sobota, 24 lutego 2018 r.

Biała Podlaska

Toy szuka milionów

  Edytuj ten wpis
Dodano: 22 stycznia 2003, 20:48

Jan Polkowski, zastępca prezydenta Białej Podlaskiej, pochyla się nad planami lotniska. Na jego biur
Jan Polkowski, zastępca prezydenta Białej Podlaskiej, pochyla się nad planami lotniska. Na jego biur

Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Lublinie zezwolił turecko-polskiej spółce E&K wyciąć 100 hektarów lasu pod Białą Podlaską. Ale najpierw firma musi wygrać przetarg na ten grunt, a potem znaleźć ponad 13 milionów zł na opłaty.

Pismo w sprawie zezwolenia na wycinkę dotarło we wtorek do Jana Polkowskiego, zastępcy prezydenta Białej Podlaskiej. Dyrektor RDLP ustalił, że opłata za tzw. trwałe wyłączenie lasów z produkcji wyniesie 12,36 mln zł (została ona podwyższona o 50 proc., gdyż w grę wchodzą lasy ochronne). Do tego dochodzi jeszcze roczna opłata w wysokości 1,24 mln zł za użytkowanie tego obszaru na cele nierolnicze i nieleśne. Łączny rachunek wynosi więc 13,6 mln zł. Opłaty mogą być jednak mniejsze, gdyż stawka za wycinkę zostanie pomniejszona o wartość gruntu.
Po wyrąbaniu 100 hektarów lasu teren ten zostanie przeznaczony na rozbudowę istniejącego już lotniska. Problem w tym, że turecki inwestor Vahap Toy i spółka Epit & Korporacja Rozwoju Wschód-Zachód nie są właścicielami tych terenów. Stare lotnisko przejęła od byłej jednostki wojskowej Agencja Mienia Wojskowego.
Zdzisław Zieliński, rzecznik prasowy tej agencji, poinformował Dziennik, że przygotowywany jest przetarg na lotnisko. Odbędzie się on w połowie lutego.
- Biegli szacują wartość obiektów i terenu. Przetarg będzie otwarty. Każdy będzie mógł do niego przystąpić. Zainteresowana jest nim spółka E&K - przyznał Zieliński.
Czy Vahap Toy ma pieniądze na opłaty za wycinkę drzew i wygranie przetargu na lotnisko? Swoje inwestycje w lotnisko i strefę gospodarczą w Białej Podlaskiej szacował ostatnio na 5,7 mld dolarów. Ale wydatki na prace koncepcyjne, geodezyjne i planistyczne były na tyle duże, że spółka szuka nowych, bogatych partnerów. Współpracująca z E&K amerykańska korporacja finansowa Delphos International jeszcze nie podjęła decyzji o finansowaniu inwestycji w Białej Podlaskiej.
Wiadomo także, że na pewno nie zostanie dotrzymany zapowiadany na 31 marca termin rozpoczęcia budowy. Ryszard Grabas, wiceprezes E&K, nie traci jednak nadziei. - Wszystko jest na dobrej drodze. Mamy pewność, że finał prac Delphosu będzie pozytywny. Amerykanie uznali nasz projekt za interesujący. Najpierw powstanie lotnisko, a następnie, w kolejnym etapie, strefa gospodarcza. Oba przedsięwzięcia zostaną zrealizowane. Trudno jednak wymagać już określenia terminu i kwot. Teraz muszą powstać dokładne analizy - mówi Grabas.

Paweł Ligaj, nadleśniczy - Nadleśnictwa Biała Podlaska

Lasy na lotnisku są warte co najmniej trzykrotnie więcej, aniżeli zostało to wyliczone w Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych. Wyznaczone opłaty dotyczą tylko odszkodowania za straty drewna, powstałe z przedwczesnego wyrębu drzewostanu. Nie można zapominać o pozamaterialnych, pozaprodukcyjnych wartościach biologicznych i ekologicznych. Chodzi przecież o ochronne lasy 20-40-letnie dla miasta liczącego prawie 60 tys. mieszkańców.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!