piątek, 23 lutego 2018 r.

Biała Podlaska

Sto lat liczenia pieniędzy

  Edytuj ten wpis
Dodano: 12 września 2002, 17:13

Piękną kartę historii Parczewa stanowią dzieje Banku Spółdzielczego. Ta jedna z najstarszych tego typu placówek finansowych na Lubelszczyźnie, liczy sobie już 100 lat. Główna uroczystość z tej okazji odbędzie się w najbliższą niedzielę.

Parczewski bank powstał 2 stycznia 1902 r. pod nazwą Towarzystwo Oszczędnościowo-Pożyczkowe. Jego celem, jak wielu innych instytucji organizowanych w tym czasie na ziemiach zaboru rosyjskiego, była pomoc kredytowa ludności polskiej i uniezależnienie od władz carskich. Towarzystwo dawało materialne podstawy polskim kupcom, rzemieślnikom, przemysłowcom, wpływając na rozwój i spolszczenie tych dziedzin gospodarki. Głównymi inicjatorami powstania banku byli mieszkańcy Parczewa: Hipolit Kaczyński. Maksym Tokarski (burmistrz), Józef Gołacki, Franciszek Kamiński i ksiądz Stanisław Wierzejski.
- W Parczewie jesteśmy ostatnio jedynym samodzielnym bankiem. Obok nas istnieje jeszcze Oddział PKO BP i Filia BGŻ. W drugiej połowie minionego dziesięciolecia do naszego Banku Spółdzielczego przyłączone zostały w ramach konsolidacji banki z takim samym szyldem, istniejące w Dębowej Kłodzie, Siemieniu, Sosnowicy, Jabłoniu, Hańsku i Włodawie. Istnieją tam obecnie nasze oddziały. Procesowi konsolidacji sprzyjała pamiętna uchwała Komisji Nadzoru Bankowego z 1998 roku, nakładająca na banki spółdzielcze obowiązek osiągnięcia do końca tegoż roku własnego kapitału w wysokości 300 tysięcy ecu. Dziś skupiamy około 6,5 tysiąca członków. - stwierdza Marek Markowski, prezes zarządu parczewskiego BS.
- Od dłuższego czasu wysokość kredytów udzielanych przez nas rolnikom, kształtuje się na tym samym poziomie. Natomiast coraz mniejsze jest zainteresowanie z ich strony kredytami inwestycyjnymi, mimo preferencyjnego oprocentowania i stosowania dopłat Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa do tego rodzaju pożyczek - dodaje M. Markowski.
Niedzielny jubileusz rozpocznie o godz. 10.30 msza św. w intencji założycieli i członków banku, odprawiona w parczewskiej bazylice. Następnie uczestnicy przejdą pod Bank Spółdzielczy, na którego ścianie odsłonięta zostanie okolicznościowa tablica pamiątkowa.
Część oficjalna odbędzie w sali gimnastycznej Centrum Kształcenia Ustawicznego przy ul. Wojska Polskiego. W części artystycznej wystąpią: Zespół Pieśni i Tańca "Polesie” z Włodawy, miejscowa kapela "Taaka Paka” i orkiestra dęta OSP z Milanowa. •
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!