czwartek, 22 lutego 2018 r.

Biała Podlaska

Tożsamość "Znicza" potwierdzona

Autor: eb

Antoni Dołęga, ps. „Znicz”.
Antoni Dołęga, ps. „Znicz”.

Prokuratura potwierdza, że odnalezione w czerwcu szczątki ludzkie w miejscowości Popławy-Rogale w gm. Trzebieszów to Antoni Dołęga, ps. „Znicz”. To najdłużej ukrywający się, bo przez 37 lat, żołnierz podziemia antykomunistycznego.

Ten żołnierz AK i WiN zmarł w 1982 roku, ukrywał się do końca życia u mieszkańców powiatu łukowskiego. Pochowano go również po kryjomu. Dopiero w marcu tego roku mieszkaniec wsi Popławy-Rogale ujawnił miejsce pochówku. Dopiero teraz prokuratura potwierdziła tożsamość zmarłego.

– Przeprowadziliśmy ekshumację zwłok, jednak badania genetyczne nie pozwoliły jednoznacznie stwierdzić, że to szczątki Antoniego Dołęgi, bo dysponowaliśmy materiałem genetycznym porównawczym tylko od krewnego w linii żeńskiej – mówi Agnieszka Kępka, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Lublinie. – Ten dowód nie był podstawą do identyfikacji. Posłużyliśmy się jeszcze zeznaniami świadków, którzy wskazali na indywidualne cechy charakterystyczne Dołęgi – dodaje Kępka.

Poszukiwania na własną rękę prowadził od kilku lat Ronald Werelich, wnuk siostry żołnierza. – Przełomem okazał się rok 2015, kiedy poznałem ludzi, którzy ukrywali wuja. Obecnie mieszkam na Pomorzu i przez te 2 lata 14 razy wracałem na ziemię łukowską, aby spisywać te relacje. I w marcu trafiłem na bezpośredniego świadka pochówku ze wsi Popławy-Rogale – podkreśla Werelich, który chce teraz godnie pochować wuja. Pogrzeb odbędzie się 19 listopada na cmentarzu w Trzebieszowie, gdzie spoczywają m.in. jego koledzy z oddziału zbrojnego z łukowskiego obwodu WiN.

O Antonim Dołędze powstał nawet film dokumentalny „Polski nie zniszczy nic na świecie – historia chorążego Antoniego Dołęgi”, wyprodukowany przez lubelski oddział TVP na zlecenie TVP Polonia.

Czytaj więcej o: historia Antoni Dołęga WiN
ed
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(6) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

ed
ed (17 października 2017 o 09:36) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
młody maturzysta napisał:
Skoro się ukrywał to miał chyba coś na sumieniu ? Człowiek nie mający na sumieniu nic nie ukrywa się , to proste. Pewnie to jeden z tych "wyklętych " . Jak sama nazwa mówi " wyklęty " czyli ludzie z okolicznych wsi musieli go wykląć  i przekląć za coś złego ,dlatego pwenie się ukrywał przed ludźmi .  
 Młody maturzysto, tym wpisem  już oblaleś maturę.......
Rozwiń
Gość
Gość (17 października 2017 o 09:04) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Dwa głupie wpisy pokazują, że kasa na najnowszą historię powinna byc jeszcze zwiększona. Aż wyplewimy niewiedzę i mity.
Rozwiń
Gość
Gość (17 października 2017 o 08:43) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
CZEŚĆ I CHWAŁA BOHATEROM
Rozwiń
młody maturzysta
młody maturzysta (16 października 2017 o 22:54) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Skoro się ukrywał to miał chyba coś na sumieniu ? Człowiek nie mający na sumieniu nic nie ukrywa się , to proste. Pewnie to jeden z tych "wyklętych " . Jak sama nazwa mówi " wyklęty " czyli ludzie z okolicznych wsi musieli go wykląć  i przekląć za coś złego ,dlatego pwenie się ukrywał przed ludźmi .  
Rozwiń
Gość
Gość (16 października 2017 o 22:07) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
***s://zolnierzeprzekleci.wordpress.com/zbrodnie/
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (6)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!