środa, 21 marca 2018 r.

Biała Podlaska

Terminal kolejowy w Terespolu oddany do użytku

  Edytuj ten wpis
Dodano: 28 lipca 2011, 21:16

Oficjalnie terminal oddano do użytku wczoraj, ale służby <br />
graniczne przeprowadzą odbiór budynku w pr
Oficjalnie terminal oddano do użytku wczoraj, ale służby
graniczne przeprowadzą odbiór budynku w pr

Od wczoraj celnicy i strażnicy z kolejowego przejścia granicznego w Terespolu przyzwyczajają się do myśli o pracy w komfortowych warunkach. Z oddanego oficjalnie do użytku terminala skorzystają też pasażerowie pociągów jeżdżących z Brześcia do Terespola.

Przygotowania do budowy trzykondygnacyjnego budynku zaczęły się jeszcze w latach dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku. W końcu jest. – Łączne koszty budowy terminala można szacować na około 30 mln zł. Z tego ponad 500 tys. złotych to dotacja z Norweskiego Mechanizmu Finansowego – mówi Małgorzata Tatara, rzecznik wojewody lubelskiego.

Dotychczas celnicy i strażnicy graniczni gnieździli się razem w szpetnym i ciasnym gmachu dworcowym. Teraz mają do dyspozycji nowoczesny obiekt.

St. chorąży Edyta Chomontowska z Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej przyznaje, że oddanie do użytkowania terminala oznacza zmianę warunków pracy i obsługi podróżnych. – Zostanie zapewniony odpowiedni standard dla pasażerów przekraczających granicę państwową Rzeczpospolitej Polskiej – podkreśla Chomontowska.

Rachmistrz celny Marcin Czajka z bialskiej Izby Celnej też zwraca uwagę na to, że nowy budynek w zdecydowany sposób poprawia warunki przekraczania granicy przez podróżnych. – Kontrola celna będzie się teraz odbywała sprawniej.

Dodaje, że dotychczas pasażerowie kontrolowani byli wyłącznie w pociągach, gdyż warunki na dworcu uniemożliwiały to. Brakowało ław rewizyjnych, pomieszczeń przeszukań i urządzenia rtg do prześwietlania bagażu. Nie było też toalet. A także miejsca, gdzie podróżni mogliby w przyzwoitych warunkach czekać na decyzję urzędników. Teraz to wszystko jest i wybrany do kontroli pasażer zostanie zaproszony z pociągu do terminala. Tam przejdzie wszystkie formalności.

Stary dworzec kolejowy po zakończeniu remontu będzie służyć podróżnym krajowym.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!