czwartek, 22 marca 2018 r.

Biała Podlaska

Strażnicy niesfornej aury

  Edytuj ten wpis
Dodano: 1 września 2002, 15:49
Autor: Ewa Bagłaj

Przesyłanie danych do Centralnej Zbiornicy w Warszawie. Czynność ta musi odbywać się regularnie co g
Przesyłanie danych do Centralnej Zbiornicy w Warszawie. Czynność ta musi odbywać się regularnie co g

Stacja meteorologiczna IMGW w Terespolu jest obok włodawskiej najbardziej wysuniętą na wschód placówką polskich służb badania i prognozowania pogody. Dysponuje nowoczesnymi urządzeniami. Najważniejsze to cyfrowy sygnalizator opadu , wiatromierz oraz barometr . Dzięki nim pomiary dokonują się samoczynnie przez całą dobę i są bardziej precyzyjne.

- Terenem widzialności jest dla nas pomnik w Twierdzy Brzeskiej oddalony o 4 kilometry. Jest podświetlany i na jego podstawie określa się widoczność. To bardzo istotne w czasie mgły i opadów - mówi Krystyna Bajaczyk, kierownik stacji.
Prowadzi się tu pomiary instrumentalne: ciśnienia atmosferycznego, temperatury powietrza (aktualnej i ekstremalnych), wilgotności, prędkości i kierunku wiatru, wysokości opadu, temperatury gruntu i podstawy chmur. Do niedawna pracownicy posługiwali się tradycyjnymi przyrządami. Dziś wypiera je technika cyfrowa.
- Pod względem jakości sprzętu nie odstajemy od poziomu światowego- wyjaśnia Krystyna Bajaczyk.
Zdarza się, że ktoś dzwoni do stacji prosząc o podanie prognozy pogody. Pracownicy nie zajmują się tym, odsyłają do Programu 1 i 2 TVP, które korzystają z danych IMGW.
Doświadczenie często pozwala przewidzieć zmianę aury, ale żeby prognoza była niezawodna, trzeba znać całą sytuację w kraju a także na świecie. W ciągu doby wykonuje się 24 obserwacje, a cztery z nich (o godzinie zerowej, szóstej, dwunastej i osiemnastej) służą wymianie międzynarodowej.
Dane z całej Polski przesyła się przy pomocy komputera do Centralnej Zbiornicy w Warszawie. Synoptycy nanoszą je na mapy i na tej podstawie tworzona jest prognoza pogody.
Jej jakość poprawia się w miarę modernizacji sposobów badania aury. IMGW jako członek Światowej Organizacji Meteorologicznej może wykorzystywać dane z analogicznych systemów służb meteo Niemiec, Czech i Słowacji.
Dzięki temu znacznie zwiększył się potencjał wykrywania niebezpiecznych zjawisk atmosferycznych, ich prognozowanie i najbardziej istotne - ostrzeganie.•
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!