sobota, 17 lutego 2018 r.

Biała Podlaska

PSL razem z PiS odwołało starostę z PSL. I szybko wybrali nowego

Dodano: 30 marca 2016, 15:26
Autor: Ewelina Burda

Tadeusz Łazowski nie jest już starostą bialskim. W środę radni odwołali go ze stanowiska (fot. Ewelina Burda)
Tadeusz Łazowski nie jest już starostą bialskim. W środę radni odwołali go ze stanowiska (fot. Ewelina Burda)

Radni odwołali wieloletniego starostę bialskiego Tadeusza Łazowskiego (PSL). Na tej samej sesji wybrano już nowego starostę. Został nim Mariusz Filipiuk (PSL), dotychczasowy przewodniczący rady.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty

W środę w głosowaniu tajnym za odwołaniem starosty Tadeusza Łazowskiego opowiedziało się 15 radnych, przeciw było 5, a 2 głosy były nieważne. Do odwołania potrzeba było większości co najmniej 3/5 składu rady.

– Jestem bardzo zaskoczony. Spodziewałem się innej formuły. Na przykład rozmów, ale nie publicznych. A tego zabrakło – powiedział zaraz po odwołaniu były już starosta Tadeusz Łazowski.

Swoją funkcję pełnił od 1998 roku, z przerwą od marca 2001 do listopada 2002 roku. – To długi okres mojego życia, w którym sprawy samorządu były dla mnie bardzo ważne. To była służba. Często odbywało się to kosztem życia rodzinnego – nie ukrywa Łazowski.

Przypomnijmy, że środowe głosowanie było wynikiem wniosku, który pod koniec lutego złożyła grupa radnych powiatowych: przewodniczący rady Mariusz Filipiuk (PSL), Marek Sulima (PSL), Mariusz Kostka (PSL), Paweł Litwiniuk (PSL), Mariusz Kiczyński (PSL) i Arkadiusz Misztal (Porozumienie Samorządowe). W uzasadnieniu wnioskodawcy podkreślali że powiatowi potrzeba nowego podejścia, opartego o wszechstronne doświadczenie oraz elastyczność w pozyskiwaniu partnerów, zwłaszcza w związku z wykorzystaniem nowych środków unijnych. Poza tym radnym nie spodobało się, że w listopadzie ubiegłego roku Tadeusz Łazowski objął dodatkowo funkcję prezesa Zarządu Powiatowego PSL w Białej Podlaskiej.

Tymi argumentami były już starosta się nie zgadzał. – Nie takich zarzutów się spodziewałem. Trochę młodsi koledzy ambicjonalnie skorzystali z pewnych sytuacji. Bo to duży powiat, sporo wyzwań – zaznacza.

Z pracy na rzecz samorządu jednak nie zrezygnuje. – Na pewno będę radnym, ale niezależnym. Do emerytury mam jeszcze trochę czasu. Będzie pewnie też czas na urlop. Życie toczy się dalej – podkreśla Łazowski.

W radzie powiatu bialskiego zasiada 13 radnych z PSL, 7 z PiS, 2 z Porozumienia Samorządowego oraz jeden z SLD. – Jako grupa radnych stwierdziliśmy, że niezbędna jest zmiana kursu dla powiatu – powiedział w środę dziennikarzom Mariusz Kiczyński (PSL). – Naszym zdaniem rola starosty i szefa struktur PSL powinna zostać rozdzielona. Poza tym, dochodzą kwestie merytoryczne, np. dotyczące infrastruktury drogowej, fundusze unijne powinny być lokowane w inne drogi, np. do przejść granicznych. Te tereny powinniśmy rozwinąć – dodał Kiczyński.

Chociaż głosowanie było tajne, wiadomo że radni PiS głosowali w większości za odwołaniem Tadeusza Łazowskiego. – Stało się. Po prostu radni stwierdzili poprzez głosowanie, że starosta nie wywiązuje się należycie ze swojej funkcji – ocenia dotychczasowy wiceprzewodniczący rady i szef klubu radnych PiS Janusz Skólimowski.

Dodaje, że w klubie nie było dyscypliny. – Każdy głosował według własnych odczuć – podkreśla. – Klub radnych PiS miał zastrzeżenia do starosty już w poprzednich kadencjach. Nie było możliwości współpracy. Ta chęć współdziałania z naszej strony była. A to było lekceważone.  Mamy nadzieję, że nowa władza będzie bardziej przyjazna dla wszystkich środowisk – zaznacza przewodniczący klubu radnych PiS.

I tę nową władzę wybrano również w środę. Niespodzianki nie było, został nim rekomendowany już wcześniej przez ludowców Mariusz Filipiuk (PSL), dotychczasowy przewodniczący rady. „Za” głosowało 20 radnych, jeden był przeciw, jeden wstrzymał się od głosu. – Mam sporo ciekawych pomysłów, ale na kolejnej sesji jako zarząd takie stanowisko zaprezentujemy, bo nie chciałbym działać jednoosobowo. Otwieramy się dzisiaj na ludzi, nie na partie polityczne. Jeżeli mamy działać dla dobra powiatu, to powinniśmy brać pod uwagę głosy wszystkich radnych – powiedział w środę nowy starosta.

42-letni Mariusz Filipiuk od lutego 2015 roku jest dyrektorem administracyjnym Stadniny Koni w Janowie Podlaskim. Wcześniej był dyrektorem Europejskiego Centrum Kształcenia i Wychowania w Roskoszy. – W Janowie pracuje mi się bardzo dobrze, to będzie dylemat – stwierdził Filipiuk. Zgłosił też kandydaturę Janusza Skólimowskiego z PiS na stanowisko wicestarosty bialskiego. 19 radnych ją poparło. Skólimowski zastąpił Jana Bajkowskiego (SLD). Natomiast na nowego przewodniczącego rady wybrano Mariusza Kiczyńskiego (PSL).

Powiat bialski jest największym powiatem w woj. lubelskim i trzecim co do wielkości w Polsce. Zamieszkuje go blisko 113 tys. osób.

Gość
Gość
Gość
(14) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (5 kwietnia 2016 o 22:37) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Młode "wilczki" z PSL-u, a właściwie to cyniczni karierowicze, chcieli się dorwać do kasy i weszli w układ z PiS-em. Za kilka miesięcy, a może wcześniej, przejdą do PiS by nie stracić koryta. Tak właśnie PiS przejmie władzę w samorządach. Na razie to nowy starosta będzie miał z czego płacić alimenty...
Rozwiń
Gość
Gość (1 kwietnia 2016 o 11:04) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
PSL razem z PiS odwołało starostę z PSL. CZYLI WSZYSTKO PO STAREMU. NIC SIĘ NIE ZMIENIŁO. NIEWAŻNE CZY BŁAZOWSKI CZY FILIPIUK. WAŻNE ŻE PSL DALEJ RZĄDZI POWIATEM. CHICHOT HISTORII. MUSIELI ZROBIĆ TAKI MYK ŻEBY PiS ICH NIE WYKOLEGOWAŁ. A TAK PiS DOSTAŁ PARĘ STOŁKÓW A RESZTA POZOSTAŁA TAKA SAMA. CHI, CHI, CHI .......
Rozwiń
Gość
Gość (31 marca 2016 o 07:01) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Następuje zwyczajne zmęczenie materiału .dotyczy to wszystkich na kierowniczych stanowiskach ,Rozwiązaniem jest KADENCYJNOŚĆ !!!!! Im szybciej elity to zrozumieją tym lepiej dla zainteresowanych i nas obywateli. PISIE zrób jak najszybciej tę ustawę i to z kadencjami wstecz
Rozwiń
Gość
Gość (30 marca 2016 o 22:20) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Super wiadomość teraz czas na Zamosc Hrubieszów Krasnystaw Opole Chełm i Biłgoraj. Srednia wieku starostów 65+ . W tych powiatach też muszą nastąpić zmiany inaczej nigdy się nie odbijemy i zostaniemy zaściankiem na zawsze.A na deser jeszcze Puławy
Rozwiń
Gość
Gość (30 marca 2016 o 21:35) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Kiedy drodzy parafianie zrozumiecie, że partyjne łatki się przykleja dla ogłupiania "owieczek" czyt. elektoratu. Unikam używania nazwisk - chodzi o zjawiska, patologie, żołnierzy ponadpartyjnych mafii dla kasy mogących zrobić wszystko/bez przykładów/. Osobniki 50+ nie dadzą się /może nie potrafią/ być pachołami włazilizodupami unijnomafijnej menadzerii
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (14)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!