Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biała Podlaska

30 marca 2016 r.
15:26

PSL razem z PiS odwołało starostę z PSL. I szybko wybrali nowego

Autor: Zdjęcie autora Ewelina Burda
0 14 A A
Tadeusz Łazowski nie jest już starostą bialskim. W środę radni odwołali go ze stanowiska (fot. Ewelina Burda)
Tadeusz Łazowski nie jest już starostą bialskim. W środę radni odwołali go ze stanowiska (fot. Ewelina Burda)

Radni odwołali wieloletniego starostę bialskiego Tadeusza Łazowskiego (PSL). Na tej samej sesji wybrano już nowego starostę. Został nim Mariusz Filipiuk (PSL), dotychczasowy przewodniczący rady.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty
AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W środę w głosowaniu tajnym za odwołaniem starosty Tadeusza Łazowskiego opowiedziało się 15 radnych, przeciw było 5, a 2 głosy były nieważne. Do odwołania potrzeba było większości co najmniej 3/5 składu rady.

– Jestem bardzo zaskoczony. Spodziewałem się innej formuły. Na przykład rozmów, ale nie publicznych. A tego zabrakło – powiedział zaraz po odwołaniu były już starosta Tadeusz Łazowski.

Swoją funkcję pełnił od 1998 roku, z przerwą od marca 2001 do listopada 2002 roku. – To długi okres mojego życia, w którym sprawy samorządu były dla mnie bardzo ważne. To była służba. Często odbywało się to kosztem życia rodzinnego – nie ukrywa Łazowski.

Przypomnijmy, że środowe głosowanie było wynikiem wniosku, który pod koniec lutego złożyła grupa radnych powiatowych: przewodniczący rady Mariusz Filipiuk (PSL), Marek Sulima (PSL), Mariusz Kostka (PSL), Paweł Litwiniuk (PSL), Mariusz Kiczyński (PSL) i Arkadiusz Misztal (Porozumienie Samorządowe). W uzasadnieniu wnioskodawcy podkreślali że powiatowi potrzeba nowego podejścia, opartego o wszechstronne doświadczenie oraz elastyczność w pozyskiwaniu partnerów, zwłaszcza w związku z wykorzystaniem nowych środków unijnych. Poza tym radnym nie spodobało się, że w listopadzie ubiegłego roku Tadeusz Łazowski objął dodatkowo funkcję prezesa Zarządu Powiatowego PSL w Białej Podlaskiej.

Tymi argumentami były już starosta się nie zgadzał. – Nie takich zarzutów się spodziewałem. Trochę młodsi koledzy ambicjonalnie skorzystali z pewnych sytuacji. Bo to duży powiat, sporo wyzwań – zaznacza.

Z pracy na rzecz samorządu jednak nie zrezygnuje. – Na pewno będę radnym, ale niezależnym. Do emerytury mam jeszcze trochę czasu. Będzie pewnie też czas na urlop. Życie toczy się dalej – podkreśla Łazowski.

W radzie powiatu bialskiego zasiada 13 radnych z PSL, 7 z PiS, 2 z Porozumienia Samorządowego oraz jeden z SLD. – Jako grupa radnych stwierdziliśmy, że niezbędna jest zmiana kursu dla powiatu – powiedział w środę dziennikarzom Mariusz Kiczyński (PSL). – Naszym zdaniem rola starosty i szefa struktur PSL powinna zostać rozdzielona. Poza tym, dochodzą kwestie merytoryczne, np. dotyczące infrastruktury drogowej, fundusze unijne powinny być lokowane w inne drogi, np. do przejść granicznych. Te tereny powinniśmy rozwinąć – dodał Kiczyński.

Chociaż głosowanie było tajne, wiadomo że radni PiS głosowali w większości za odwołaniem Tadeusza Łazowskiego. – Stało się. Po prostu radni stwierdzili poprzez głosowanie, że starosta nie wywiązuje się należycie ze swojej funkcji – ocenia dotychczasowy wiceprzewodniczący rady i szef klubu radnych PiS Janusz Skólimowski.

Dodaje, że w klubie nie było dyscypliny. – Każdy głosował według własnych odczuć – podkreśla. – Klub radnych PiS miał zastrzeżenia do starosty już w poprzednich kadencjach. Nie było możliwości współpracy. Ta chęć współdziałania z naszej strony była. A to było lekceważone.  Mamy nadzieję, że nowa władza będzie bardziej przyjazna dla wszystkich środowisk – zaznacza przewodniczący klubu radnych PiS.

I tę nową władzę wybrano również w środę. Niespodzianki nie było, został nim rekomendowany już wcześniej przez ludowców Mariusz Filipiuk (PSL), dotychczasowy przewodniczący rady. „Za” głosowało 20 radnych, jeden był przeciw, jeden wstrzymał się od głosu. – Mam sporo ciekawych pomysłów, ale na kolejnej sesji jako zarząd takie stanowisko zaprezentujemy, bo nie chciałbym działać jednoosobowo. Otwieramy się dzisiaj na ludzi, nie na partie polityczne. Jeżeli mamy działać dla dobra powiatu, to powinniśmy brać pod uwagę głosy wszystkich radnych – powiedział w środę nowy starosta.

42-letni Mariusz Filipiuk od lutego 2015 roku jest dyrektorem administracyjnym Stadniny Koni w Janowie Podlaskim. Wcześniej był dyrektorem Europejskiego Centrum Kształcenia i Wychowania w Roskoszy. – W Janowie pracuje mi się bardzo dobrze, to będzie dylemat – stwierdził Filipiuk. Zgłosił też kandydaturę Janusza Skólimowskiego z PiS na stanowisko wicestarosty bialskiego. 19 radnych ją poparło. Skólimowski zastąpił Jana Bajkowskiego (SLD). Natomiast na nowego przewodniczącego rady wybrano Mariusza Kiczyńskiego (PSL).

Powiat bialski jest największym powiatem w woj. lubelskim i trzecim co do wielkości w Polsce. Zamieszkuje go blisko 113 tys. osób.

Komentarze 14

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 5 kwietnia 2016 o 22:37
Młode "wilczki" z PSL-u, a właściwie to cyniczni karierowicze, chcieli się dorwać do kasy i weszli w układ z PiS-em. Za kilka miesięcy, a może wcześniej, przejdą do PiS by nie stracić koryta. Tak właśnie PiS przejmie władzę w samorządach. Na razie to nowy starosta będzie miał z czego płacić alimenty...
Avatar
Gość / 1 kwietnia 2016 o 11:04
PSL razem z PiS odwołało starostę z PSL. CZYLI WSZYSTKO PO STAREMU. NIC SIĘ NIE ZMIENIŁO. NIEWAŻNE CZY BŁAZOWSKI CZY FILIPIUK. WAŻNE ŻE PSL DALEJ RZĄDZI POWIATEM. CHICHOT HISTORII. MUSIELI ZROBIĆ TAKI MYK ŻEBY PiS ICH NIE WYKOLEGOWAŁ. A TAK PiS DOSTAŁ PARĘ STOŁKÓW A RESZTA POZOSTAŁA TAKA SAMA. CHI, CHI, CHI .......
Avatar
Gość / 31 marca 2016 o 07:01
Następuje zwyczajne zmęczenie materiału .dotyczy to wszystkich na kierowniczych stanowiskach ,Rozwiązaniem jest KADENCYJNOŚĆ !!!!! Im szybciej elity to zrozumieją tym lepiej dla zainteresowanych i nas obywateli. PISIE zrób jak najszybciej tę ustawę i to z kadencjami wstecz
Avatar
Gość / 30 marca 2016 o 22:20
Super wiadomość teraz czas na Zamosc Hrubieszów Krasnystaw Opole Chełm i Biłgoraj. Srednia wieku starostów 65+ . W tych powiatach też muszą nastąpić zmiany inaczej nigdy się nie odbijemy i zostaniemy zaściankiem na zawsze.A na deser jeszcze Puławy
Avatar
Gość / 30 marca 2016 o 21:35
Kiedy drodzy parafianie zrozumiecie, że partyjne łatki się przykleja dla ogłupiania "owieczek" czyt. elektoratu. Unikam używania nazwisk - chodzi o zjawiska, patologie, żołnierzy ponadpartyjnych mafii dla kasy mogących zrobić wszystko/bez przykładów/. Osobniki 50+ nie dadzą się /może nie potrafią/ być pachołami włazilizodupami unijnomafijnej menadzerii
Avatar
braciak z podlasia / 30 marca 2016 o 21:05

Widać wyraźnie, że hetman popadł  w k[pl. głupotę i albo nie panuje nad pselem albo celowo go niszczy innego sposobu nie widać ! Jednym słowem jak widać jest ostatnim prezesem psl- jako likwidator ! Tak to zmierza ! A co na to działacze ! Prawdziwi działacze ! Do roboty usunąc bandę debili i likwidatorów

Avatar
Gość / 30 marca 2016 o 21:01
To hańba dla hetmana, który totalnie niszczy PSL i myślę, że czas najwyższy by znalazł się tam gdzie powinien czyli na bezrobociu ! Ten gnojek zniszczył dorobek PSL-u razem m.in. z byłym osłem stefaniukiem i kilku innymi a jako pomagier stoi za plecami trzęsący się ze strachu sosnowski pseudo-marsołek ! Oni powinni natychmiast odejść z kopem w dupska próżniacze !
Avatar
gość / 30 marca 2016 o 20:12
Szybciej starostowie powiatu opolskiego puławskiego lubelskiego!!!
Avatar
Gość / 30 marca 2016 o 19:49
A kiedy chełmski starosta artysta będzie odwołany za nicość bierność głupote
Avatar
Gość / 30 marca 2016 o 18:40
Brawo radni!teraz czas na Kuropatwę i i innych wiecznych betoniarzy!
Avatar
Gość / 5 kwietnia 2016 o 22:37
Młode "wilczki" z PSL-u, a właściwie to cyniczni karierowicze, chcieli się dorwać do kasy i weszli w układ z PiS-em. Za kilka miesięcy, a może wcześniej, przejdą do PiS by nie stracić koryta. Tak właśnie PiS przejmie władzę w samorządach. Na razie to nowy starosta będzie miał z czego płacić alimenty...
Avatar
Gość / 1 kwietnia 2016 o 11:04
PSL razem z PiS odwołało starostę z PSL. CZYLI WSZYSTKO PO STAREMU. NIC SIĘ NIE ZMIENIŁO. NIEWAŻNE CZY BŁAZOWSKI CZY FILIPIUK. WAŻNE ŻE PSL DALEJ RZĄDZI POWIATEM. CHICHOT HISTORII. MUSIELI ZROBIĆ TAKI MYK ŻEBY PiS ICH NIE WYKOLEGOWAŁ. A TAK PiS DOSTAŁ PARĘ STOŁKÓW A RESZTA POZOSTAŁA TAKA SAMA. CHI, CHI, CHI .......
Avatar
Gość / 31 marca 2016 o 07:01
Następuje zwyczajne zmęczenie materiału .dotyczy to wszystkich na kierowniczych stanowiskach ,Rozwiązaniem jest KADENCYJNOŚĆ !!!!! Im szybciej elity to zrozumieją tym lepiej dla zainteresowanych i nas obywateli. PISIE zrób jak najszybciej tę ustawę i to z kadencjami wstecz
Avatar
Gość / 30 marca 2016 o 22:20
Super wiadomość teraz czas na Zamosc Hrubieszów Krasnystaw Opole Chełm i Biłgoraj. Srednia wieku starostów 65+ . W tych powiatach też muszą nastąpić zmiany inaczej nigdy się nie odbijemy i zostaniemy zaściankiem na zawsze.A na deser jeszcze Puławy
Avatar
Gość / 30 marca 2016 o 21:35
Kiedy drodzy parafianie zrozumiecie, że partyjne łatki się przykleja dla ogłupiania "owieczek" czyt. elektoratu. Unikam używania nazwisk - chodzi o zjawiska, patologie, żołnierzy ponadpartyjnych mafii dla kasy mogących zrobić wszystko/bez przykładów/. Osobniki 50+ nie dadzą się /może nie potrafią/ być pachołami włazilizodupami unijnomafijnej menadzerii
Avatar
braciak z podlasia / 30 marca 2016 o 21:05

Widać wyraźnie, że hetman popadł  w k[pl. głupotę i albo nie panuje nad pselem albo celowo go niszczy innego sposobu nie widać ! Jednym słowem jak widać jest ostatnim prezesem psl- jako likwidator ! Tak to zmierza ! A co na to działacze ! Prawdziwi działacze ! Do roboty usunąc bandę debili i likwidatorów

Avatar
Gość / 30 marca 2016 o 21:01
To hańba dla hetmana, który totalnie niszczy PSL i myślę, że czas najwyższy by znalazł się tam gdzie powinien czyli na bezrobociu ! Ten gnojek zniszczył dorobek PSL-u razem m.in. z byłym osłem stefaniukiem i kilku innymi a jako pomagier stoi za plecami trzęsący się ze strachu sosnowski pseudo-marsołek ! Oni powinni natychmiast odejść z kopem w dupska próżniacze !
Avatar
gość / 30 marca 2016 o 20:12
Szybciej starostowie powiatu opolskiego puławskiego lubelskiego!!!
Avatar
Gość / 30 marca 2016 o 19:49
A kiedy chełmski starosta artysta będzie odwołany za nicość bierność głupote
Avatar
Gość / 30 marca 2016 o 18:40
Brawo radni!teraz czas na Kuropatwę i i innych wiecznych betoniarzy!
Zobacz wszystkie komentarze 14

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Nietypowy prezent dla Żuka na 61. urodziny. "Kółka będą, gdy będzie skatepark"

Nietypowy prezent dla Żuka na 61. urodziny. "Kółka będą, gdy będzie skatepark" 0 0

Deskorolkę bez kółek przynieśli prezydentowi na jego 61. urodziny młodzi ludzie upominający się o budowę skateparku na terenach zielonych przy Rusałce.

Koncert Piotra Selima w Whisky Cafe
22 czerwca 2018, 20:00

Koncert Piotra Selima w Whisky Cafe 0 0

Co Gdzie Kiedy. W piątek, 22 czerwca o godz. 20 w Whisky Cafe (ul. Rybna 4/2) wystąpi kompozytor i wokalista Piotr Selim.

Górnik Łęczna ruszył z treningami, jest nowy trener

Górnik Łęczna ruszył z treningami, jest nowy trener 0 1

Piłkarze Górnika Łęczna w czwartek wrócili do treningów. Zajęcia poprowadził Rafał Wójcik, który ma być nowym trenerem zespołu. Znamy też terminarz sezonu 2018/2019. Zielono-czarni już za miesiąc rozpoczną rozgrywki od wyjazdowego spotkania z Gryfem Wejherowo (21 lipca)

"Chemia z Niemiec" produkowana w Polsce. 21 osób odpowie w tej sprawie

"Chemia z Niemiec" produkowana w Polsce. 21 osób odpowie w tej sprawie 0 1

„Markowa chemia z Niemiec” była produkowana w Polsce i sprzedawana pod szyldem znanych z reklam produktów – uznała prokuratura. W sprawie dotyczącej sprzedawania podróbek niczego nieświadomym klientom odpowiada 21 osób.

Wybory samorządowe w Chełmie. Kandydat PiS obiecuje, pozostali milczą

Wybory samorządowe w Chełmie. Kandydat PiS obiecuje, pozostali milczą 0 5

Jakuba Banaszka, kandydata Zjednoczonej Prawicy na prezydenta Chełma, promowali już wicemarszałek Beata Mazurek, senator Józef Zając jako szef lokalnych struktur Porozumienia oraz Jarosław Gowin. Sam kandydat coraz zwołuje konferencje prasowe. Jego rywale na razie milczą.

Plenerowe rozpoczęcie wakacji nad Zalewem Zemborzyckim
22 czerwca 2018, 18:00

Plenerowe rozpoczęcie wakacji nad Zalewem Zemborzyckim 0 0

Co Gdzie Kiedy. 22 czerwca o godz. 18 nad Zalewem Zemborzyckim odbędzie się Wielkie Plenerowe Rozpoczęcie Wakacji. Na uczestników imprezy czeka moc atrakcji.

Kolejne ostrzeżenie pogodowe dla woj. lubelskiego. Tym razem dotyczy rzek

Kolejne ostrzeżenie pogodowe dla woj. lubelskiego. Tym razem dotyczy rzek 3 3

Tak jak już pisaliśmy, po południu, wieczorem i w nocy z czwartku na piątek można się spodziewać burz z ulewnym deszczem i gradem w woj. lubelskim.

Zjechał z drogi i wjechał busem w dom. Nie potrafił tego wyjaśnić [zdjęcia]
galeria

Zjechał z drogi i wjechał busem w dom. Nie potrafił tego wyjaśnić [zdjęcia] 4 3

Kierowca zjechał z drogi, wjechał w płot, drzewo, a potem zatrzymał się na domu. W środku aż wywróciła się szafa.

Zmarł ks. Krzysztof Piotr Kwiatkowski z parafii pw. św. Agnieszki w Lublinie

Zmarł ks. Krzysztof Piotr Kwiatkowski z parafii pw. św. Agnieszki w Lublinie 8 6

W środę w Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej zmarł ks. mgr Krzysztof Piotr Kwiatkowski, wikariusz parafii pw. św. Agnieszki w Lublinie - informuje Archidiecezja Lubelska.

Finansowa kroplówka dla Puławskiego Parku Naukowo-Technologicznego

Finansowa kroplówka dla Puławskiego Parku Naukowo-Technologicznego 5 3

Puławski Park Naukowo-Technologiczny ciągle znajduje się w finansowych tarapatach. Spółka, bez kroplówki z budżetu miasta, nie miałaby środków na działalność bieżącą.

Byli najlepsi w konkursach artystycznych. Odebrali nagrody [zdjęcia]
galeria

Byli najlepsi w konkursach artystycznych. Odebrali nagrody [zdjęcia] 0 0

Prawie 180 uczniów odebrało wczoraj nagrody za osiągnięcia w międzynarodowych i ogólnopolskich konkursach artystycznych. To 97 uczniów z podstawówek, 48 gimnazjalistów oraz 32 uczniów ze szkół ponadgimnazjalnych.

Lubelskie: Niesamowita historia ukrytego archiwum AK. Dlaczego nie ruszyły poszukiwania?
Tylko u nas

Lubelskie: Niesamowita historia ukrytego archiwum AK. Dlaczego nie ruszyły poszukiwania? 9 3

Od czterech lat lubelski oddział Instytutu Pamięci Narodowej wie o ukrytym w Bełżycach archiwum Armii Krajowej i antykomunistycznej organizacji „Wolność i Niezawisłość”. Tak twierdzi Grzegorz Cel, syn Janiny Cel ps. „Niusia”, archiwistki „Rysia” . IPN żadnych poszukiwań nie rozpoczął do dziś, więc syn „Niusi” historię archiwum opowiedział nam.

Przejechał na czerwonym świetle. Potrącił kobietę
UTRUDNIENIA NA DK12

Przejechał na czerwonym świetle. Potrącił kobietę 5 3

Groźny wypadek na przejściu dla pieszych na ulicy Lubelskiej w Końskowoli (pow. puławski). Samochód potrącił tam kobietę.