niedziela, 25 marca 2018 r.

Biała Podlaska

Szwajcarska pomoc dla naszych celników

  Edytuj ten wpis
Dodano: 14 listopada 2012, 09:36
Autor: MS

Funkcjonariusze wydziału zwalczania przestępczości podczas pokazu w Lublinie (Izba Celna Biała Podla
Funkcjonariusze wydziału zwalczania przestępczości podczas pokazu w Lublinie (Izba Celna Biała Podla

Kursy językowe, umiejętności prowadzenia negocjacji i doskonalenie jazdy samochodem, np. w czasie pościgu – takie kursy i szkolenia przejdą nasi celnicy za pieniądze Polsko-Szwajcarskiego Programu Współpracy.– Funkcjonariusze wydziału zwalczania przestępczości rozpoczęli kursy językowe, które stanowią jeden z elementów polsko-szwajcarskiego projektu pt. "Przygotowanie mobilnych grup kontrolnych Służby Celnej do wykonywania zadań szybkiego reagowania i zarządzania kryzysowego” – poinformowała Marzena Siemieniuk, rzecznik prasowy bialskiej Izby Celnej.
.
W ramach projektu celnicy będą też zdobywać umiejętności prowadzenia negocjacji i doskonalić jazdę samochodem, np. w czasie pościgu.

Kursy językowe ukierunkowane będą głównie na przełamanie bariery psychologicznej w posługiwaniu się językiem obcym. W kolejnych miesiącach planowane są też szkolenia z jazdy samochodem techniką specjalną oraz z prowadzenia negocjacji w sytuacjach kryzysowych.

Cykl szkoleń ma się zamknąć pod koniec 2013 r. i obejmie m.in. kilkudziesięciu funkcjonariuszy pełniących służbę w Izbie Celnej w Białej Podlaskiej. Zdobyte w ten sposób umiejętności pomogą zwiększyć skuteczność działania mobilnych grup kontrolnych Służby Celnej, zwłaszcza w sytuacjach podwyższonej mobilizacji.

Do tej pory w ramach Polsko-Szwajcarskiego Programu Współpracy, w którym uczestniczą izby celne z czterech województw wschodniej Polski – podkarpackiego, lubelskiego, podlaskiego i warmińsko-mazurskiego – odbyło się w całym kraju kilka wspólnych spotkań z udziałem polskich i szwajcarskich funkcjonariuszy celnych.

Pod koniec ubiegłego roku w Izbie Celnej w Białej Podlaskiej odbyły się m.in. wspólne warsztaty z czytania obrazu rentgenowskiego. W ramach wsparcia udzielonego przez Szwajcarię do izb celnych na wschodzie naszego kraju trafiło też kilkadziesiąt specjalistycznych pojazdów.

Izba Celna w Białej Podlaskiej wzbogaciła się w ten sposób o kilkanaście pojazdów służbowych, wśród których znalazły się radiowozy oraz samochody do przewożenia psów służbowych.

Koszt projektu, obejmującego cztery województwa wschodniej Polski, wynosi 3,3 mln franków szwajcarskich (11,25 mln złotych), z czego 85%, tj. 2,85 mln franków (9,7 mln złotych) stanowi wsparcie udzielone przez rząd Szwajcarii.

Pomimo że Szwajcaria nie jest członkiem Unii Europejskiej, udziela wsparcia jej nowym członkom, w zamian za swobodny dostęp do unijnego rynku. Pieniądze na ten cel pochodzą z Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy.

  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!