poniedziałek, 22 stycznia 2018 r.

Biała Podlaska

Terespol: Udaremniono przemyt obrazów z Rosji

Dodano: 22 grudnia 2015, 10:00

Osiemnaście ikon próbowała przewieźć przez granicę 77-letnia mieszkanka Moskwy. Obrazy znaleźli funkcjonariusze Służby Celnej z Terespola.

W piątek nad ranem pociąg relacji Moskwa-Warszawa-Budapeszt przekraczał polsko-białoruską granicę w Terespolu. Obywatelka Rosji, mimo że miała taki obowiązek, nie zgłosiła religijnych malowideł do odprawy celnej. Funkcjonariusze znaleźli je w trakcie sprawdzania bagażu i przedziału, który zajmowała podróżna. Trzy obrazy schowane były w torbie, pozostałych piętnaście w pościeli. 

77-latka tłumaczyła funkcjonariuszom, że ikony kupiła na jednym z moskiewskich bazarów, w cenie ok. 10, 20 dolarów za sztukę. Trzy obrazy, które przewoziła w rzeczach osobistych przeznaczone były dla wnucząt, reszta miała trafić na warszawski targ staroci do umówionego wcześniej kolekcjonera. Kobieta twierdziła, że ukryła przedmioty, bo bała się kradzieży.

Ikony przedstawiają m.in. wizerunek Matki Boskiej z Dzieciątkiem, Matki Boskiej Kazańskiej, Jezusa i św. Mikołaja. Cześć z nich jest oprawiona w metalowe koszulki. Największy z obrazów  ma wymiary 52 x 71,5 cm. Ich wartość funkcjonariusze wstępnie wycenili na blisko 8 tys. zł.

Na ocenę wartości historycznej ikon trzeba będzie poczekać. Wszystko wskazuje na to, że część z nich może pochodzić z XIX i początku XX wieku.

W związku z przemytem Rosjance grozi kara grzywny, na poczet której celnicy zajęli 1,5 tys. zł. Podróżna straci również przemycane obrazy. Postępowanie w tej sprawie prowadzi Urząd Celny w Białej Podlaskiej.

Przemyt przedmiotów kultu

Obecnie przemyt ikon i innych przedmiotów kultu religijnego należy do rzadkości. Najwięcej takich zatrzymań notowano od połowy lat 90 do 2003 r. Wówczas ikony były liczone w setkach egzemplarzy.

W ostatnich latach funkcjonariusze bialskiej izby celnej odnotowują coraz mniej takich przypadków, średnio jest to od kilku do kilkunastu sztuk malowideł w ciągu roku. Przykładowo, w roku 2012 celnicy zatrzymali na lubelskim odcinku granicy 9 ikon, w 2013 r. i w 2014 po 3 ikony.

W roku 2015 jest to pierwsza ujawniona próba przemytu przedmiotów charakterze sakralnym.

(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!