poniedziałek, 19 marca 2018 r.

Biała Podlaska

Studenci PSW w Białej Podlaskiej czują się nabici w butelkę

  Edytuj ten wpis

PSW kusiła na kosmetykę i odnowę biologiczną efektownymi pokazami. Teraz musiała te specjalności roz
PSW kusiła na kosmetykę i odnowę biologiczną efektownymi pokazami. Teraz musiała te specjalności roz

Do niezdrowej konkurencji doszło pomiędzy bialskimi uczelniami. Efekt? Państwowa Szkoła Wyższa im. Papieża Jana Pawła II musiała zlikwidować specjalności: kosmetyka praktyczna oraz odnowa biologiczna z elementami rehabilitacji.

Dr Wiesław Romanowicz, prorektor Państwowej Szkoły Wyższej im. Papieża Jana Pawła II w Białej Podlaskiej potwierdza decyzję Polskiej Komisji Akredytacyjnej. – Choć prawo pozwalało nam na powoływanie specjalności po odpowiedniej uchwale senatu uczelni, to jednak musieliśmy dostosować się do rozstrzygnięć PKA – tłumaczy dr Romanowicz.

O co chodzi? Bialska PSW wprowadziła na kierunku zdrowie publiczne bardzo atrakcyjne i modne specjalności: kosmetyka praktyczna i odnowa biologiczna. Tymczasem na bialskim Wydziale Wychowania Fizycznego i Sportu AWF znacznie wcześniej istniał kierunek kosmetologia. Jego dziekan – dr hab. prof. Jerzy Sadowski – był zbulwersowany takim działaniem PSW.

– Podobnych praktyk, jak w PSW nie nazywamy konkurencją, ale kiwaniem studentów. Niezgodnie z przepisami uczyli na kierunku zdrowie młodych ludzi twierdząc, że jest tam specjalność „kosmetyka praktyczna”. Kiedy u nas w AWF uruchomiliśmy fizjoterapię, wtedy w PSW też na zdrowiu publicznym pojawiła się specjalność odnowa biologiczna. Nie można pseudokierunkami oszukiwać potencjalnych kandydatów. Uczelnia musi dotrzymywać standardów kształcenia określonych przepisami prawa – podkreśla dziekan Sadowski.

Sprawą zajęła się Polska Komisja Akredytacyjna. Orzekła, że PSW nie może prowadzić takich specjalności, bo były one zbliżone nazwą do kierunków kształcenia na innych uczelniach.

– Zmieniliśmy nazwy specjalności na I i II roku na promocję zdrowia w odnowie biologicznej oraz zarządzanie w ochronie zdrowia – tłumaczy prorektor Romanowicz. Dodaje, że uczelnia odwoływała się od raportu PKA, chcąc kontynuować kształcenie w tych specjalnościach, ale otrzymała decyzję odmowną.

– W ramach zadośćuczynienia oferujemy studentom w przyszłości pomoc w studiach podyplomowych we wspomnianych specjalnościach. Mamy kosztowny sprzęt – podkreśla dr Romanowicz.

Studiująca zdrowie publiczne pani Natalia przyznaje, ze wiele osób jest niezadowolonych takiego obrotu sprawy. – Sporo zapisuje się nawet na pierwszy rok kosmetologii w AWF lub wybiera inne miasto – mówi Natalia.

Nie potwierdza tego prorektor Romanowicz. – Niedawno nawet przeniosły się do nas dwie studentki z kosmetologii AWF. Cóż, rynek pracy jest trudny dla wszystkich absolwentów. Po kosmetologii w AWF też absolwenci nie mają pracy – mówi prorektor.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!