niedziela, 28 maja 2017 r.

Biała Podlaska

Strzeżmy się mrozu

Dodano: 15 stycznia 2002, 18:51

•Jak dochodzi do odmrożenia ciała?
- Kiedy przebywamy długo na mrozie. Tkanki skóry niszczą się pod wpływem niskiej temperatury, niekoniecznie ponad dziesięcio stopniowej. Wiatr wzmaga niekorzystne działanie zimnego powietrza. Skutkiem odmrożenia mogą być: martwica, trudno gojące się rany, a nawet amputacja uszkodzonych części kończyn lub małżowin usznych. Pierwsze objawy, czyli zaczerwienienie, bąble, potem zbielenie skóry wskazują, że powinniśmy skorzystać z porady lekarskiej.
•Wszyscy ludzie są podatni na to schorzenie?
- W zasadzie tak, ale o podatności na odmrożenie decydują też skłonnności osobnicze. Łatwiej mu ulegają ludzie z chorobami układu krążenia, cukrzycą, a także osoby pod wpływem trunków. Tak, wiem, mówi się, że alkohol rozgrzewa. Niestety, na krótko. Gwałtownie rozszerzone naczynia krwionośne szybko się kurczą i organizm wyziębia się. Może wówczas dojść do zgonu.
•Jak możemy się ustrzec odmrożenia?
- Twarz należy chronić tłustym kremem. Pamiętajmy o ciepłym ubraniu, koniecznie o nakryciu głowy, przez którą tracimy ciepło. Czekając na autobus, nie stójmy w miejscu, tylko chodźmy, ruszajmy się. Wtedy zminimalizujemy ryzyko odmrożenia nóg, dłoni, uszu czy nosa - to są partie ciała najczęściej odmrażane.
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń:

Alarm24 telefon 691 770 010
Kliknij i dodaj swojego newsa!