piątek, 23 lutego 2018 r.

Biała Podlaska

"Szubienicy" dla psów nie będzie. Radni nie zmiejszyli dotacji dla schroniska Azyl

Autor: Ewelina Burda

Na piątkowej sesji, przedstawicielki stowarzyszenia Azyl tłumaczyły że odcięcie 50 tys. zł to dla schroniska "szubienica"/ fot. E.Burda
Na piątkowej sesji, przedstawicielki stowarzyszenia Azyl tłumaczyły że odcięcie 50 tys. zł to dla schroniska "szubienica"/ fot. E.Burda

Nie będzie obcięcia rocznej dotacji dla stowarzyszenia prowadzącego schronisko dla bezdomnych zwierząt Azyl. Radni nie poparli propozycji wiceprzewodniczącego Wojciecha Sosnowskiego (PO), który wnioskował o zmniejszenie dotacji o 50 tys. zł.

Sosnowski zgłosił poprawkę aby w 2017 roku z 350 tys. zł obciąć 50 tys. zł schronisku Azyl i przesunąć te pieniądze na świetlice środowiskowe.

- Co roku zwiększamy kwotę dotacji na schronisko, a na świetlice zmniejszamy. Miałem wiele monitów od pracowników świetlic że środki które dostają są niewystarczające. Kwota przeznaczona na wyżywienie 30 podopiecznych to 32 zł. A przeliczając kwotę którą dostaje Azyl to średnio mieszkaniec Białej Podlaskiej wydaje na nie 5,90 zł, a w Lublinie 5, 40 zł, w Chełmie 3,25 zł. Ja widzę priorytet w świetlicach - tłumaczył na piątkowej sesji wiceprzewodniczący.

Jego wniosek mieli poprzeć radni na komisji oświaty, kultury i sportu. Ale na sesji tylko jedna osoba była za poprawką, 17 radnych zagłosowało przeciw, a 2 wstrzymało się od głosu.

- Postawienie takiej alternatywy, tu psy, nasi braci mniejsi, a tu dzieci ze świetlic, jest chore. Na jedno i drugie powinniśmy mieć środki. Schronisko jest zadaniem własnym gminy. Działa na rzecz obywateli, bo czy chcemy aby 200 bezdomnych psów latało po ulicach i podgryzało dzieciom nogawki - pytał retorycznie radny Stefan Konarski (PiS). - W naszych szkołach, przedszkolach realizacja procesu opiekuńczo-dydaktycznego przebiega bardzo dobrze, w każdej szkole są świetlice, obiady są dofinansowywane. Dzieci nie pozostają bez opieki. A w schronisku sytuacja jest odwrotna, jest ono przepełnione. Zróbmy wszystko aby zwierzakom było wygodniej - apelował z kolei radny Waldemar Godlewski (SLD). 

Propozycji stanowczo sprzeciwił się też prezydent Dariusz Stefaniuk (PiS). - Jako radny, Wojciech Sosnowski przez wiele lat mógł w inny sposób szukać środków na wsparcie celów które uważa za słuszne. Nie powinien teraz wbijać kija w mrowisko i  mówić że kosztem jednych istot żywych będzie pomagał dzieciom - podkreśla Stefaniuk, który zresztą bardzo dobrze ocenia działalność stowarzyszenia prowadzącego schronisko. - Ci ludzie nie tylko starają się o karmę czy kojce dla zwierząt, ale działają edukacyjnie prospołecznie, angażują wolontariuszy. A przy tym nie pobierają ani złotówki - zaznacza prezydent. Poza tym, jego zdaniem nie ma problemu ze świetlicami środowiskowymi. - Widzę tutaj raczej potrzebę nadzoru wydatkowania tych środków, bo były przypadki, że dzieci pozostawały bez opieki-zauważa Stefaniuk.

Stowarzyszenie cieszy się z obrotu sprawy. - Odebranie 50 tys. zł byłoby dla nas szubienicą. Musielibyśmy zwolnić 2 pracowników, a wtedy schronisko nie funkcjonowałoby - przyznaje Aneta Hetmańczyk wiceprezes stowarzyszenia. - 350 tys. zł dotacji z miasta w 90 proc. trafia na wynagrodzenie pracowników. Na karmę czy leczenie zwierząt pozyskujemy środki od sponsorów. W ubiegłym roku uzbieraliśmy 160 tys. zł - precyzuje Hetmańczyk. 

W tej istniejącej od 2000 roku placówce, jest obecnie ok. 300 bezdomnych psów. - Co niedzielę ok. 150 wolontariuszy wyprowadza pieski na spacery- dodaje wiceprezes. Niektórzy z nich pojawili się na piątkowej sesji. - Przyszłam aby bronić zwierząt, bo one nie mają głosu. A każde pieniądze to dla zwierząt duża kwota. Nie neguję potrzeb dzieci, ale żeby tak kategorycznie jednym cięciem zabierać... - stwierdziła zniesmaczona Maria Turosz.  

Władze miasta chcą aby Azyl przeprowadził kampanię społeczną.

- Chodzi o to aby egzekwować od właścicieli psów podatek w wysokości 50 zł rocznie. Bo ze ściągalnością nie jest najlepiej. Te pieniądze nie idą na urzędników, tylko na Azyl. A druga sprawa to wystąpienie do gmin z terenu powiatu, które nie mają umowy z Azylem, aby oddawali bezdomne psy właśnie do bialskiego schroniska, jedynego takiego w powiecie - stwierdził prezydent Dariusz Stefaniuk. Z tytułu podatku od właścicieli czworonogów rocznie do kasy miejskiej wpływa tylko 25 tys. zł.

lol
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(7) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

lol
lol (7 grudnia 2016 o 09:45) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Cieie uśpić, brudzisz, śmiecisz niszczysz środowosko takie zera należy usypiać.
Rozwiń
Gość
Gość (5 listopada 2016 o 13:38) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Jakim cudem taki cymbał jest w Radzie Miasta.Czy ludziom głosującym na tego siusiumajtka kompletnie rozum odebrało ? Jestem przekonany że w następnych wyborach pokażemy ludkowi Sosnowskiemu środkowy palec.
Rozwiń
Gość
Gość (2 listopada 2016 o 13:48) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
podatki na grzybowej ludzie płacą, bo straż miejska kontroluje,w blokach nie wiadomo w którym mieszkaniu jest pies bo budy nie widać,nie znam żadnego"blokersa" który placiłby podatek za swojego pupila.
Rozwiń
hycel
hycel (30 października 2016 o 21:38) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
pieski i kotki przerabiam na pyszny smalec !! palce lizać !! niebo w gębie !! pieski i kotki przerabiam na pyszny smalec !! palce lizać !! niebo w gębie !! pieski i kotki przerabiam na pyszny smalec !! palce lizać !! niebo w gębie !!
Rozwiń
Gość
Gość (30 października 2016 o 17:35) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ten radny w Peło zapomniał, że koniec żerowania na najsłabszych i nabijania partyjnej kasy. Pies jak dla mnie ważniejszy niż on. On z głodu i mrozu nie umrze, a pies jak mu się nie pomoże niestety ale tak. Pokazują dalej swoje prawdziwe oblicze i bardzo dobrze. Niech ludzie mający wątpliwości co do makrelowatej partii przejrzą na oczy.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (7)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!