czwartek, 22 marca 2018 r.

Biała Podlaska

Terespol: Mnisi z Grecji przekazali ikonę do terespolskiej cerkwi (zdjęcia)

  Edytuj ten wpis
Autor: (pim)

 (Marek Pietrzela)
(Marek Pietrzela)

Oryginalnie wyglądała procesja przez terespolskie ulice, gdy dziś po południu mnisi przybyli z Grecji dostojnie nieśli kopię ikony Matki Bożej "Szybko Spełniającej Prośby”.

Towarzyszyli im duchowni oraz liczni pielgrzymi nie zważający na dokuczliwy deszcz. U wrót cerkwi ikonę przywitali hierarchowie na czele z metropolitą Sawą, zwierzchnikiem Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego. Dar-kopię wykonano na świętej górze Atos, gdzie ikona objawiła się cudami.

Kult tej ikony szerzy się także w Terespolu i okolicy po ubiegłorocznych objawieniach. Przed rokiem ze znajdującej się w prywatnym domu w Terespolu oleodrukowej kopii tej ikony wydobył się po raz pierwszy wonny olej podobny do łez. 8 października 2010 r. w Terespolu ikona przeniesiona została do terespolskiej świątyni pw. św. apostoła i ewangelisty Jana Teologa. Objawienie z wonnym olejem objęło pięć ikon. Nadal, jak poinformował nas obecnie arcybiskup Abel, trwa na dwóch.

Ten nadzwyczajny terespolski znak stał się głośny w Kościele prawosławnym. Podkreślił to przybyły dziś na terespolskie uroczystości metropolita warszawski i całej Polski Sawa. Podziękował mnichom z Grecji za wspaniały dar. Kopia ikony została uroczyście umieszczona w ikonostasie cerkwi. Przy ikonach modlili się wierni i duchowni podczas całonocnego czuwania i akatystu.

- Wytworzyła się nowa tradycja. Cieszę się, że z okazji święta parafialnego mnisi z Grecji przygotowali kopię ikony i błogosławili ją jako umocnienie wydarzeń u nas na przestrzeni ostatniego roku. Dajemy świadectwo, że przez zjawisko nadprzyrodzone łaska Matki Bożej nadal trafia do setek osób, które z wiarą i pobożnością tu przychodzą. Przybywają ludzie z różnych stron i wyznań. Nikt ich nie legitymuje – mówił arcybiskup Abel.

W niedzielę trwać będą uroczystości z udziałem hierarchów także z zagranicy. O godz. 7.30 zacznie się akatyst do sw. Jana Teologa, patrona terespolskiej świątyni oraz następnie o godz. 9 boska liturgia.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!