sobota, 24 lutego 2018 r.

Biała Podlaska

Szkoły w Białej Podlaskiej kształcą kolejne pokolenia bezrobotnych

  Edytuj ten wpis
Dodano: 31 marca 2011, 21:19

Uczniowie ZSZ nr 2 nie boją i się, że po zakończeniu nauki zostaną bezrobotnymi. Paweł Kiryczyński (
Uczniowie ZSZ nr 2 nie boją i się, że po zakończeniu nauki zostaną bezrobotnymi. Paweł Kiryczyński (

Tylko część młodzieży wybiera naukę dającą szansę pracy. Na początku marca w bialskim Powiatowym Urzędzie Pracy zarejestrowanych było 10 724 bezrobotnych. Czekało na nich tylko 65 ofert pracy. W ciągu poprzedniego miesiąca liczba pozbawionych zatrudnienia zwiększyła się o prawie 600.

– Wśród bezrobotnych przeważają osoby bez zawodu, absolwenci szkół średnich. Jest bardzo dużo kucharzy i sprzedawców – informuje Edward Tymoszyński, dyrektor bialskiego PUP.

Barbara Chwesiuk, właścicielka znanej w kraju firmy odzieżowej "Bialcon”, skarbnik Bialskopodlaskiej Izby Gospodarczej, ubolewa, że młodzież nie jest zainteresowana nauką krawiectwa. – Za kilka lat może brakować krawcowych w naszej firmie – mówi Chwesiuk.

Eugeniusz Izdebski, prezes firmy budowlanej Budomex oraz BIG, narzeka na brak glazurników, malarzy i cieśli: – Brakuje nam dobrych fachowców do prac wykończeniowych w budownictwie. Dobrze, aby szkolnictwo zawodowe też przygotowywało mechaników, którzy mogliby pracować jako operatorzy w branży budowlanej.

Tadeusz Kucharuk, ekonomista zajmujący się rynkiem pracy, potwierdza, że od wielu lat w naszym regionie jest niedostosowany profil kształcenia do potrzeb rynku pracy.

– W całym kraju w miliardach można liczyć straty spowodowane bezproduktywnym kształceniem milionów ludzi. Ten kłopot jest szczególnie dotkliwy w naszym województwie – zaznacza Kucharuk.

Joanna Marchel, naczelnik wydziału edukacji Urzędu Miasta w Białej Podlaskiej, przyznaje, że moda na kształcenie licealne przyniosła wiele rozczarowań życiowych młodzieży.

– Teraz rozsądek bierze górę. Coraz większym powodzeniem cieszą się technika informatyczne, mechaniczne, gastronomiczne i ekonomiczne. Już nie kształcimy sprzedawców. Kucharze są nauczani, ale jak nie znajdą pracy w wyuczonym zawodzie, to zdobyta umiejętność …przyda im się w życiu rodziny.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!