piątek, 19 stycznia 2018 r.

Biała Podlaska

Szkoła do kasacji

  Edytuj ten wpis
Dodano: 16 maja 2005, 20:46

Ważą się losy Szkoły Podstawowej w Romaszkach. O tym, czy z mapy powiatu bialskiego zniknie placówka, w której uczy się 35 uczniów zadecyduje Ministerstwo Edukacji Narodowej i Sportu.


Nie wiadomo, czy od nowego roku szkolnego 35 uczniów z SP w Romaszkach będzie się mogło w niej uczyć. Samorząd gminy w Rossoszu, któremu szkoła podlega, zadecydował o jej likwidacji. Ale decyzja samorządu została negatywnie zaopiniowana przez bialską delegaturę Kuratorium Oświaty. Rada Gminy odwołała się od opinii kuratorium do Ministerstwa Edukacji Narodowej i Sportu. Teraz wszyscy czekają na ostateczny werdykt.
– Podjęliśmy decyzję o likwidacji z powodów finansowych – mówi Kazimierz Werenkowicz, wójt gminy Rossosz. – W tym roku dostaliśmy mniejsze subwencje (dotacje z budżetu państwa – dop. red.) na oświatę. Obliczyliśmy, że do każdego ucznia musielibyśmy dokładać 4 tys. zł. To dla nas zbyt duże obciążenie.
O zamknięciu szkoły nie chcą słyszeć rodzice uczniów. Zbierali nawet podpisy pod petycją w sprawie utrzymania placówki, która – jak mówią – jest jedynym w tej miejscowości ośrodkiem życia społecznego. Później wpadli na inne rozwiązanie – aby szkołę poprowadziło lokalne stowarzyszenie z Radcza, prowadzące szkołę na swoim terenie.
– Zorganizowaliśmy nawet spotkanie z przewodniczącym tego stowarzyszenia, aby wyjaśnił rodzicom, na jakich zasadach działa szkoła prowadzona przez stowarzyszenie – wyjaśnia Krzysztof Kossowski, przewodniczący Rady Rodziców SP w Romaszkach. – Obliczyłem, że utrzymanie szkoły kierowanej przez stowarzyszenie jest tańsze niż kierowanej przez gminę.
Ale plan ze stowarzyszeniem padł na skutek skłócenia rodziców. W efekcie sami już nie byli pewni, jakie rozwiązanie jest najlepsze. Danuta Szaniawska, dyrektor Szkoły Podstawowej w Romaszkach, nie chce komentować sytuacji. Dyrektor dodaje, że bardzo chciałaby utrzymać swoją szkołę. – Jest w pewnym rodzaju centrum kulturalnym – mówi. – Możemy się pochwalić wieloma osiągnięciami. Działają kółka teatralne i obrzędowe znane w całym regionie. Szkoda niszczyć ten dorobek.
Dyrektor Szaniawska dodaje, że likwidacja szkoły wiąże się ze zwolnieniami nauczycieli. – Większość z nich pracuje na umowę-zlecenie – dodaje.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!