sobota, 17 marca 2018 r.

Biała Podlaska

Szpital w Białej Podlaskiej zbuduje stacjonarne hospicjum

Dodano: 26 czerwca 2015, 14:58
Autor: Ewelina Burda

Inwestycja pod nazwą "Domowy Szpital: zakłada budowę m.in. stacjonarnego hospicjum/ fot.archiwum
Inwestycja pod nazwą "Domowy Szpital: zakłada budowę m.in. stacjonarnego hospicjum/ fot.archiwum

Przy szpitalu w Białej Podlaskiej powstanie stacjonarne hospicjum. Placówka właśnie ogłosiła przetarg na jego budowę.

W ramach Domowego Szpitala, bo tak placówka określa swoją nową inwestycję, powstanie: hospicjum stacjonarne, zakład opiekuńczo-leczniczy, specjalistyczna poradnia geriatryczna oraz ośrodek wsparcia w postaci dziennych pobytów dla osób starszych. Wszystko ma się mieścić przy ul. Warszawskiej 15, w miejscu po dawnym Oddziale Zakaźnym i Ftyzjopneumonologii Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Białej Podlaskiej.

–  Nieruchomość znajduje się w centrum miasta, ok. 2,5 km od głównego kompleksu szpitalnego.  Budynki wybudowano w 1940 roku, jako baraki o konstrukcji słabo wytrzymałej. Obecnie są w złym stanie technicznym. Nie spełniają wymagań, zarówno pod względem fachowym, jak i sanitarnym – mówi Joanna Kozłowiec, rzecznik prasowy i zastępca dyrektora ds. rozwoju szpitala. - Zasadniczym celem planowanej inwestycji jest  adaptacja i rozbudowa tych budynków- dodaje Kozłowiec.

Przedsięwzięcie to reakcja na stan zdrowia i obecne potrzeby pacjentów północnej Lubelszczyzny. – Zauważamy niską dostępność do świadczeń zdrowotnych z zakresu opieki długoterminowej i hospicyjnej przy jednoczesnym wzroście liczby ludności wymagającego takiej opieki – podkreśla pani rzecznik.

W Białej Podlaskiej do tej pory stacjonarnego hospicjum nie było. Szpital świadczy jedynie usługi tzw. wyjazdowego hospicjum dla dzieci i dorosłych.  Joanna Kozłowiec zapewnia, że personel poradzi sobie z nowymi zadaniami w Domowym Szpitalu. – Personel medyczny jest wykwalifikowany,  posiada bogate doświadczenie zawodowe, bez trudu poradzi sobie z wykorzystywaniem nowoczesnych narzędzi medycznych w codziennej pracy.

W nowych obiektach znajdzie się 70 miejsc do hospitalizacji. –Będzie tu także obszar monitorowania dla pacjentów przebywających w domu poprzez tzw. teleopiekę oraz ośrodek dziennego pobytu dla osób starszych – dodaje rzecznik placówki.

Oprócz robót budowlanych, inwestycja zakłada pełne wyposażenie pomieszczeń. W sumie, wszystko za blisko 17 mln zł. Szpital finansuje to ze środków własnych, przy wsparciu Urzędu Marszałkowskiego. Wcześniej placówka starała się o pomoc finansową w ramach norweskich funduszy, ale bezskutecznie.

Do 14 lipca firmy mogą składać oferty przetargowe. - Rozpoczęcie prac planowane jest w trzecim kwartale tego roku, a ich zakończenie w grudniu 2016 roku –zapowiada Joanna Kozłowiec. W 2014 roku WSzS zakończył inwestycje za blisko 48 mln zł. Przy placówce powstały m.in. Centrum Chorób Zakaźnych i Ftyzjopulmonologicznych oraz Centrum Dydaktyczno – Administracyjne.

Czytaj więcej o: Biała Podlaska szpital hospicjum
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!