czwartek, 22 marca 2018 r.

Biała Podlaska

Strategiczne dokumenty już gotowe. Biała Podlaska ma łatwiej sięgać po pieniądze

Dodano: 16 listopada 2015, 07:34
Autor: eb

Biała Podlaska
Biała Podlaska

Plan Gospodarki Niskoemisyjnej i Strategia Rozwoju Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego. To dwa dokumenty, które mogą zwiększyć szanse Białej Podlaskiej na pozyskiwanie środków zewnętrznych. Najpierw muszą je przyjąć radni na sesji 27 listopada.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty

Plan Gospodarki Niskoemisyjnej dla Białej Podlaskiej do 2020 roku wyznacza cele w zakresie redukcji emisji gazów cieplarnianych, efektywności energetycznej oraz wykorzystania odnawialnych źródeł energii. Posiadanie dobrze opracowanego planu to podstawa do aplikowania o środki unijne z nowej perspektywy finansowej na lata 2014-2020.

– Plan wykorzystuje informacje o wielkości zużycia energii i emisji dwutlenku węgla do osiągnięcia celu jakim jest zwiększenie efektywnego wykorzystywania energii. Poza tym chodzi o redukcję emisji gazów cieplarnianych oraz zwiększenie udziału energii z odnawialnych źródeł w ogólnym zużyciu energii w mieście – podkreśla Michał Romanowski, naczelnik Wydziału Polityki Gospodarczej, Rozwoju i Promocji bialskiego magistratu. Konsultacje społeczne już się w tej sprawie odbyły. Z dokumentem, który liczy ponad 130 stron można zapoznać się w wersji elektronicznej na stronie internetowej urzędu miasta.

Z kolei, Zintegrowana Strategia Rozwoju Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Biała Podlaska na lata 2015-2020 została przygotowana wspólnie przez miasto i gminę Biała Podlaska. – Dokument zastąpi obecnie obowiązujące strategie miasta i gminy wiejskiej, których okres realizacji kończy się w 2015 roku – przyznaje Romanowski. – Strategia jest dokumentem ramowym wyznaczającym w sposób zintegrowany główne kierunki rozwoju Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego w wymiarze przestrzennym, gospodarczym i społecznym – dodaje urzędnik.

Opracowanie wspólnej strategii wpisuje się w nowy model polityki regionalnej w Polsce. – Zakłada ona konieczność stosowania podejścia terytorialnego do planowania i rozwoju ośrodków miejskich z uwzględnieniem otaczających je obszarów wiejskich – zaznacza naczelnik Wydziału Polityki Gospodarczej, Rozwoju i Promocji.

Prace nad dokumentem rozpoczęły się w sierpniu 2014 roku, kiedy miasto i gmina podpisały porozumienie o wspólnej strategii. Dokument ma przyczynić się do efektywniejszego pozyskiwania środków finansowych w obecnej perspektywie.

(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!