niedziela, 25 marca 2018 r.

Biała Podlaska

Szansa dla zawałowców

  Edytuj ten wpis

Takiej aparatury jak w bialskim szpitalu nie powstydziłby się żaden szpital z kraju. Za miesiąc powinien ruszyć nowoczesny oddział kardiologiczny.

To dobra wiadomość. Zła - brakuje lekarzy.
Joanna Kozłowiec, rzecznik prasowy szpitala podkreśla, że dyrekcja przez dwa lata starała się o dotację na zakup sprzętu. Udało się. Za 1 mln zł z Zarządu Województwa Lubelskiego można było wreszcie sfinalizować tworzenie pracowni hemodynamicznej. Jeszcze w tym roku zostaną tam wykonane pierwsze zabiegi. Będzie to m.in. koronarografia, czyli zabieg udrażniania tętnic.
- Teraz pacjenci mają utrudniony dostęp do nowoczesnej diagnostyki kardiologicznej. Nie wszyscy - w przypadku zawału - są w stanie przeżyć przewiezienie do klinik w Lublinie lub do specjalistów w Siedlcach. Pierwsza godzina od wystąpienia zawału jest tu decydująca. Jeżeli w tym czasie wykona się diagnostykę i interwencję, rosną szanse na przeżycie - mówi rzecznik.
Danuta Sobolewska, pielęgniarka koordynująca przygotowanie pracowni z dumą pokazuje urządzenia służące do rejestracji i zapisu ciśnień oraz do oznaczenia zawartości tlenu we krwi. - Mamy sprzęt prawie jak w klinice. To jeden z najnowocześniejszych w kraju - nie kryje radości.
Zmniejszy się jednak liczba łóżek na "zwykłym” oddziale kardiologicznym. Potwierdza to Marek Kurianowicz, ordynator Oddziału Kardiologicznego Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Białej Podlaskiej.
- Zamiast 36, będzie 20 łóżek - mówi. - Pewnie zmniejszy się też liczba pacjentów. Może za jakiś czas, za dwa lub trzy lata pojawią się decyzje o rozbudowie oddziału. Niestety, w całym kraju brakuje kardiologów. Także my będziemy mieć kłopot z pozyskaniem niezbędnej kadry. Wkrótce zatrudnimy dwóch młodych lekarzy. Jestem jednak zadowolony z nowego sprzętu. Jest to znaczący postęp - przyznaje ordynator.
RAMA: Drugi etap tworzenia ośrodka wczesnej interwencji dla osób z ostrym zespołem wieńcowym i zawałem serca przedsięwzięcia przewiduje modernizację dalszej części pododdziału kardiologii inwazyjnej wraz z utworzeniem 6 łóżkowej sali intensywnego nadzoru kardiologicznego.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!