środa, 21 marca 2018 r.

Biała Podlaska

Szybszy Internet w Białej Podlaskiej. W planach hotspoty

Dodano: 18 maja 2015, 16:27
Autor: Ewelina Burda

. Oprócz budowy infrastruktury, firma Orange przeprowadziła w Białej Podlaskiej bezpłatne szkolenia
. Oprócz budowy infrastruktury, firma Orange przeprowadziła w Białej Podlaskiej bezpłatne szkolenia

30 kilometrów kabli światłowodowych, 4 tys. gospodarstw w zasięgu internetu powyżej 30 Mb/s. W czerwcu Orange Polska zakończy w Białej Podlaskiej inwestycję za 6 mln zł.

Rozbudowa sieci internetowej w mieście to część większego projektu „Sieć Szerokopasmowa Polski Wschodniej”. – Położyliśmy blisko 30 km kabli światłowodowych, postawiliśmy 24 szafy telekomunikacyjne z najnowocześniejszymi urządzeniami transmisyjnymi – mówi Hanna Kontkiewicz kierownik programów szerokopasmowych w firmie Orange. Dzięki temu, blisko 4 tys. gospodarstw domowych z Białej Podlaskiej znajdzie się w zasięgu Internetu  o przepływności powyżej 30 Mb/s. Orange dał odpowiednią infrastrukturę, natomiast wybór operatora należy już do mieszkańców.

Na rozbudowę sieci szerokopasmowej w Polsce Wschodniej firma pozyskała fundusze unijne. – Do 2020 roku każdy mieszkaniec Unii Europejskiej powinien znaleźć się w zasięgu internetu o przepływie co najmniej 20 Mb/s – dodaje Kontkiewicz. Rozwój cyfryzacji widać z każdym rokiem. – Ruch w sieci praktycznie, co roku zwiększa się o 50 proc. Szacuje się, że w 2018 roku w jednym gospodarstwie do sieci podłączonych będzie ok. 13 urządzeń – podkreśla kierownik programów szerokopasmowych z Orange.

Władze Białej Podlaskiej przyklaskują przedsięwzięciu. – Jako samorząd chcemy likwidować wykluczenie cyfrowe w mieście – zapewnia prezydent Dariusz Stefaniuk. – Sam nie wyobrażam sobie pracy m.in. bez tabletu, który mam cały czas przy sobie – dodaje prezydent. W planach są miejskie hotspoty, czyli otwarte punkty dostępu do internetu za pomocą Wi-Fi. – Zależy mi, aby w wakacje takie punkty już funkcjonowały m.in. w Urzędzie Miasta, na Placu Wolności i w Parku Radziwiłłowskim – precyzuje prezydent Białej Podlaskiej. Niewykluczone też, że firma Orange będzie realizowała w mieście kolejne inwestycje. – Obecna perspektywa finansowa UE ma posunąć nas jeszcze o krok dalej. To już nie tylko drogi dostępu do internetu i szkolenia, ale również e-administracja, czyli aplikacje np. e-zdrowie  – tłumaczy Hanna Kontkiewicz. W Białej Podlaskiej istnieje struktura kilkunastu kilometrów światłowodów w ramach tzw. e-miasta. – Nic nie stoi na przeszkodzie, aby w następnym etapie połączyć siły i zrobić z istniejącej infrastruktury jeszcze lepszy użytek – zapowiada pani kierownik z Orange. – O istnieniu  miejskich światłowodów dowiedzieliśmy się już po podpisaniu projektu – dodaje Kontkiewicz. – Szkielet światłowodów w ramach e-miasta chcielibyśmy wykorzystać również w innym zakresie, m.in. do monitoringu miejskiego – podkreśla Dariusz Stefaniuk.

W ramach projektu rozbudowy sieci internetowej, firma Orange przeprowadziła też bezpłatne szkolenia z obsługi komputera i korzystania z internetu. Skorzystało z nich kilkanaście osób, m.in. seniorów z bialskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

 

Nie tylko Biała Podlaska

Orange rozbudowuje sieć internetowej nie tylko w Białej Podlaskiej, ale również w:  Biłgoraju, Działdowie, Hrubieszowie, Lubartowie, Łukowie, Rykach oraz w gminie Lutowiska. W sumie, do końca czerwca w zasięgu szybkiego internetu powyżej 30 Mb/s znajdzie się około 37 tysięcy gospodarstw domowych Polski Wschodniej. Na inwestycję za ponad 20 mln zł firma Orange pozyskała 9,4 mln zł  dofinansowania z UE.

Czytaj więcej o: Biała Podlaska internet
Gość
Gość
Gość
(4) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (12 listopada 2015 o 19:14) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Co wy ludziom kit wciskacie. Połowa listopada. Internet mam do 10Mb/s a prędkość to 2.5 Mb/s. W Orange. Osiedle Za torami
Rozwiń
Gość
Gość (19 maja 2015 o 09:14) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Guest, bezwarunkowo. Przy współpracy z PKP dostępny będzie na dworcu wraz z okolicami. Trzymaj kciuki za zrealizowanie projektu, a na pewno się "załapiesz" :) Hehe
Rozwiń
Gość
Gość (19 maja 2015 o 08:37) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
A kto Ci powiedział ze to za darmo ma być? Co wtedy np z Vectra i innymi operatorami? Przecież te firmy by upadły
Rozwiń
Gość
Gość (19 maja 2015 o 08:22) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
To by bylo wspaniale jakbym mial w domu darmowy internet.Ciekawe czy siegnie ulicy Kościuszki. Hehe
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (4)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!