sobota, 20 stycznia 2018 r.

Biała Podlaska

Terespol: Stacja kolejowa jak nowa

  Edytuj ten wpis
Dodano: 27 lutego 2012, 18:37

Tak wygląda teraz dworzec w Terespolu (PKP S.A.)
Tak wygląda teraz dworzec w Terespolu (PKP S.A.)

Zakończył się remont dworca PKP w Terespolu. Po prawie dwóch latach mieszkańcy mogą korzystać z czystej, bezpiecznej i przystosowanej również dla osób niepełnosprawnych, stacji kolejowej.

– Teraz możemy z honorami witać gości i to nie tylko ze Wschodu – mówi Jacek Danieluk, burmistrz Terespola.

Co się zmieniło? Remont objął całą elewację budynku. Wymieniono kamienne posadzki, dach, drzwi, okna i wszystkie instalacje sanitarne oraz elektryczne. W holu pojawiły się nowe elektroniczne tablice informacyjne.

Dworzec jest dostępny dla osób niepełnosprawnych. Nikt nie powinien mieć problemy z zakupem biletu czy skorzystaniem z toalety. Dla wózków wykonano pochylnie, a oprócz tego z holu na peron można przejechać windą.

Pomyślano też o rowerzystach i kierowcach. Ci pierwsi mogą teraz swobodnie i bezpiecznie przejeżdżać przez tunel pod torami. Dla kierowców przygotowano z kolei duży parking na 60 samochodów.

Oprócz tego, na dworcu pojawiło się miejsce na punkt informacyjny, przechowalnię bagażu i poczekalnię. Dla bezpieczeństwa zamontowano również monitoring i system ostrzegania o pożarze.

Przebudowa została wykonana przez Przedsiębiorstwo Wielobranżowe Budomex z siedzibą w Białej Podlaskiej. Inwestorem było PKP SA, a wartość całej inwestycji wyniosła 8,75 mln złotych. Prace zostały sfinansowane ze środków Budżetu Państwa i własnych PKP SA.

Przebudowa dworca jest kolejnym etapem działań PKP SA, związanych z poprawą warunków odprawy podróżnych na stacji granicznej Terespol. Najpierw przebudowany został trzeci peron i podziemny tunel, a oprócz tego przygotowywano infrastrukturę pod nowy obiekt odprawy celnej.

Jak tłumaczy burmistrz miasta, kolejny ważny krok miał miejsce cztery lata temu. Wtedy to samorząd zawarł z PKP Nieruchomości porozumienie i przejął teren tzw. ronda przed dworcem kolejowym. Obie strony zadeklarowały, że wykonają remonty.

– PKP odwodniło ten plac, bo przez lata to stanowiło duży problem i zbudowało chodniki. My ze swojej strony ułożyliśmy krawężniki i położyliśmy nową nawierzchnię na jezdni. Wtedy PKP Nieruchomości zadeklarowało, że wystąpi o dofinansowanie przebudowy budynku dworca – wspomina Jacek Danieluk.

Przebudowa dworca pod względem nakładów jest na czwartym miejscu wśród wszystkich inwestycji wykonanych w ciągu trzech ostatnich lat w Terespolu. Większą inwestycją była tylko rozbudowa drogowego przejścia granicznego, budowa międzynarodowego dworca kolejowego oraz kanalizacji w mieście.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!