czwartek, 17 sierpnia 2017 r.

Biała Podlaska

Terespol. Sąd ustali, czy Krzysztof Iwaniuk jest kłamcą lustracyjnym

Autor: (pim)

Sąd sprawdzi, czy Krzysztof Iwaniuk, wójt gminy Terespol, złożył niezgodne z prawdą oświadczenie lustracyjne.

W czwartek Oddziałowe Biuro Lustracyjne Instytutu Pamięci Narodowej w Lublinie skierowało do lubelskiego Sądu Okręgowego wniosek o wszczęcie postępowania lustracyjnego wobec Krzysztofa Iwaniuka.

– Oddziałowe Biuro Lustracyjne wystąpiło do sądu o wydanie orzeczenia stwierdzającego, że wójt złożył niezgodne z prawdą oświadczenie lustracyjne – mówi Andrzej Arseniuk, rzecznik IPN.

Pod koniec 2009 r. w biuletynie Informacji Publicznej IPN zostały ujawnione informacje o Krzysztofie Iwaniuku, które wytworzyły organy bezpieczeństwa w latach 1984-90. Wynikało z nich, że Krzysztof Iwaniuk został 5 kwietnia 1984 r. zarejestrowany przez Wojewódzki Urząd Spraw Wewnętrznych w Białej Podlaskiej w kategorii "zabezpieczenie operacyjne”.

Kilka tygodni później dokonano zmiany kategorii na kandydata na "tajny współpracownik” i następnie przerejestrowano na TW ps. "Janek”.

"Janek” został zdjęty z czynnej ewidencji operacyjnej dopiero na początku 1990 r. Materiały zostały zniszczone.

W 2008 r. Krzysztof Iwaniuk podał w oświadczeniu lustracyjnym, że nie pracował w organach bezpieczeństwa państwa i nie był ich współpracownikiem.

Krzysztof Iwaniuk od wielu miesięcy twierdzi, że nie był agentem. - Nie ma dokumentów, które wskazują, że byłem tajnym i świadomym współpracownikiem organów bezpieczeństwa. Cierpliwie czekam na rozstrzygnięcie sądu. Przysługuje mi prawo do obrony – podkreśla Iwaniuk.
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

18-20 sierpnia
komentarze (0)0
polubienia (1)1
17-08-2017

18-20 sierpnia

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!