piątek, 19 stycznia 2018 r.

Biała Podlaska

Poczas uroczystości na placu Wolności dyrektor Izby Celnej w Białej Podlaskiej Piotr Witkowski przek
Poczas uroczystości na placu Wolności dyrektor Izby Celnej w Białej Podlaskiej Piotr Witkowski przek

Celnicy z różnych ośrodków w kraju w dzień ich patrona - św. Mateusza, zajęli centrum Białej Podlaskiej. Odbyły się ogólnopolskie obchody Święta Służby Celnej. Po raz pierwszy zorganizowane poza Warszawą.

Bialska Izba Celna otrzymała sztandar z wyhaftowanymi słowami "Godność i prawo”, ufundowany przez samorząd województwa (jest to pierwszy tego typu przypadek w Polsce). Inicjatorem był wicemarszałek województwa Mirosław Złomaniec, który podkreślił, że jest to wyraz "poparcia oraz docenienie trudnej i odpowiedzialnej pracy celników.” Przekazał on w imieniu mieszkańców regionu, sztandar szefowi służby celnej Tomaszowi Michalakowi. A ten wręczył go bialskiej Izbie Celnej.
Ekumenicznego poświęcenia sztandaru dokonali biskup senior diecezji siedleckiej Jan Mazur i dziekan bialskiego dekanatu prawosławnego Wincenty Pugacewicz.
- Granica wschodnia, to dziś największe wyzwanie, dlatego w Białej Podlaskiej zorganizowaliśmy nasze centralne święto. W kraju ponad 30 procent dochodów do budżetu jest pobieranych przez służby celne. Jedna złotówka wydana na administrację celną przynosi ponad 55 zł do budżetu - mówił Tomasz Michalak.
W sobotę celnicy z całego kraju otrzymali awanse na wyższe stopnie. M.in. komisarzami celnymi zostali Piotr Witkowski dyrektor bialskiej IC oraz jego zastępca Jerzy Siedlanowski. Za zaangażowanie i udaremnienie przemytu celnicy z tej izby - Eryk Stasiuk, Grzegorz Aleksandruk, Robert Plaza i Jacek Makaruk - uzyskali dyplomy i nagrody pieniężne. Wojewoda lubelski Andrzej Kurowski zaznaczył, że w województwie urzędy celne harmonijnie współdziałają z innymi służbami państwowymi. Na dostosowanie przyszłej granicy wschodniej UE do unijnych standardów wyda się na Lubelszczyźnie w tym roku prawie 25 milionów złotych. Podjęto zabiegi o uruchomienie kolejnych przejść m.in. we Włodawie, Kryłowie, Zbereżu i Uśmierzu.
Podczas uroczystości podziwiano musztrę paradną orkiestry wojskowej oraz wystawę CITES (m.in. okazy przemycanych zwierząt, chronionych Konwencją Waszyngtońską) pokazy skuteczności psów wykrywających narkotyki. •
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!