Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biała Podlaska

26 marca 2017 r.
14:58

Starosta wypowiedział umowy dzierżawy terenu trzem kołom łowieckim

Autor: Zdjęcie autora Ewelina Burda
5 29 A A

W styczniu bialski starosta jako pierwszy samorządowiec w Polsce wypowiedział umowy dzierżawy trzem kołom łowieckim. Zarzutów do myśliwych ma sporo. Prezes koła „Diana” z żadnym z nich się nie zgadza.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Korzystając z faktu, że z końcem marca kończy się 10-letnia dzierżawa obwodów, w styczniu bialski starosta wypowiedział umowy trzem kołom: „Szarakowi” z Lublina, „Dianie” ze Stężycy i bialskiej „Ponowie”.

– Z danych ośrodka Polskiego Związku Łowieckiego z Czempinia wynika, że w ciągu ostatnich 10 lat „Diana” zrealizowała swoje plany łowieckie w 61 proc. – mówi Mariusz Filipiuk, starosta bialski, który też jest myśliwym. – Zebraliśmy też ponad 350 podpisów rolników z gminy Międzyrzec Podlaski, którzy skarżą się że koło nie wypłacało odszkodowań, nie szanowało rolników.

– Statystyka może przysłonić rzeczywistość. My tu żyjemy i widzimy, że chodzą duże stada dzików – zauważa Adam Olszewski, rolnik ze wsi Zasiadki i członek OPZZ Rolników i Organizacji Rolniczych.

Negatywną opinię dla koła wydał również wójt gminy Międzyrzec. Nie zgadza się też stan infrastruktury.

– Komisja pojechała i cały dzień sprawdzała obwód. Miało być 30 lizawek, a nie było ani jednej. Na 26 ambon sprawnych jest kilkanaście. Paśniki są w opłakanym stanie – wylicza Filipiuk.
Według Marka Michalika, prezesa koła „Diana”, to „mocno naciągane” zarzuty.

– Jeżeli chodzi o dzika to w ciągu ostatnich trzech lat nasz plan wykonujemy w 150 proc., pozyskując nawet do 120 sztuk rocznie. W porównaniu z okolicznymi kołami jesteśmy liderem – podkreśla Michalik. I przypomina o spotkaniu dla rolników w Maniach, które koło zorganizowało kilka tygodni temu. – Pytałem wówczas czy ktoś czuje się pokrzywdzony jeżeli chodzi o wypłacanie odszkodowań. Zapadła cisza. W ubiegłym roku wypłaciliśmy 22 tys. zł odszkodowań – dodaje.

Z kolei, starosta z relacji rolników wie, że kilkudziesięciu z nich wyszło ze spotkania. Mimo, że koło chciało ich zachęcić „kanapeczkami i bimbrem”.

– Uważam, że prowadzimy tam bardzo dobrą gospodarkę. Mamy poletka zaporowe żeby zatrzymać dziki na naszej plantacji – przekonuje Michalik.

Ostatnia kontrola komisji z gminy i starostwa tego nie potwierdziła. – Jeżeli starosta podpisze umowę z innym kołem, to zabieramy wszystkie nasza urządzenia łowieckie – zapowiada prezes Diany.

Dzierżawą tego obwodu wyraziły zainteresowanie cztery koła. Decyzję podejmie centrala Polskiego Związku Łowieckiego.

– Postawiłem warunek, że mają to być koła miejscowe – zastrzega starosta. – Liczymy na to, że z kołami lokalnymi dojdzie do współpracy. Bo z kołami, które mają swoją siedzibę daleko stąd, można kontaktować się głównie listownie i to trwa tygodniami – podkreśla Olszewski.

Pozostałe dwa koła którym starosta również wypowiedział umowę poszły na kompromis – jedno zawiązało nowe koło z miejscowych myśliwych, a drugie zobowiązało się m.in. do wypłat odszkodowań dla rolników.

Komentarze 29

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 26 czerwca 2017 o 09:08
Przepis na puche wg. Stanislaw Mateusz Pawluk Dziczyznę kl. II rozdrabniamy na szarpaku. Mięso kl. III przepuszczamy przez sitko 3 mm. Fasolę moczymy minimum 12 godzin w wodzie następnie obgotowujemy do miękkości. Wszystkie przyprawy winne być drobno zmielone lub roztarte. Do rozdrabnianych mięs dodaje się sól, pieprz i gałkę muszkatołową. Całość mieszamy dodając mączkę ziemniaczaną. Z mąki pszennej i smalcu sporządzamy rumianą zasmażkę, która rozprowadzamy wodą (ja robię to bulionem z dzika) i dodajemy koncentrat pomidorowy a następnie paprykę, rozdrobnioną cebulę, maggi i doprawiamy solą. Puszki (słoiki) po wyparzeniu napełniamy masą mięsną do poziomu mniej nieco niż połowa puszki a resztę uzupełniamy obgotowaną fasolą. Zalewamy przygotowaną jak wyżej zalewą pozostawiając około 5 mm wolnej przestrzeni u góry puszki na dekielek. Wycieramy krawędzie puszek lub słoików i zamykamy. Pasteryzujemy.
Przepis na puche wg. Stanislaw Mateusz Pawluk Dziczyznę kl. II rozdrabniamy na szarpaku. Mięso kl. III przepuszczamy przez sitko 3 mm. Fasolę moczymy minimum 12 godzin w wodzie następnie obgotowujemy do miękkości. Wszystkie przyprawy winne być drobno zmielone lub roztarte. Do rozdrabnianych mięs dodaje się sól, pieprz i gałkę muszkatołową. Całość mieszamy dodając mączkę ziemniaczaną. Z mąki pszennej i smalcu sporządzamy rumianą zasmażkę, która rozprowadzamy wodą (ja robię to bulionem z dzika) i dodajemy koncentrat pomidorowy a następnie pap... rozwiń
Avatar
Gość / 18 kwietnia 2017 o 14:08
Szczególnie, że Starosta był członkiem DIANY. Tam odbył staż, był wybierany do ORŁ w Białej Podlaskiej, itp. Zrezygnował na tydzień przed wysłaniem pisma o wypowiedzeniu obwodu. Ot, wdzięczność
Avatar
chłop / 30 marca 2017 o 15:51
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
I starostę i jego pomazańców na taczkach PiS wywiezie! Niech już będą wybory samorządowe bo PSL jest nie do zniesienia! Knują i panoszą się jakby urzędy były ich własnością. Na pole panowie czas powrócić a rządzenie inteligencji zostawcie.
Na gminie Międzyrzec  widać jak  wychodzi rządzenie inteligencji /nauczycieli/ Jak  rządził  inżynier to gmina się rozwijała , a jak rządzą nauczyciele to  chłopi  widzą jak  jest.
Na gminie Międzyrzec  widać jak  wychodzi rządzenie inteligencji /nauczycieli/ Jak  rządził  inżynier to gmina się rozwijała , a jak rządzą nauczyciele to  chłopi  widzą jak  jest. rozwiń
Avatar
Gość / 30 marca 2017 o 15:42
Ludziska! Chłopy kochane! Prezes koła to na wskroś uczciwy człowiek! Nie pozwalajcie staroście zeby Wam ciemnotę wciskał. Za garść srebrników daliście się staroście kupić! Polski chłop zawsze był jest i będzie myślący. Myślcie więc sami i nie dajcie się podjudzać!
Avatar
Gość / 28 marca 2017 o 19:13
I starostę i jego pomazańców na taczkach PiS wywiezie! Niech już będą wybory samorządowe bo PSL jest nie do zniesienia! Knują i panoszą się jakby urzędy były ich własnością. Na pole panowie czas powrócić a rządzenie inteligencji zostawcie.
Avatar
Gość / 28 marca 2017 o 18:00
Wreszcie myśliwy zabrał głos! Widać, że mysliwy z krwi i kości. Wie o czym mów! Smaki lasu nie są mu obce i tego sie panowie myśliwi trzymajcie! Reszta przeminie! i starosta i jego kręcenie nosem też! A knieja była, jest i będzie! Darz Bór! Darz Bór! Darz Bór!
Avatar
Darz Bór / 28 marca 2017 o 16:29
A ja tam wolę kiełbaskę z dziczka . Zawsze strzelam dwa dziki i sarenkę i to wszystko mięso wpie..... lam w kiełbasy . Taka kiełbaska z dziczka i sarenki to poezja . Rozpływa się w ustach . Wyśmienita zagrycha do wódeczki . Zawsze z kolegami myśliwymi pijemy wódeczkę pod taką kiełbaskę z dziczyzny. Pozdrawiam Kolegów Myśliwych !!! Darz Bór !!!
Avatar
Gość / 28 marca 2017 o 12:08
Co ma poseł do koła łowieckiego! chyba tyle, że chce na polowania chodzić! tanie chwyty starostowe splendoru mu nie dodadzą!
Avatar
Gość / 27 marca 2017 o 22:44
Cał Polska patrzy jak w Maniach można ostudzić zapędy myśliwych.
Avatar
Gość / 27 marca 2017 o 22:41
Starosta co zrobi to będzie rozliczony, pochwalony lub obalony, a my rolnicy mamy sprawę ignorowaną od wielu lat. Żaden lokalny poseł nie pochyllił się nad naszymi skargami wobec kół łowieckich.
Avatar
Gość / 26 czerwca 2017 o 09:08
Przepis na puche wg. Stanislaw Mateusz Pawluk Dziczyznę kl. II rozdrabniamy na szarpaku. Mięso kl. III przepuszczamy przez sitko 3 mm. Fasolę moczymy minimum 12 godzin w wodzie następnie obgotowujemy do miękkości. Wszystkie przyprawy winne być drobno zmielone lub roztarte. Do rozdrabnianych mięs dodaje się sól, pieprz i gałkę muszkatołową. Całość mieszamy dodając mączkę ziemniaczaną. Z mąki pszennej i smalcu sporządzamy rumianą zasmażkę, która rozprowadzamy wodą (ja robię to bulionem z dzika) i dodajemy koncentrat pomidorowy a następnie paprykę, rozdrobnioną cebulę, maggi i doprawiamy solą. Puszki (słoiki) po wyparzeniu napełniamy masą mięsną do poziomu mniej nieco niż połowa puszki a resztę uzupełniamy obgotowaną fasolą. Zalewamy przygotowaną jak wyżej zalewą pozostawiając około 5 mm wolnej przestrzeni u góry puszki na dekielek. Wycieramy krawędzie puszek lub słoików i zamykamy. Pasteryzujemy.
Przepis na puche wg. Stanislaw Mateusz Pawluk Dziczyznę kl. II rozdrabniamy na szarpaku. Mięso kl. III przepuszczamy przez sitko 3 mm. Fasolę moczymy minimum 12 godzin w wodzie następnie obgotowujemy do miękkości. Wszystkie przyprawy winne być drobno zmielone lub roztarte. Do rozdrabnianych mięs dodaje się sól, pieprz i gałkę muszkatołową. Całość mieszamy dodając mączkę ziemniaczaną. Z mąki pszennej i smalcu sporządzamy rumianą zasmażkę, która rozprowadzamy wodą (ja robię to bulionem z dzika) i dodajemy koncentrat pomidorowy a następnie pap... rozwiń
Avatar
Gość / 18 kwietnia 2017 o 14:08
Szczególnie, że Starosta był członkiem DIANY. Tam odbył staż, był wybierany do ORŁ w Białej Podlaskiej, itp. Zrezygnował na tydzień przed wysłaniem pisma o wypowiedzeniu obwodu. Ot, wdzięczność
Avatar
chłop / 30 marca 2017 o 15:51
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
I starostę i jego pomazańców na taczkach PiS wywiezie! Niech już będą wybory samorządowe bo PSL jest nie do zniesienia! Knują i panoszą się jakby urzędy były ich własnością. Na pole panowie czas powrócić a rządzenie inteligencji zostawcie.
Na gminie Międzyrzec  widać jak  wychodzi rządzenie inteligencji /nauczycieli/ Jak  rządził  inżynier to gmina się rozwijała , a jak rządzą nauczyciele to  chłopi  widzą jak  jest.
Na gminie Międzyrzec  widać jak  wychodzi rządzenie inteligencji /nauczycieli/ Jak  rządził  inżynier to gmina się rozwijała , a jak rządzą nauczyciele to  chłopi  widzą jak  jest. rozwiń
Avatar
Gość / 30 marca 2017 o 15:42
Ludziska! Chłopy kochane! Prezes koła to na wskroś uczciwy człowiek! Nie pozwalajcie staroście zeby Wam ciemnotę wciskał. Za garść srebrników daliście się staroście kupić! Polski chłop zawsze był jest i będzie myślący. Myślcie więc sami i nie dajcie się podjudzać!
Avatar
Gość / 28 marca 2017 o 19:13
I starostę i jego pomazańców na taczkach PiS wywiezie! Niech już będą wybory samorządowe bo PSL jest nie do zniesienia! Knują i panoszą się jakby urzędy były ich własnością. Na pole panowie czas powrócić a rządzenie inteligencji zostawcie.
Avatar
Gość / 28 marca 2017 o 18:00
Wreszcie myśliwy zabrał głos! Widać, że mysliwy z krwi i kości. Wie o czym mów! Smaki lasu nie są mu obce i tego sie panowie myśliwi trzymajcie! Reszta przeminie! i starosta i jego kręcenie nosem też! A knieja była, jest i będzie! Darz Bór! Darz Bór! Darz Bór!
Avatar
Darz Bór / 28 marca 2017 o 16:29
A ja tam wolę kiełbaskę z dziczka . Zawsze strzelam dwa dziki i sarenkę i to wszystko mięso wpie..... lam w kiełbasy . Taka kiełbaska z dziczka i sarenki to poezja . Rozpływa się w ustach . Wyśmienita zagrycha do wódeczki . Zawsze z kolegami myśliwymi pijemy wódeczkę pod taką kiełbaskę z dziczyzny. Pozdrawiam Kolegów Myśliwych !!! Darz Bór !!!
Avatar
Gość / 28 marca 2017 o 12:08
Co ma poseł do koła łowieckiego! chyba tyle, że chce na polowania chodzić! tanie chwyty starostowe splendoru mu nie dodadzą!
Avatar
Gość / 27 marca 2017 o 22:44
Cał Polska patrzy jak w Maniach można ostudzić zapędy myśliwych.
Avatar
Gość / 27 marca 2017 o 22:41
Starosta co zrobi to będzie rozliczony, pochwalony lub obalony, a my rolnicy mamy sprawę ignorowaną od wielu lat. Żaden lokalny poseł nie pochyllił się nad naszymi skargami wobec kół łowieckich.