poniedziałek, 19 lutego 2018 r.

Biała Podlaska

Stadnina w Janowie Podlaskim: Kiedyś zyski były milionowe, a teraz?

Autor: eb

(fot. Ewelina Burda / archiwum)

218 tys. zł – to wynik finansowy stadniny za ubiegły rok. A jeszcze kilka lat temu zyski były nawet kilkumilionowe

Przypomnijmy, że podczas ubiegłorocznej aukcji Pride of Poland sprzedano 16 koni za 1 mln 271 tys. euro. W tym roku było jeszcze gorzej – tylko 6 z 25 koni arabskich wystawionych na aukcji znalazło nabywców. W sumie sześć klaczy sprzedano łącznie za 410 tys. euro. Dla porównania, w 2015 roku nowych nabywców znalazły 24 konie, za które kupcy zapłacili blisko 4 mln euro. W 2014 roku także sprzedano 24 konie, ale za niższą kwotę – blisko 2,1 mln euro.

W maju prezes stadniny Sławomir Pietrzak zapewniał, że stadnina jest w dobrej kondycji finansowej. – Mamy dodatni wynik za rok ubiegły, utrzymujemy płynność finansową. Nasze zyski związane są z sierpniową aukcją, a to zawsze jest pewna niewiadoma – stwierdził wówczas Pietrzak.

– W marcu 2016 roku jako powód odwołania pana prezesa Marka Treli podał pan słabe wyniki finansowe Stadniny Koni w Janowie Podlaskim. Powiedział Pan wówczas: „Jeśli chodzi o dochody z działalności związanej z hodowlą koni arabskich, to te wyniki były ujemne (...). Natomiast wynik dodatni spółki wynikał z prowadzonej działalności innej, tzn. hodowli bydła mlecznego, zbóż – napisała w swojej interpelacji do ministra rolnictwa Krzysztofa Jurgiela, posłanka Joanna Mucha (PO), pytając o wynik finansowy stadniny za 2016 rok.

I jak się okazuje wynosi on niecałe 218 tys. zł. Bo ponad 662 tys. zł przyniosła stadninie działalność związana z hodowlą koni, a ponad 205 tys. zł wpłynęło z hodowli bydła mlecznego. Ale już działalność związana z roślinną produkcją towarową przyniosła stadninie ponad 650 tys. zł strat.

– Zaznaczam, że kalkulacja dotycząca produkcji roślinnej uwzględnia również koszty wytworzenia pasz na użytek własny, które znacznie zaniżają wynik finansowy z produkcji roślinnej – tłumaczy minister Jurgiel.

Aukcja Pride of Poland

Użytkownik niezarejestrowany
pedagog z Janowa ...
Użytkownik niezarejestrowany
(71) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (15 października 2017 o 18:27) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Czas trwania ciąży u klaczy waha się od 328 do 345 dni, po narodzinach – młody koń to źrebak (do ½ r. – to sysak, od ½ r. do 1 r. to odsadek). W wieku od 1 r. do 3 lat – młody koń to klaczka lub ogierek, po ukończeniu 3 lat życia – odpowiednio klacz lub ogier, na aukcję trafiają konie 3 latki i starsze. Wychodzi na to, iż klacze zaszły w ciążę w 2013, źrebaki urodziły się w 2014 r., wiek 3 latka konie wystawione na tegorocznej aukcji osiągnęły w 2017. Pytanie – kto był dyrektorem stadniny w 2013 roku, które partie polityczne tworzyły w 2013 i 2014 koalicję rządzącą ?? Cechy genetyczne u narodzonych źrebiąt można zmienić czy nie ?? Kto zatem faktycznie odpowiada za jakość wystawionych w tym roku koni na aukcji ??
Rozwiń
pedagog z Janowa ...
pedagog z Janowa ... (13 października 2017 o 14:36) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
...a ja z Janowa i wole aby ta stadnina się rozwaliła niż miał by wrócić układ z PO i tymi wszystkimi panami za 5 groszy! Kon to przeżytek i głupio jak świat widzi nas jako koniuchów i chłopów. Każdy już ma samochód pod domem i nowocześnie żyje i taką Polskę pokazujcie a nie fury i konie!
Rozwiń
Gość
Gość (13 października 2017 o 11:52) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Artykuł z serii Niemiec płaci Niemiec wymaga.
Rozwiń
Gość
Gość (13 października 2017 o 11:31) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
A gdzie jest informacja o wynikach aukcji szumnie organizowanej przez byłego prezesa stadnin po oderwaniu od koryta??? Czy była zona perkusisty Rolling Stones??? Czy zakupiła od niego i kolegów konie za miliony??? Dziennik Wschodni zachwalający o owym czasie to wydarzenie nie pokwapił się z informacją o wynikach tego przełomowego wydarzenia więc pomogę: 8 koni za 73 tys EUR.
Rozwiń
Gość
Gość (13 października 2017 o 10:25) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Rządy PiS-u dewastują Polskę. Widać to idealnie na przykładzie stadniny koni w Janowie. Konsekwencje innych działań są trochę odwleczone w czasie ale będą dużo bardziej negatywne. Nie mogę zrozumieć jak Polacy dali się tak omotać prawicowej propagandzie, że oddali władzę w ręce takich ludzi. Sam im prawie uwierzyłem.....
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (71)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!