piątek, 19 stycznia 2018 r.

Biała Podlaska

Techniczny przełom

  Edytuj ten wpis
Dodano: 5 marca 2002, 17:17

Cztery szkoły ponadgimnazjalne funkcjonować będą nadal w powiecie radzyńskim. W ramach reformy oświaty od nowego roku szkolnego nastąpi jednak kilka istotnych zmian w ich działalności.

Przede wszystkim w placówkach finansowanych przez starostwo przybędą nowe kierunki kształcenia, a także niektóre z nich zmienią swoją nazwę. Wszystkie 5-letnie technika istniejące obecnie w Zespole Szkół Zawodowych nr 1 w Radzyniu Podlaskim zostaną przekształcone na 4-letnie. Ta placówka oświatowa od nowego roku szkolnego stanie się Zespołem Szkół Ponadgimnazjalnych.
Radzyński ZSP składać się będzie z 5. techników: gastronomicznego, ekonomicznego, elektrycznego, mechanicznego i samochodowego, a także Zasadniczej Szkoły Zawodowej, w ramach której będzie można zdobyć uprawnienia m.in. krawca, kucharza, mechanika pojazdów samochodowych, stolarza, ślusarza. Po raz pierwszy funkcjonować w nim będzie Liceum Profilowane o kierunkach: ekonomiczno-administracyjnym, usługowo-gospodarczym, elektronicznym, zarządzania informacją, rolniczo-spożywczym. Utworzone zostanie tam również II Liceum Ogólnokształcące, mające 3 klasy o następujących przedmiotach wiodących: informatyka, matematyka i fizyka; język polski, historia i język obcy; język polski i języki obce.
Liceum Ogólnokształcące w Komarówce Podlaskiej za pół roku zamienione zostanie na Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych. W jego ramach nadal istnieć będzie Liceum Ogólnokształcące. Ponadto powstaną w nim Liceum Profilowane o kierunkach: ekonomiczno-administracyjnym, socjalnym i zarządzania informacją, a także wielozawodowa Zasadnicza Szkoła Zawodowa. Przy starych nazwach pozostaną: I Liceum Ogólnokształcące w Radzyniu i Zespół Szkół Rolniczych w Woli Osowińskiej. Ta ostatnia placówka wzbogaci się o rolniczo-spożywcze Liceum Profilowane.
Obecnie w czterech szkołach prowadzonych przez radzyńskie starostwo uczy się ponad 2300 dziewcząt i chłopców. Od września mają one mieć około 1000 nowych miejsc do nauki. - Sieć szkół ponadgimnazjalnych w przyszłym roku szkolnym w naszym powiecie ustalono po konsultacjach z Powiatową Radą Zatrudnienia i Powiatowym Urzędem Pracy - informuje Jerzy Popek, kierownik wydziału spraw społecznych radzyńskiego starostwa. - Ich funkcjonowanie było w ostatnich dniach tematem trzeciej już powiatowej konferencji. W jej trakcie omówiono m.in. zasady akcji informacyjnej i rekrutacji na nowy rok szkolny.
Starostwo w Radzyniu Podlaskim na działalność czterech szkół ponadgimnazjalnych otrzymało w minionym roku państwową subwencję łącznie w wysokości około 9,4 miliona złotych. Natomiast w tym ma być ona mniejsza o 518 tysięcy.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!