niedziela, 21 stycznia 2018 r.

Biała Podlaska

Szukają chętnych na działki w strefie ekonomicznej

Autor: Ewelina Burda

Urząd Miasta Biała Podlaska ogłosił przetarg na sprzedaż działek w podstrefie ekonomicznej. Cena wywoławcza to 1,8 mln zł.

Od grudnia tereny inwestycyjne na bialskim lotnisku są częścią Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Chodzi o 94 hektary. Z tego 69 należy do miasta, a 24 to własność Agencji Mienia Wojskowego. Dotychczas jeszcze żaden inwestor nie wykupił działki, chociaż władze miasta powtarzają, że zainteresowanie jest spore. Miasto zajęło się już wycinką 19 tys. drzew – samosiejek na tym terenie. Teraz rozpocznie uzbrajanie podstrefy.

Pojawił się też pierwszy przetarg na sprzedaż nieruchomości obejmującej trzy niezabudowane działki o powierzchni 0,3832 ha, 0,3193 ha oraz 2,7122 ha. Grunt ma służyć działalności produkcyjnej. Cena wywoławcza to 1,8 mln zł.

– Rozmawiamy z inwestorami, myślę że do końca roku sytuacja się wyjaśni - mówi prezydent Dariusz Stefaniuk. – Strefa obejmuje teren swoją działalnością, ze sprzedaży działek też ma pewien procent. My jako właściciel działki sami nie możemy jej sprzedać, bo wtedy nie byłoby ulg dla inwestorów – tłumaczy prezydent.

A firmy, które zainwestują w bialskiej podstrefie, mogą liczyć na ulgę w podatku dochodowym od 50 (duże firmy) do 70 proc. (małe i mikrofirmy). – Firma która chce inwestować w strefie, zgłasza się z wnioskiem do władz strefy, pokazuje jaką działalność chce rozwijać. Następnie jest to analizowane przez strefę, m.in. to czy firmie przysługują ulgi. A w międzyczasie firma rozmawia z właścicielem o sprzedaży działek. Działania muszą sie zbiegać. Na koniec sprzedajemy grunt i otrzymujemy za to pieniądze – podkreśla Stefaniuk. 

– PSSE prowadzi rozmowy z potencjalnymi inwestorami, ale objęte są one tajemnicą handlową i do momentu wydania zezwolenia nie możemy ujawniać szczegółów. Wszystkie informacje o rokowaniach i przetargach, jak również Informacje na temat wydanych zezwoleń, publikowane są na bieżąco na naszej stronie internetowej – zaznacza z kolei Igor Nagraba, rzecznik prasowy PSSE.

Potencjalni inwestorzy zainteresowani kupnem działek muszą zgłosić swój akces do 18 grudnia. Następnie 21 grudnia w siedzibie Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej w Sopocie odbędzie się komisyjne otwarcie ofert.

Przypomnijmy że w sierpniu rada nadzorcza PSSE odwołała ze stanowiska dotychczasową prezes strefy Aleksandrę Jankowska. To ona obecna była na otwarciu bialskiej podstrefy. Tłumaczyła wówczas że wykorzystując potencjał nowego Jedwabnego Szlaku, w Białej Podlaskiej powinno powstać centrum logistyczne.

Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(8) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (27 października 2017 o 09:08) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Proponuję zmianę tytułu na adekwatny do faktycznej sytuacji. Zamiast szukają chętnych, proszę napisać, że magistraccy urzędnicy, owszem szukają, ale głupszych od siebie. Jeżeli wieszczą wielki boom w podstrefie na lotnisku, to ciekawe dlaczego od ponad 20 lat nie ma chętnych na tereny w strefie przy Północnej?
Rozwiń
Gość
Gość (26 października 2017 o 12:28) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
hahaha.... Nie sztuką jest sprzedać działki za 1,8 mln zł, prawdziwą sztuką byłoby tak w nie zainwestować żeby przyniosły zysk w kwocie 1,8 mln zł. I w dalszym ciągu być ich właścicielem.
Rozwiń
Gość
Gość (24 października 2017 o 18:14) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
......A w międzyczasie......, to pan Stefaniuk myśli, gdzie i za ile się załapać po nadchodzących wyborach. Poza tym ciekawe, czym to podkreśla Stefaniuk. Ptaszkiem, długopisem, czy wężykiem, wężykiem.
Rozwiń
Gość
Gość (24 października 2017 o 16:37) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Cała propaganda zadufanych ludzi Przed wyborami naobiecywali i ciemny lud uwierzył Niestety za wszystko zapłacą w czasie wyborów
Rozwiń
Gość
Gość (24 października 2017 o 15:27) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Wypraszam sobie! Wólka Plebańska to bogate tereny i działka jest warta tej ceny!
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (8)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!