poniedziałek, 22 stycznia 2018 r.

Biała Podlaska

Sprzedali działki w strefie ekonomicznej? Przetarg się odbył, ale nie podają wyników

Dodano: 28 grudnia 2017, 14:51
Autor: eb

Podstrefę otwarto w styczniu tego roku
Podstrefę otwarto w styczniu tego roku (fot. Ewelina Burda)

Przetarg się odbył, ale ani władze Białej Podlaskiej ani Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, nie chcą jeszcze oficjalnie mówić o jego wyniku.

A chodzi o sprzedaż pierwszych działek w bialskiej podstrefie ekonomicznej, która znajduje się na terenie byłego lotniska wojskowego. Jest ona częścią Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. To 94 hektary terenu, z czego 69 należy do miasta, a 24 to własność Agencji Mienia Wojskowego. 

21 grudnia w Sopocie, w siedzibie PSSE, pod młotek miała pójść nieruchomość o powierzchni ok. 3,3 ha, obejmująca trzy działki. – Przetarg się odbył – potwierdza krótko Igor Nagraba, rzecznik prasowy PSSE.

Oficjalnie jest jednak na urlopie, podobnie jak jego przełożeni. – Dlatego wyniki przetargu podamy po Nowym Roku – dodaje Nagraba. – Odnośnie przetargu, będziemy mogli upublicznić informację dopiero po Nowym Roku. Pozostały jakieś dokumenty do uzupełnienia – równie tajemniczo wypowiada się Radosław Plandowski, rzecznik bialskiego magistratu.

Ale kilka dni wcześniej prezydent miasta zdradził, że kupnem działki zainteresowana była bialska firma, która chce tam poszerzyć swoją działalność. – Cieszę się, że strefa zaczyna żyć i jest pierwsza jaskółka. Mam nadzieję, że kolejne przetargi przed nami. Chcemy do tego dynamicznie podejść – zaznaczył prezydent.

To Pomorska Strefa dokonuje najpierw weryfikacji potencjalnego inwestora, a później przekazuje grunt. – Środki ze sprzedaży wpływają na konto miasta, a myślę że chodzi o kilka milionów złotych w przypadku tego pierwszego przetargu. Z tego prowizję czerpie też strefa. Takie są zapisy w ustawie – dodaje Stefaniuk.

Wiadomo, że do Sopotu na przetarg pojechał zastępca prezydenta Adam Chodziński oraz Ludwik Rozdzialik, naczelnik wydziału geodezji i gospodarki nieruchomościami. Cena wywoławcza gruntu wynosiła 1,8 mln zł. – Pieniądze które trafią do naszego samorządu, zasilą nasz budżet i dzięki temu będziemy mogli inwestować – podkreśla prezydent. 

Dochody ze sprzedaży wszystkich działek w podstrefie miasto rozłożyło w budżecie do 2020 roku. Szacowane są one na ponad 40 mln zł.

Firmy, które zainwestują w bialskiej podstrefie, mogą liczyć na ulgę w podatku od nieruchomości od 50 (duże firmy) do 70 proc. (małe i mikrofirmy). Na razie miasto nie przystąpiło do uzbrajania tego terenu. Wyczyszczono go tylko z drzew-samosiejek.

Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(5) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (3 stycznia 2018 o 12:57) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Jeżeli sprzedaje się grunty Skarbu Państwa, a nie ujawnia wyników przetargu, to po co nam w Polsce przepisy BIP, kompetencje UOKiK oraz inne regulacje prawne.
Rozwiń
Gość
Gość (28 grudnia 2017 o 23:16) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Szopka noworoczna nie strefa ekonomiczna.Szkoda tylko tych drzew wycietych.
Rozwiń
Gość
Gość (28 grudnia 2017 o 17:17) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Co ten gość robi tu.Do budy
Rozwiń
Gość
Gość (28 grudnia 2017 o 15:13) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Investorzy z Kataru też są nieuchwytni- ZUS-ZWLA dożywotnie, leczą katar. No to siema i do siego roku!
Rozwiń
Gość
Gość (28 grudnia 2017 o 15:01) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Hrabia Bierecki capnął już majątek w Białej Podlaskiej ,a jego poddańczy prezydencik skrzętnie wykonuje polecenia. Tylko dokąd Bialczanie będą patrzeć na poczynania cwaniaka i jego poddanych?czy to nie czas ,by z tym coś zrobić?Złodzieje sie zakradają w majestacie prawa.To taka ma byc to dobra zmiana?tego nikt nie widzi ,bo postawili pomnik Kaczyńskim na brudzie i smrodzie???
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (5)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!