środa, 21 lutego 2018 r.

Biała Podlaska

Tajemniczy klient w sklepie z alkoholem

Dodano: 23 listopada 2015, 07:07
Autor: Ewelina Burda

Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Białej Podlaskiej zapowiada kontrole punktów ze sprzedażą alkoholu. Radzi też, by w mieście nie zwiększano liczby koncesji na jego sprzedaż.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty

Powód? Wyniki raportu przygotowanego na potrzeby Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. – Z ankiet wyszło nam, że zdaniem mieszkańców spożywanie alkoholu to w mieście istotny problem – mówi Anna Stolarczuk, przewodnicząca 12-osobowej komisji.

Ostatni raz taki raport opracowano pięć lat temu. W tym roku w anonimowych ankietach przepytano 222 uczniów szkół podstawowych, 167 gimnazjalistów, 257 dorosłych i grupę sprzedawców. Blisko połowa uczniów podstawówek deklaruje, że ich rówieśnicy spożywają alkohol.

W przypadku gimnazjalistów, aż 90 proc. przyznaje, że rówieśnicy piją napoje z procentami. 40 proc. gimnazjalistów przyznało, że nieletni sami mogą sobie kupić alkohol. Poza tym 60 proc. badanych odpowiedziało, że na terenie Białej Podlaskiej są miejsca gdzie alkohol sprzedaje się osobom poniżej 18. roku życia. Dla 25 proc. ankietowanych uczniów gimnazjów piwo to nie alkohol. Jeżeli chodzi o sprzedawców alkoholu, to blisko połowa respondentów odpowiedziała w ankiecie, że miała sytuacje, kiedy nieletni chcieli kupić napoje z procentami. Tylko 6 proc. sprzedawców przyznało, że zdarzyło im się sprzedać nieletnim takie napoje. 60 proc. ankietowanych zapewnia, że w przypadku wątpliwości co do wieku klienta, prosi o dowód osobisty.

– Nie możemy dzisiaj zwiększać w mieście limitu zezwoleń na sprzedaż alkoholu. Nasz raport pokazuje, że jest z tym problem. Zwiększając liczbę, łamiemy przepisy ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. Zresztą w naszym kraju tendencja jest raczej taka, aby zmniejszać limit – stwierdza Stolarczuk. W 2016 roku komisja będzie też kontrolować sklepy. – To będą akcje typu „tajemniczy klient”. Sprawdzimy, w których punktach sprzedaje się alkohol nieletnim. Nawiążemy współpracę z policją. Nie będziemy pobłażliwi – podkreśla przewodnicząca komisji. – Nawet za jednorazową sprzedaż alkoholu nieletniemu grozi kara 5 tys. zł i utrata zezwolenia na 3 lata.

Obecnie na terenie Białej Podlaskiej działa 169 punktów ze sprzedażą napojów alkoholowych, w tym 58 to lokale gastronomiczne.

Działania profilaktyczne skierowane będą do młodzieży, rodziców i sprzedawców. – Sprzedawcy dostaną od nas autorskie ulotki, które już opracowaliśmy – dodaje Stolarczuk.

Członkowie komisji już od tego tygodnia rozpoczynają cykl szkoleń dla rodziców gimnazjalistów m.in. na temat substancji psychoaktywnych.

W 2016 roku na realizację Gminnego Program Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych miasto planuje przeznaczyć 1,1 mln zł.

Gość
Jan z Janowa
Gość
(5) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (23 listopada 2015 o 19:45) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Trzeba dowód osobisty bo włażą nieletnie siniaki i menele ;$ Miłego wieczoru!!
Rozwiń
Jan z Janowa
Jan z Janowa (23 listopada 2015 o 13:38) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

narzekacie na dawne czasy zwane "komuną". Ale wtedy nikt pd was nie żądał opłaty za parkowanie ani za przebywanie na Świecie. Dzisiaj już nic nie ma za darmo, nawet na cmentarzu trzeba płacić niemały czynsz za miejsce spoczynku co 20 lat

A Ty co jakiś menel czy dziad bez kasy że płaczesz jak jakiś osioł? Kumaty i operatywny człowiek zawsze zarobi pieniądze i będzie go stać na wszystkie opłaty. A nieudacznik życiowy taki jak ty i oferma zawsze będzie bez pieniędzy i zawsze będzie się żalił . Typowe polactwo .

Rozwiń
Gość
Gość (23 listopada 2015 o 12:36) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
narzekacie na dawne czasy zwane "komuną". Ale wtedy nikt pd was nie żądał opłaty za parkowanie ani za przebywanie na Świecie. Dzisiaj już nic nie ma za darmo, nawet na cmentarzu trzeba płacić niemały czynsz za miejsce spoczynku co 20 lat
Rozwiń
Co tu robić jak nie pić ?
Co tu robić jak nie pić ? (23 listopada 2015 o 09:57) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Jak najbardziej jestem za tym aby nie wydawać koncesji na mocny alkohol. Należy nawet ograniczyć liczbę punktów z mocnym alkoholem. Państwo powinno zezwolić obywatelom legalnie pędzić bimber. Po co dawać zarabiać właścicielom sklepów tym oszustom, wyzyskiwaczom i nierobom prywatnym przedsiębiorcom. Taki osioł prywatny przedsiębiorca  nic nie robi leń, nie musi myśleć, jest nieudacznikiem życiowym, nie ma wykształcenia wyższego. Frajer prywatny przedsiębiorca tylko kupuje taniej a sprzedaje drożej. Wracając do tematu ...... Każdy mógłby pędzić bimber i pić zamiast wody. Ludzie by wiecznie pijani chodzili . Weseli !!! Codziennie by imprezowali! Różnego rodzaju biesiady i libacje by się organizowało.  Byłoby super!!!! Bo tu jest Polska tu się pije!!!!! Bo co tu robić jak nie pić!!!!

Rozwiń
Gość
Gość (23 listopada 2015 o 09:30) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Najtańszy alkohol zza wschodniej granicy.Źródło dochodu dla wielu.Po co kupować z akcyzą?Przecież to przynosi dochód państwu a państwo zawsze trzeba rolować.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (5)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!