piątek, 18 sierpnia 2017 r.

Biała Podlaska

Szkoły w Białej Podlaskiej kształcą kolejne pokolenia bezrobotnych

Dodano: 31 marca 2011, 21:19

Uczniowie ZSZ nr 2 nie boją i się, że po zakończeniu nauki zostaną bezrobotnymi. Paweł Kiryczyński (
Uczniowie ZSZ nr 2 nie boją i się, że po zakończeniu nauki zostaną bezrobotnymi. Paweł Kiryczyński (

Tylko część młodzieży wybiera naukę dającą szansę pracy. Na początku marca w bialskim Powiatowym Urzędzie Pracy zarejestrowanych było 10 724 bezrobotnych. Czekało na nich tylko 65 ofert pracy. W ciągu poprzedniego miesiąca liczba pozbawionych zatrudnienia zwiększyła się o prawie 600.

– Wśród bezrobotnych przeważają osoby bez zawodu, absolwenci szkół średnich. Jest bardzo dużo kucharzy i sprzedawców – informuje Edward Tymoszyński, dyrektor bialskiego PUP.

Barbara Chwesiuk, właścicielka znanej w kraju firmy odzieżowej "Bialcon”, skarbnik Bialskopodlaskiej Izby Gospodarczej, ubolewa, że młodzież nie jest zainteresowana nauką krawiectwa. – Za kilka lat może brakować krawcowych w naszej firmie – mówi Chwesiuk.

Eugeniusz Izdebski, prezes firmy budowlanej Budomex oraz BIG, narzeka na brak glazurników, malarzy i cieśli: – Brakuje nam dobrych fachowców do prac wykończeniowych w budownictwie. Dobrze, aby szkolnictwo zawodowe też przygotowywało mechaników, którzy mogliby pracować jako operatorzy w branży budowlanej.

Tadeusz Kucharuk, ekonomista zajmujący się rynkiem pracy, potwierdza, że od wielu lat w naszym regionie jest niedostosowany profil kształcenia do potrzeb rynku pracy.

– W całym kraju w miliardach można liczyć straty spowodowane bezproduktywnym kształceniem milionów ludzi. Ten kłopot jest szczególnie dotkliwy w naszym województwie – zaznacza Kucharuk.

Joanna Marchel, naczelnik wydziału edukacji Urzędu Miasta w Białej Podlaskiej, przyznaje, że moda na kształcenie licealne przyniosła wiele rozczarowań życiowych młodzieży.

– Teraz rozsądek bierze górę. Coraz większym powodzeniem cieszą się technika informatyczne, mechaniczne, gastronomiczne i ekonomiczne. Już nie kształcimy sprzedawców. Kucharze są nauczani, ale jak nie znajdą pracy w wyuczonym zawodzie, to zdobyta umiejętność …przyda im się w życiu rodziny.
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

18-20 sierpnia
komentarze (0)0
polubienia (1)1
17-08-2017

18-20 sierpnia

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!