czwartek, 22 lutego 2018 r.

Biała Podlaska

Szukaj krawca w polu

  Edytuj ten wpis
Dodano: 22 maja 2006, 20:19

Bialska projektantka mody Barbara Chwesiuk właścicielka firmy „Bialcon” nie może nadążyć z realizacją zamówień i musi część produkcji zlecać innym firmom. Dlaczego? Brakuje jej ludzi.


„Bialcon” się rozwija. Firma rozpoczęła budowę dużej hali w Białej Podlaskiej. Ma być gotowa jesienią. – W moim zakładzie pracuje 100 osób. Mogę wkrótce zapewnić pracę nawet dwukrotnie większej liczbie pracowników. Mam dużo zamówień i rosnącą sieć sprzedaży. Co miesiąc przyjmujemy do pracy 7–8 osób. Ale coraz trudniej znaleźć młode kobiety z pasją szycia i przygotowywania strojów. Staramy się więc przyuczać nawet osoby niewykształcone. W tej sytuacji dziwi mnie, że szkoły rezygnują z kształcenia krawcowych. Uczennice wybierają licea profilowane, które dają im szansę zostania bezrobotnymi – mówi Barbara Chwesiuk.
Dr Joanna Marchel, naczelnik Wydziału Edukacji Urzędu Miasta w Białej Podlaskiej, przyznaje, że już od kilku lat młodzież nie chce uczyć się w szkołach zawodowych. Jest moda na licea ogólnokształcące i profilowane.
– Co roku prowadzimy w szkołach zawodowych nabór do zawodu krawca. Bez efektu. Młodzi nie decydują się też zostać elektrykami i ślusarzami, choć na te zawody jest popyt w kraju i za granicą. Od lat nie mamy klasy sprzedawcy. Jest za to liceum profilowane, które nie daje nawet kwalifikacji zawodowych. Dobrze, że pewna część absolwentów idzie na studia – mówi Joanna Marchel.
Elżbieta Zaremba, zastępca dyrektora bialskiego Zespołu Szkół Zawodowych nr 3, potwierdza to zjawisko. Przed rokiem był ogłaszany nabór do klasy dla przyszłych krawców, to nic z tego nie wyszło bo zabrakło kandydatów. W starszych klasach jest po pół oddziału krawieckiego.
– Dobrze, że udaje się zebrać pełen komplet uczniów do jedynego w regionie technikum technologii odzieży. Nasza szkoła wygrywała ogólnopolskie konkursy na projekty ubiorów. Kształcimy dobrze. Szkoda że młodzież interesują bardziej klasy medialne lub kształcące celników i informatyków. Taka u nas moda – przyznaje Zaremba.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!