sobota, 17 marca 2018 r.

Biała Podlaska

Szach-mat w radzyńskich podstawówkach

  Edytuj ten wpis
Dodano: 27 marca 2015, 16:00
Autor: Ewelina Burda

Chodzi o projekt Polskiego Związku Szachowego "Edukacja przez szachy w szkole”.

Miejscy radni poparli właśnie wniosek o wprowadzeniu nauki gry w szachy do podstawówek.
Program realizuje już 300 placówek w Polsce, w tym 30 na Lubelszczyźnie. Tajniki królewskiej gry poznają uczniowie klas pierwszych, drugich i trzecich.

- W szkołach podstawowych, które przystępują do projektu, należy przeznaczyć, co najmniej jedną godzinę tygodniowo przez okres 2 lat. Natomiast, zajęcia z szachów prowadzą nauczyciele, którzy najpierw kończą 72-godzinny kurs szachowo-metodyczny - tłumaczy asystentka burmistrza miasta Anna Wasak.

- Głównym celem projektu jest poprawa wyników nauczania, rozwój intelektualny, społeczny i emocjonalny - podkreśla z kolei Krzysztof Góra członek Zarządu Polskiego Związku Szachowego,. - Szachy kształcą logiczne i analityczne myślenie, kreatywność, umiejętność przewidywania, wyobraźnię przestrzenną, dyscyplinę, systematyczność, koncentrację. Rozwijają pamięć i intuicję, cierpliwość i wytrwałość, determinację w dążeniu do celu - wymienia Góra.

Takie zajęcia odbywają się już m.in. w szkole podstawowej w Kurowie w pow. puławskim. - Ważne, że celem projektu nie jest wychowywanie mistrzów, ale wspieranie rozwoju dzieci w różnych aspektach - mówi Jolanta Dados, nauczycielka ze Szkoły Podstawowej w Kurowie. I dodaje, że przy okazji nauki szachów można przekazywać wiedzę z różnych dziedzin: historii czy geografii. - Zaletą programu jest to, iż nie wprowadza selekcji dzieci, wszystkie mogą uczyć się gry w szachy. Nawet 6-latki dają sobie z tym radę -przyznaje nauczycielka. Oprócz zajęć z królewskiej gry w szkołach, miasto ma również plany stworzenia sekcji szachowej przy MOSiR.

Burmistrz Radzynia Podlaskiego Jerzy Rębek popiera inicjatywę, tym bardziej, że rozwój gry w szachy był jednym z jego punktów programu wyborczego. - Jestem zwolennikiem wprowadzenia edukacji przez grę w szachy. Jednak, wbrew temu, co mówią dyrektywy unijne, nie na siłę, ale tylko tam, gdzie będzie zainteresowanie, chęć uczestniczenia w tego typu zajęciach - stwierdza Rębek. I jeżeli takie zainteresowanie będzie, to samorząd dołoży środki na ten cel.

Edukacja przez szachy w szkole

Jak informuje Polski Związek Szachowy, w 2012 roku w międzynarodowych badaniach sprawdzających głównie kompetencje matematyczne i znajomość zagadnień z zakresu nauk przyrodniczych dziesięciolatków, polscy uczniowie wypadli najgorzej w Europie. Stąd pomysł, aby za pomocą szachów zwiększyć m.in. umiejętności matematyczne polskich uczniów. Program na razie jest prowadzony pilotażowo.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o: szkoła Radzyń Podlaski szachy
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!