Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biała Podlaska

12 lipca 2015 r.
9:30

Sztuka nad rzeką, czyli Landart Festiwal 2015 (zdjęcia)

Autor: Zdjęcie autora Ewelina Burda
0 10 A A
Fot. Ewelina Burda
Fot. Ewelina Burda

Artystyczny atak nad graniczną rzeką Bug. Tak o piątej edycji Landart Festiwalu mówi jego pomysłodawca i jeden z organizatorów Jarosław Koziara. W sobotę odbył się tu wernisaż ponad 20 instalacji stworzonych przez artystów z całego świata.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

„Pielgrzymy” Sławomira Matyjaszeskiego, „Poruszające prądy” Roya Staaba ze Stanów Zjednoczonych czy „Koń a sprawa polska” Katarzyny Krzykawskiej to tylko niektóre z instalacji, które przez ostatnie dziesięć dni tworzyli nad Bugiem niedaleko wsi Bubel Stary artyści różnych gatunków sztuki. –Nad brzegiem Bugu zbudowałem barć, którą zasiedliłem pszczołami. Obok wykopałem tryskające źródło. Zestawiłem w ten sposób dwa symbole czystości, czyli wodę źródlaną oraz miód - opowiada Marcin Studziński lubelski fotograf, z zamiłowania również pszczelarz.

Podczas spaceru wernisażowego częstował zwiedzających miodem. – Nadbużańską przestrzeń odebrałem bezpośrednio, bo przez 5 dni mieszkałem nad rzeką w tipi – dodaje artysta.

Z kolei, Katarzyna Krzykawska, rzeźbiarka z Warszawy, nad Bugiem zainstalowała białego konia. – To dezynfekcja pejzażu romantycznego. Koń wrósł w narodową wyobraźnię, w polską tożsamość. Stał się częścią ego Polaka – opowiada artystka. – To jest taki pejzaż w pejzażu. Połączenie historii, mitu narodowego i granicznej rzeki- dodaje Krzykawska.

Jak instalacje odbierają zwiedzający? - W tej przestrzeni jest to ciekawe, czasami zaskakujące. Każda instalacja to rodzaj performansu, każda jest dosyć wymowna. Widzę tu harmonię z otoczeniem –przyznaje pani Anna z Lublina.

– Instalacje zostaną nad Bugiem tak długo, jak to możliwe - mówi Jarosław Koziara. – Ważny jest nie tylko dzień wernisażu. Jeszcze stworzymy katalog, wypuścimy film na ten temat – dodaje organizator. – Udało nam się wyprowadzić sztukę z galerii do przestrzeni otwartej. Mogą z niej korzystać nie tylko „fachowcy”. Ale również prości ludzi, którzy nagle odkrywają rzekę na nowo. Przychodzą tutaj i się wzruszają. To czytanie swojej okolicy na nowo – podkreśla Koziara. Niewykluczone, że artysta powróci nad Bug. – Możliwe, że kolejna edycja festiwalu też tu się odbędzie, ale już z nowym hasłem – zapowiada.

Prace artystów można zobaczyć nad samym Bugiem, w tzw. rezerwacie Kalinik koło wsi Bubel Stary za Janowem Podlaskim.

Głównymi Organizatorami Landart Festiwalu są Fundacja Latająca Ryba oraz Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego. Wydarzenie otrzymało też wsparcie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Komentarze 10

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Ela / 16 sierpnia 2016 o 00:26
Byłam ,widziałam,żenada i zaśmiecanie cudnej natury dziwną wyobraźnią podobno artystów
Avatar
Gość / 8 września 2015 o 08:23
Landart jest niesamowity. Wielkie brawa!
Avatar
Gość / 14 lipca 2015 o 16:09
dlaczego prace Pawła Adamiec są popisane jakąś Eweliną?
Avatar
Gość / 14 lipca 2015 o 07:42
Pani Ewelino, Marcin SUDZIŃSKI!
Avatar
Też jestem obłąkany / 13 lipca 2015 o 21:47

W zakładzie dla obłąkanych gdzie byłem izolowany od społeczeństwa  5 lat też takie wernisaże robiliśmy.  

Avatar
Gość / 13 lipca 2015 o 21:03
A może krytykujący goście by najpierw zobaczyli, a potem mieli dużo do powiedzenia, pozdrawiam Bubel Łukowiska. Anna
Avatar
Gość / 13 lipca 2015 o 11:56
W tzw. rezerwacie, tzw. sztuka i tzw. artyści z całego świata. Zawężony świat , sztuka i artyzm.... Mam nadzieję, że posprzątają po wszystkim.
Avatar
Gość / 12 lipca 2015 o 20:13
Wygląda to wszystko na zaśmiecanie krajobrazu,przyrody.
Avatar
Gość / 12 lipca 2015 o 18:18
Nie mam nic przeciw chorym psychicznie i ich sztuce, ale może by tak tą sztukę uprawić raczej w zakładach zmkniętych? Szkoda pieknej przyrody.
Avatar
Gość / 12 lipca 2015 o 16:24
a może byście napisali - że zdjęcia wystawa zdjęć jest autorstwa Pawła Adamca?
Avatar
Ela / 16 sierpnia 2016 o 00:26
Byłam ,widziałam,żenada i zaśmiecanie cudnej natury dziwną wyobraźnią podobno artystów
Avatar
Gość / 8 września 2015 o 08:23
Landart jest niesamowity. Wielkie brawa!
Avatar
Gość / 14 lipca 2015 o 16:09
dlaczego prace Pawła Adamiec są popisane jakąś Eweliną?
Avatar
Gość / 14 lipca 2015 o 07:42
Pani Ewelino, Marcin SUDZIŃSKI!
Avatar
Też jestem obłąkany / 13 lipca 2015 o 21:47

W zakładzie dla obłąkanych gdzie byłem izolowany od społeczeństwa  5 lat też takie wernisaże robiliśmy.  

Avatar
Gość / 13 lipca 2015 o 21:03
A może krytykujący goście by najpierw zobaczyli, a potem mieli dużo do powiedzenia, pozdrawiam Bubel Łukowiska. Anna
Avatar
Gość / 13 lipca 2015 o 11:56
W tzw. rezerwacie, tzw. sztuka i tzw. artyści z całego świata. Zawężony świat , sztuka i artyzm.... Mam nadzieję, że posprzątają po wszystkim.
Avatar
Gość / 12 lipca 2015 o 20:13
Wygląda to wszystko na zaśmiecanie krajobrazu,przyrody.
Avatar
Gość / 12 lipca 2015 o 18:18
Nie mam nic przeciw chorym psychicznie i ich sztuce, ale może by tak tą sztukę uprawić raczej w zakładach zmkniętych? Szkoda pieknej przyrody.
Avatar
Gość / 12 lipca 2015 o 16:24
a może byście napisali - że zdjęcia wystawa zdjęć jest autorstwa Pawła Adamca?
Zobacz wszystkie komentarze 10

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Kłótnia o sprzedaż alkoholu przy kościołach. "To jest igranie z Bogiem"

Kłótnia o sprzedaż alkoholu przy kościołach. "To jest igranie z Bogiem" 3 12

To jest igranie z panem Bogiem. To komentarz jednego z kraśnickich radnych odnośnie odległości, w jakiej mają być usytuowane punkty sprzedaży i podawania alkoholu od kościołów. W Kraśniku odległość ta musi być co najmniej 20-metrowa. Dyskusja w temacie sprzedaży alkoholu w mieście i ewentualnego nocnego ograniczenia tej sprzedaży była burzliwa. Ostatecznie żadne decyzje nie zapadły. 

Będzie al. Tadeusza Mazowieckiego w Lublinie. Radna PiS: Stalinowiec, agent

Będzie al. Tadeusza Mazowieckiego w Lublinie. Radna PiS: Stalinowiec, agent 83 43

Nowa droga na przedłużeniu ul. Bohaterów Monte Cassino otrzyma imię Tadeusza Mazowieckiego. W Lublinie będzie też skwer Władysława Bartoszewskiego

Jan Gilas. Bohater doczekał się ulicy w Lublinie
galeria

Jan Gilas. Bohater doczekał się ulicy w Lublinie 0 1

Był 9 września 1939 r., gdy na Lublin posypały się niemieckie bomby, jedna z nich wpadła do Ratusza i nie wybuchła. Ratuszowy woźny wyniósł ją z budynku i zmarł z wysiłku przed schodami. Jego imię nosi od wczoraj uliczka stykająca się z deptakiem. Tabliczkę z nazwą odsłaniała wzruszona rodzina

Pomnik Lecha i Marii Kaczyńskich powstanie w Lublinie. Radni podjęli decyzję
galeria
film

Pomnik Lecha i Marii Kaczyńskich powstanie w Lublinie. Radni podjęli decyzję 364 25

Jest zgoda na pomnik Lecha i Marii Kaczyńskich obok Centrum Kultury. Na jego budowę zgodziła się dziś Rada Miasta. Nie pozwoliła jednak, by wykonać go według wizji radnej PiS, Małgorzaty Suchanowskiej. Większość rady zdecydowała, że projekt będzie wybrany w konkursie. Nalegali na to radni Wspólnego Lublina

Nawet 53 tys. zł miesięcznie. Ekstra zarobki radnych w państwowych spółkach
galeria

Nawet 53 tys. zł miesięcznie. Ekstra zarobki radnych w państwowych spółkach 17 15

Od 36 do 53 tys. złotych miesięcznie – tyle średnio zarabiali w państwowych spółkach trzej radni wojewódzcy PiS. Chodzi o Andrzeja Pruszkowskiego, Jana Franię i Grzegorza Muszyńskiego. Tak wynika z ich oświadczeń majątkowych za 2017 rok.

Sprawdź co powinna robić przed snem kobieta
wiersze między newsami

Sprawdź co powinna robić przed snem kobieta 0 0

Lektura obowiązkowa dla feministek. W końcu ktoś wyliczył, jakie obowiązki mają gospodynie domowe i określił miejsce poezji w ich życiu

Kraśnicka: Już 130 pielęgniarek na zwolnieniach. Jest porozumienie z lekarzami
film

Kraśnicka: Już 130 pielęgniarek na zwolnieniach. Jest porozumienie z lekarzami 214 45

W piątek ma dojść do decydujących rozmów w szpitalu przy alei Kraśnickiej w Lublinie. W czwartek już 130 pielęgniarek było na L4.

Schetyna na UMCS: Ukraińscy politycy nie chcą już współpracować z polskimi władzami

Schetyna na UMCS: Ukraińscy politycy nie chcą już współpracować z polskimi władzami 7 16

- Polsko-ukraińskich relacji po prostu nie ma - w taki sposób przewodniczący PO podsumował relacje Polski z Ukrainą.

Nowe centrum rehabilitacji w Nałęczowie już otwarte (zdjęcia)
galeria

Nowe centrum rehabilitacji w Nałęczowie już otwarte (zdjęcia) 2 1

Otwarte jest już nowe centrum rehabilitacyjno-fizjoterapeutyczne "Werandki" w Nałęczowie. - To pierwszy tak nowoczesny ośrodek po wschodniej stronie Wisły. Wychodzimy na przeciw potrzebom pacjentów z całej Polski - tłumaczy jego dyrekcja. Będą tam mogli skorzystać z czterech "stref": kardiologii, ortopedii, treningu i diagnostyki.

Twórczość Szczepana Twardocha w Kazimierzu Dolnym
26 maja 2018, 16:00

Twórczość Szczepana Twardocha w Kazimierzu Dolnym 1 0

Co Gdzie Kiedy. Kazimierski Ośrodek Kultury, Promocji i Turystyki (ul. Lubelska 12) zaprasza na kolejną odsłonę Soboty Literackiej. 26 maja o godz. 16 odbędzie się spotkanie poświęcone Balladzie o pewnej panience Szczepana Twardocha.

Gmina Biała Podlaska: Inwestycje drogowe zablokowane, ceny za wysokie

Gmina Biała Podlaska: Inwestycje drogowe zablokowane, ceny za wysokie 3 0

Gmina Biała Podlaska musi powtarzać przetargi na roboty drogowe. Wszystko dlatego, że wykonawcy swoją pracę wyceniają coraz drożej.

Joanna Mucha: Prokurator powinien się zająć władzami stadniny w Janowie

Joanna Mucha: Prokurator powinien się zająć władzami stadniny w Janowie 0 17

Śledztwo w sprawie niegospodarności w stadninie koni w Janowie Podlaskim jest sztucznie przedłużane. Prokuratura powinna się zająć osobami, które obecnie tam rządzą, a dawny prezes Marek Trela powinien wrócić do pracy – przekonuje posłanka PO Joanna Mucha

Juwenalia 2018 w Białej Podlaskiej. Zdjęcia z korowodu studenckiego
galeria

Juwenalia 2018 w Białej Podlaskiej. Zdjęcia z korowodu studenckiego 0 2

We wtorek i środę odbyły się Juwenalia Państwowej Szkoły Wyższej im. Jana Pawła II w Białej Podlaskiej.

Hit transferowy w Pszczółce Polski Cukier AZS UMCS

Hit transferowy w Pszczółce Polski Cukier AZS UMCS 0 4

Brianna Joelle Kiesel zasiliła szeregi Pszczółki Polski AZS UMCS Lublin. 24-letnia Amerykanka ma na swoim koncie występy w najlepszej lidze świata, WNBA. Ostatnio reprezentowała szwedzkie Umea Udominate

Nocne sklepy z alkoholem w Lublinie nie zbankrutują. Pomysł radnych PiS nie przeszedł

Nocne sklepy z alkoholem w Lublinie nie zbankrutują. Pomysł radnych PiS nie przeszedł 0 16

Nie będzie w Lublinie ograniczeń nocnej sprzedaży alkoholu. Ich wprowadzenia chcieli radni PiS, ale większość Rady Miasta była temu przeciwna. W czwartek uchwalony został za to zakaz sprzedaży trunków m.in. obok szkół i kościołów. Radni ustalili też maksymalną liczbę zezwoleń dla sklepów i lokali gastronomicznych.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!