzo szczegółowo prawidłowość wykonywanych zadań, wynikających z zawartych umów. Dzięki takim działaniom możliwe jest świadczenie usług na wysokim poziomie –podkreśla Magdalena Us rzecznik prasowy WSzS w Białej Podlaskiej. - Dowiedzieliśmy się z przekazu ustnego, że w ostatnich dniach został złożony wniosek o upadłość firmy Link2People. Prezes  poinformował nas też o problemach z wypłatą wynagrodzeń. Jednak obecna sytuacja nie zdejmuje z firmy obowiązku realizowania zobowiązań wobec szpitala- zaznacza Us. - Szpital będzie nadal kontrolował jakość świadczonych usług i jeżeli nie będzie ona odbiegała od kryteriów określonych w umowie, umowa będzie kontynuowana -mówi na koniec rzecznik prasowy placówki.

Czytaj więcej o: Biała Podlaska szpital
Użytkownik niezarejestrowany
Gość
Gość
(23) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (5 lutego 2017 o 09:00) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
ppani romanuik elzbieta złodziej do zwolnienia
Rozwiń
Gość
Gość (22 lutego 2016 o 13:19) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
O nawet jest recenzja nie wszystkie posty publikują
Rozwiń
Gość
Gość (22 lutego 2016 o 13:14) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Publikacje na szpital czas zamknąć a może gazetę o korupcji w BP wydrukujemy Co wy na to
Rozwiń
Gość
Gość (22 lutego 2016 o 13:13) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
No właśnie i tu legła wieloletnia propaganda szpitala hahaha Czyżby brudy szpitala wychodziły na wierzch to nie jedyna sprawa
Rozwiń
vvv
vvv (21 lutego 2016 o 18:28) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Muszę pocieszyć drogie panie i napisać to, co słyszałem ostatnio na antenie radia. Pewni pracownicy też nie byli zadowolenie z braku wypłat i podali pracodawcę do sądu. I tu uwaga! Sąd uznał,że okres niepłacenia przez 3 miesiące pensji , to jeszcze nie powód żeby pracodawcę stawiać przed sądem. Tak więc do roboty ku chwale ojczyzny!

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (23)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!