niedziela, 30 kwietnia 2017 r.

Biała Podlaska

Sto lat liczenia pieniędzy

Dodano: 12 września 2002, 17:13

Piękną kartę historii Parczewa stanowią dzieje Banku Spółdzielczego. Ta jedna z najstarszych tego typu placówek finansowych na Lubelszczyźnie, liczy sobie już 100 lat. Główna uroczystość z tej okazji odbędzie się w najbliższą niedzielę.

Parczewski bank powstał 2 stycznia 1902 r. pod nazwą Towarzystwo Oszczędnościowo-Pożyczkowe. Jego celem, jak wielu innych instytucji organizowanych w tym czasie na ziemiach zaboru rosyjskiego, była pomoc kredytowa ludności polskiej i uniezależnienie od władz carskich. Towarzystwo dawało materialne podstawy polskim kupcom, rzemieślnikom, przemysłowcom, wpływając na rozwój i spolszczenie tych dziedzin gospodarki. Głównymi inicjatorami powstania banku byli mieszkańcy Parczewa: Hipolit Kaczyński. Maksym Tokarski (burmistrz), Józef Gołacki, Franciszek Kamiński i ksiądz Stanisław Wierzejski.
- W Parczewie jesteśmy ostatnio jedynym samodzielnym bankiem. Obok nas istnieje jeszcze Oddział PKO BP i Filia BGŻ. W drugiej połowie minionego dziesięciolecia do naszego Banku Spółdzielczego przyłączone zostały w ramach konsolidacji banki z takim samym szyldem, istniejące w Dębowej Kłodzie, Siemieniu, Sosnowicy, Jabłoniu, Hańsku i Włodawie. Istnieją tam obecnie nasze oddziały. Procesowi konsolidacji sprzyjała pamiętna uchwała Komisji Nadzoru Bankowego z 1998 roku, nakładająca na banki spółdzielcze obowiązek osiągnięcia do końca tegoż roku własnego kapitału w wysokości 300 tysięcy ecu. Dziś skupiamy około 6,5 tysiąca członków. - stwierdza Marek Markowski, prezes zarządu parczewskiego BS.
- Od dłuższego czasu wysokość kredytów udzielanych przez nas rolnikom, kształtuje się na tym samym poziomie. Natomiast coraz mniejsze jest zainteresowanie z ich strony kredytami inwestycyjnymi, mimo preferencyjnego oprocentowania i stosowania dopłat Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa do tego rodzaju pożyczek - dodaje M. Markowski.
Niedzielny jubileusz rozpocznie o godz. 10.30 msza św. w intencji założycieli i członków banku, odprawiona w parczewskiej bazylice. Następnie uczestnicy przejdą pod Bank Spółdzielczy, na którego ścianie odsłonięta zostanie okolicznościowa tablica pamiątkowa.
Część oficjalna odbędzie w sali gimnastycznej Centrum Kształcenia Ustawicznego przy ul. Wojska Polskiego. W części artystycznej wystąpią: Zespół Pieśni i Tańca "Polesie” z Włodawy, miejscowa kapela "Taaka Paka” i orkiestra dęta OSP z Milanowa. •
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24