wtorek, 23 stycznia 2018 r.

Biała Podlaska

Starostwo chce przejąć pałac w Grabanowie

  Edytuj ten wpis
Dodano: 5 lipca 2012, 19:17

Zarząd Powiatu Bialskiego chciałby przejąć pałac w Grabanowie. W pałacu działa Ośrodek Szkoleniowo-Wystawienniczy. Korzysta z niego Lubelski Ośrodek Doradztwa Rolniczego.

Pojawiły się pogłoski, że pałac może zostać wystawiony na sprzedaż. Przejęciem budynku zainteresowało się starostwo.

– Złożyliśmy pismo do Zarządu Województwa w celu nieodpłatnego przekazania budynku wraz z parcelą – informuje Tadeusz Łazowski, starosta bialski. – Jeżeli dla województwa nieruchomość jest zbędna, to uważamy, że jako gospodarz terenu moglibyśmy ją przejąć i zagospodarować na ośrodek szkoleniowy.

Starosta nie wyklucza, że powiat udostępni potem budynek innym podmiotom, ale dokładnych założeń jeszcze nie ma. Komu ma w takim razie służyć? – Społeczeństwu – odpowiada starosta. – Działalność ośrodka mogłaby dotyczyć szeroko rozumianego życia społeczno-kulturowego.

Władze powiatu wiedzą jednak, że propozycja przejęcia nieruchomości za darmo może nie spotkać się z pozytywną reakcją.

– Podejrzewam, że będzie trudno o taką decyzję, bo każdy podmiot działa we własnym interesie ekonomicznym – przyznaje Łazowski. – Ale wiedząc o sytuacji, jako gospodarz terenu, uznaliśmy, że powinniśmy zareagować.

Jednak o pomyśle powiatu władze województwa jeszcze nie wiedzą. – Do Urzędu Marszałkowskiego nie wpłynęło żadne pismo w tej sprawie – poinformowała nas Beata Górka, rzecznik prasowy marszałka województwa lubelskiego.

Jak wyjaśniła, żeby przekazywanie pałacu komukolwiek wchodziło w ogóle w grę, najpierw ośrodek musiałby z niego zrezygnować. Ale dalsze decyzje należą i tak do sejmiku, a nie do Zarządu Województwa.

Również pracownicy ośrodka w Grabanowie są zaskoczeni planami starostwa. Nieoficjalnie poinformowali, że sami pierwszy raz dowiedzieli się o tym z informacji w jednym z internetowych serwisów informacyjnych. – Takiej informacji ani oficjalnie, ani nieoficjalnie nie otrzymaliśmy. Nikt nawet o tym nie mówił – informuje Sławomir Meleszczuk, kierownik ośrodka w Grabanowie.

Dyrektor LORD był wczoraj nieuchwytny. Wiadomo jednak, że ośrodek czeka restrukturyzacja. Jeszcze w maju Walne Zgromadzenie Lubelskiej Izby Rolniczej wydało w tej sprawie stanowisko. Delegaci sprzeciwili się likwidacji ośrodków takich, jak ten w Grabanowie i sprzedaży zajmowanych przez nie budynków.

Starosta bialski podkreśla, że nie chce umniejszać znaczenia LORD i jego placówki w Grabanowie. – Ośrodki doradztwa rolniczego spełniają ważną rolę i to zwłaszcza dla społeczności, której duża część zajmuje się działalnością rolniczą i okołorolniczą.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!