Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biała Podlaska

4 kwietnia 2016 r.
17:52

Janów Podlaski: Po śmierci koni minister chce wymiany zarządu stadniny. Były prezes: Przesądziła reakcja świata

Autor: Zdjęcie autora Ewelina Burda
0 40 A A
Krzysztof Jurgiel zaleca wymianę zarządu stadniny koni w Janowie Podlaskim
Krzysztof Jurgiel zaleca wymianę zarządu stadniny koni w Janowie Podlaskim

Minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel zaleca wymianę zarządu stadniny koni w Janowie Podlaskim. Ma to związek z padnięciem kolejnej klaczy należącej do Shirley Watts.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W poniedziałek szef resortu rolnictwa polecił prezesowi Agencji Nieruchomości Rolnych "podjęcie natychmiastowych działań naprawczych".

Konkurs

- Według ministra Jurgiela powinien zostać zmieniony zarząd stadniny w Janowie Podlaskim  i niezwłocznie rozpisany konkurs na poszczególne stanowiska w zarządzie tej spółki - podało w specjalnym komunikacie ministerstwo rolnictwa.

Przypomnijmy, że 19 lutego związany z PiS prezes ANR odwołał ze stanowiska Marka Trelę, wieloletniego i doświadczonego prezesa stadniny w Janowie Podlaskim, Jerzego Białoboka, prezesa stadniny w Michałowie oraz Annę Stojanowską, specjalistę do spraw hodowli konia arabskiego w ANR.

Obecnie janowską stadniną kieruje Marek Skomorowski, ekonomista z Lublina, bez doświadczenia w hodowli koni arabskich. Członkiem zarządu został też kilka tygodniu temu 28-letni Mateusz Leniewicz- Jaworski.

Chce zabrać konie

Tymczasem, jeszcze w tym tygodniu Shirley Watts zabierze z janowskiej stadniny swoje klacze. Żona perkusisty the Rolling Stones potwierdziła to nam w e-mailu.

Chodzi o klacze: Pieta i Augusta, które podobnie jak Preria i Amra przebywały tu w ramach dzierżawy. 16-letnia siwa klacz Amra padła w sobotę z powodu skrętu jelit. - Pomimo natychmiastowej pomocy weterynaryjnej oraz niezwłocznego transportu do specjalistycznej kliniki w Warszawie, klaczy nie udało się uratować – informuje nas biuro prasowe ANR.

W wyniku tej samej przypadłości dwa tygodnie wcześniej zdechła Preria. Obie klacze Shirley Watts, która w Wielkiej Brytanii ma stadninę Halsdon Arabians,  nabyła kilka lat wcześniej na janowskich aukcjach Pride of Poland.

Prokuratorzy w stadninie

Agencja Nieruchomości rolnych sprawę skierowała do lubelskiej prokuratury. We wtorek przeprowadzono sekcję zwłok klaczy. - Ze wstępnych ustaleń wynika, że koń miał intoksykację organizmu wywołaną zastojem żylnym na podłożu  skrętu okrężnicy - potwierdza  prokurator Agnieszka Kępka, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Lublinie. - Wątek padnięcia klaczy Amra został dołączony do śledztwa, które prokuratura prowadzi w sprawie ewentualnej niegospodarności w stadninie koni w Janowie Podlaskim. Przewidujemy jednak, że sprawy dotyczące klaczy Preria i Amra zostaną wyłączone do oddzielnego śledztwa - dodaje prokurator Kępka. W niedzielę na terenie janowskiej stadniny byli już prokuratorzy. - Przesłuchiwali świadków, prowadzili oględziny, zabezpieczyli próbki paszy - wymienia rzecznik prokuratury.

Podejrzenia ministra

Ministerstwo Rolnictwa podejrzewa tu udział osób trzecich. „Szczegółowe okoliczności zdarzeń i jak wszystko wskazuje taka sama, w każdym przypadku, przyczyna zgonu rodzą zasadnione podejrzenie, że padnięcie klaczy, powodujące olbrzymie straty dla Skarbu Państwa i uderzające w prestiż cieszącej się wielką renomą stadniny, to efekt celowego działania osób trzecich”- napisał w sobotę w specjalnym oświadczeniu minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel. „Zależy mi na drobiazgowym i rzetelnym przeprowadzeniu śledztwa oraz wykryciu  sprawców bądź sprawcy zgonów klaczy”- podkreśla szef resortu.

Dlatego skierował wniosek do Prokuratura Generalnego Zbigniewa Ziobry o osobisty nadzór nad sprawą. Ale na konferencji prasowej w poniedziałek, minister sprawiedliwości i prokurator generalny powiedział, że nie będzie osobiście nadzorował sprawy: - Uznałem, że sprawy śmierci klaczy z Janowa Podlaskiego nie będę obejmował osobistym nadzorem. Mam zaufanie do prokuratury regionalnej, która sprawę będzie nadzorować – powiedział.

 

Marek Trela, były prezes stadniny w Janowie:

Ze zdziwieniem przyjąłem ten komunikat ministra rolnictwa. Do tej pory (minister - red.) szedł w zaparte, a teraz zaczął się zatrzymywać i wyciągać jakieś refleksje. Myślę, że przesądziła o tym reakcja świata, bo to co się działo, ośmieszało nas. Czy wystartuję w konkursie? To zbyt świeża sprawa żebym mógł coś deklarować.

Komentarze 40

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 5 kwietnia 2016 o 14:50

Panie Trela takich bzdur o "reakcji świata" niech Pan nie wygaduje. Świat to ma w d.... konie w Janowie Podlaskim. PO wska propaganda nieżle odmózdżyła niektórych.


To zes dowalil jak łysy grzywka o kant stołu, odstaw tv kaczor bo głupoty piszesz takie,ze az żal czytac. Aukcje w Janowie sa słynne na calym swiecie i przyjezdzaja na nie najmozniejsi tego globu baranie kaczy,ktorzy tylko dzieki temu wiedza,ze jest taki kraj jak Polska. Tak bylo do tej pory, teraz beda nas kojarzyc z kacza zmiana w stadninie i sekciarzom przy wladzy,po nas chocby potop ale wczesniej Polska w ruinie, zostano ino koscioly i makiety tupolewa.

To zes dowalil jak łysy grzywka o kant stołu, odstaw tv kaczor bo głupoty piszesz takie,ze az żal czytac. Aukcje w Janowie sa słynne na calym swiecie i przyjezdzaja na nie najmozniejsi tego globu baranie kaczy,ktorzy tylko dzieki temu wiedza,ze jest taki kraj jak Polska. Tak bylo do tej pory, teraz beda nas kojarzyc z kacza zmiana w stadninie i sekciarzom przy wladzy,po nas chocby potop ale wczesniej Polska w ruinie, zostano ino koscioly i makiety tupolewa. rozwiń
Avatar
Gość / 5 kwietnia 2016 o 14:15

Tak śledzę całą tą końską sprawę na łamach sztandaru ludu i ironiczny uśmieszek nie chce zniknąć z moich ust. Nie ma dnia, żeby nie było informacji o braku doświadczenia nowego prezesa. Sami widzicie, do czego są w stanie posunąć się arbuzy. Rozwalą stadninę, albo oni albo nic.

czytaj goscia niedzielnego i od rzeczy, tam się dowiesz innych ciekawostek z zycia parafii a ludziom daj czytać jak się władza kompromituje.

Avatar
Gość / 5 kwietnia 2016 o 13:49
Tylko mi nie mów, że konie przebiły mnie sławą! Nie szczekaj na moje piękne wnioski twórcze!!!! Raz ksiądz na kazaniu rzecze, tak bardzo nagrzeszyliście, że aż porośliście od spodu, jak te bawoły. Pośród parafian była młodziutka panna, ktora uznała, iż popełniła grzech. Podczas spowiedzi oznajmiła księdzu, że nic złego nie uczyniła, a grzech ma przy sobie i może go pokazać. Ściągnęła figi i .... Ależ córeczko, schowaj, schowaj - jest to bowiem LAMPA CNOTLIWOŚCI. Oj być może proszę księdza, bo jak mi wczoraj Antek stąd wsadził knota, to aż mi nafta pociekła. Także nakryj się Antoni kindybałem i nie oddychaj. I nie 3,14r/dol!!!!Pierwszy po Bogu
Tylko mi nie mów, że konie przebiły mnie sławą! Nie szczekaj na moje piękne wnioski twórcze!!!! Raz ksiądz na kazaniu rzecze, tak bardzo nagrzeszyliście, że aż porośliście od spodu, jak te bawoły. Pośród parafian była młodziutka panna, ktora uznała, iż popełniła grzech. Podczas spowiedzi oznajmiła księdzu, że nic złego nie uczyniła, a grzech ma przy sobie i może go pokazać. Ściągnęła figi i .... Ależ córeczko, schowaj, schowaj - jest to bowiem LAMPA CNOTLIWOŚCI. Oj być może proszę księdza, bo jak mi wczoraj Antek stąd wsadził knota, to aż m... rozwiń
Avatar
Gość / 5 kwietnia 2016 o 13:02
Świat nie reaguje na moje wnioski. Czy wobec tego stanowią one same brednie? Nawet nie zdajecie sobie sprawy jak was ukarzę za milczenie. Na 100%. Jak? Bóg rozstrzygnie.
Avatar
Gość / 5 kwietnia 2016 o 11:47
Konie też wymienią???
Avatar
Gość / 5 kwietnia 2016 o 09:10
jak mu nie dadzą szans rozwijać nowego hobby - koniwrstwo, to mozezrobia go prezesem Polskiego Związku Golfa; tez dobre hobby...
Avatar
Gość / 5 kwietnia 2016 o 09:09
Panie Trela takich bzdur o "reakcji świata" niech Pan nie wygaduje. Świat to ma w d.... konie w Janowie Podlaskim. PO wska propaganda nieżle odmózdżyła niektórych.
Avatar
Gość / 5 kwietnia 2016 o 09:04
to nowy prezes nie będzie miał szans polubić nowego hobby?...
Avatar
Gość / 5 kwietnia 2016 o 08:45
Proszę Państwa proszę wyjść
Avatar
kod / 5 kwietnia 2016 o 08:37

Niech nie zdycha w męczarniach koleny koń, z powodu wygranych wyborów przez PIS. Nie przeszkadzajcie PIS. Jeśli PIS wprowadzi coś na czym mi zależy, to na 100% będzie kierowało RP samodzielnie i przez wiele wiele dekad. Zrozumiano? Niech Wam szczęki nie opadają z zawiści.

to od ciebie zieje nienawiść i szczęki ci się z tej nienawiści nie domykają  ! Ta banda niszczy Polskę nie wiidzisz tępoto !

Avatar
Gość / 5 kwietnia 2016 o 14:50

Panie Trela takich bzdur o "reakcji świata" niech Pan nie wygaduje. Świat to ma w d.... konie w Janowie Podlaskim. PO wska propaganda nieżle odmózdżyła niektórych.


To zes dowalil jak łysy grzywka o kant stołu, odstaw tv kaczor bo głupoty piszesz takie,ze az żal czytac. Aukcje w Janowie sa słynne na calym swiecie i przyjezdzaja na nie najmozniejsi tego globu baranie kaczy,ktorzy tylko dzieki temu wiedza,ze jest taki kraj jak Polska. Tak bylo do tej pory, teraz beda nas kojarzyc z kacza zmiana w stadninie i sekciarzom przy wladzy,po nas chocby potop ale wczesniej Polska w ruinie, zostano ino koscioly i makiety tupolewa.

To zes dowalil jak łysy grzywka o kant stołu, odstaw tv kaczor bo głupoty piszesz takie,ze az żal czytac. Aukcje w Janowie sa słynne na calym swiecie i przyjezdzaja na nie najmozniejsi tego globu baranie kaczy,ktorzy tylko dzieki temu wiedza,ze jest taki kraj jak Polska. Tak bylo do tej pory, teraz beda nas kojarzyc z kacza zmiana w stadninie i sekciarzom przy wladzy,po nas chocby potop ale wczesniej Polska w ruinie, zostano ino koscioly i makiety tupolewa. rozwiń
Avatar
Gość / 5 kwietnia 2016 o 14:15

Tak śledzę całą tą końską sprawę na łamach sztandaru ludu i ironiczny uśmieszek nie chce zniknąć z moich ust. Nie ma dnia, żeby nie było informacji o braku doświadczenia nowego prezesa. Sami widzicie, do czego są w stanie posunąć się arbuzy. Rozwalą stadninę, albo oni albo nic.

czytaj goscia niedzielnego i od rzeczy, tam się dowiesz innych ciekawostek z zycia parafii a ludziom daj czytać jak się władza kompromituje.

Avatar
Gość / 5 kwietnia 2016 o 13:49
Tylko mi nie mów, że konie przebiły mnie sławą! Nie szczekaj na moje piękne wnioski twórcze!!!! Raz ksiądz na kazaniu rzecze, tak bardzo nagrzeszyliście, że aż porośliście od spodu, jak te bawoły. Pośród parafian była młodziutka panna, ktora uznała, iż popełniła grzech. Podczas spowiedzi oznajmiła księdzu, że nic złego nie uczyniła, a grzech ma przy sobie i może go pokazać. Ściągnęła figi i .... Ależ córeczko, schowaj, schowaj - jest to bowiem LAMPA CNOTLIWOŚCI. Oj być może proszę księdza, bo jak mi wczoraj Antek stąd wsadził knota, to aż mi nafta pociekła. Także nakryj się Antoni kindybałem i nie oddychaj. I nie 3,14r/dol!!!!Pierwszy po Bogu
Tylko mi nie mów, że konie przebiły mnie sławą! Nie szczekaj na moje piękne wnioski twórcze!!!! Raz ksiądz na kazaniu rzecze, tak bardzo nagrzeszyliście, że aż porośliście od spodu, jak te bawoły. Pośród parafian była młodziutka panna, ktora uznała, iż popełniła grzech. Podczas spowiedzi oznajmiła księdzu, że nic złego nie uczyniła, a grzech ma przy sobie i może go pokazać. Ściągnęła figi i .... Ależ córeczko, schowaj, schowaj - jest to bowiem LAMPA CNOTLIWOŚCI. Oj być może proszę księdza, bo jak mi wczoraj Antek stąd wsadził knota, to aż m... rozwiń
Avatar
Gość / 5 kwietnia 2016 o 13:02
Świat nie reaguje na moje wnioski. Czy wobec tego stanowią one same brednie? Nawet nie zdajecie sobie sprawy jak was ukarzę za milczenie. Na 100%. Jak? Bóg rozstrzygnie.
Avatar
Gość / 5 kwietnia 2016 o 11:47
Konie też wymienią???
Avatar
Gość / 5 kwietnia 2016 o 09:10
jak mu nie dadzą szans rozwijać nowego hobby - koniwrstwo, to mozezrobia go prezesem Polskiego Związku Golfa; tez dobre hobby...
Avatar
Gość / 5 kwietnia 2016 o 09:09
Panie Trela takich bzdur o "reakcji świata" niech Pan nie wygaduje. Świat to ma w d.... konie w Janowie Podlaskim. PO wska propaganda nieżle odmózdżyła niektórych.
Avatar
Gość / 5 kwietnia 2016 o 09:04
to nowy prezes nie będzie miał szans polubić nowego hobby?...
Avatar
Gość / 5 kwietnia 2016 o 08:45
Proszę Państwa proszę wyjść
Avatar
kod / 5 kwietnia 2016 o 08:37

Niech nie zdycha w męczarniach koleny koń, z powodu wygranych wyborów przez PIS. Nie przeszkadzajcie PIS. Jeśli PIS wprowadzi coś na czym mi zależy, to na 100% będzie kierowało RP samodzielnie i przez wiele wiele dekad. Zrozumiano? Niech Wam szczęki nie opadają z zawiści.

to od ciebie zieje nienawiść i szczęki ci się z tej nienawiści nie domykają  ! Ta banda niszczy Polskę nie wiidzisz tępoto !

Zobacz wszystkie komentarze 40

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Centrum Nałęczowa etapami w przebudowie. Zabrakło funduszy na rondo

Centrum Nałęczowa etapami w przebudowie. Zabrakło funduszy na rondo 0 0

Nie w dwóch dużych przetargach, ale etapami - tak mają być przeprowadzane zmiany na placu w centrum popularnego miasteczka. Władze Nałęczowa musiały zrezygnować z budowy ronda w tym roku

Samochód na chodniku, pieszy na ulicy. Mieszkańcy narzekają na kierowców

Samochód na chodniku, pieszy na ulicy. Mieszkańcy narzekają na kierowców 7 8

Puławy Mieszkańcy osiedla Norwida narzekają na kierowców, którzy parkują auta na chodnikach, uniemożliwiając bezpieczne poruszanie się po osiedlowej drodze w kierunku Przedszkola nr 7. Spółdzielnia nowych miejsc jednak nie zbuduje. Brakuje miejsca

Młody trener za młodego trenera w Stali Kraśnik

Młody trener za młodego trenera w Stali Kraśnik 24 3

Jeszcze przed zakończeniem sezonu było jasne, że Daniela Szewca w roli trenera Stali Kraśnik zastąpi Jarosław Pacholarz. Już pod okiem nowej miotły niebiesko-żółci rozpoczną przygotowania 5 lipca

Malarstwo Rafała Strenta na KUL-u
23 czerwca 2018, 18:00

Malarstwo Rafała Strenta na KUL-u 1 0

Co Gdzie Kiedy. Galeria Sztuki Sceny Plastycznej KUL (Rynek 8) zaprasza na wernisaż wystawy malarstwa Rafała Sternta. Wydarzenie odbędzie się 23 czerwca o godz. 18.

Przed żużlowcami Speed Car Motoru Lublin najcięższa część sezonu

Przed żużlowcami Speed Car Motoru Lublin najcięższa część sezonu 5 1

W niedzielę o godzinie 16.15 ROW Rybnik podejmie Speed Car Motor w ramach 11. Kolejki Nice 1. Ligi Żużlowej. Lublinianie tym spotkaniem rozpoczynają najtrudniejszą dla siebie część sezonu

Starsi ludzie mu wierzyli. Czy pseudoksiądz poniesie karę?
film

Starsi ludzie mu wierzyli. Czy pseudoksiądz poniesie karę? 0 1

Jego ofiarami byli ludzie starsi, schorowani i bezradni. Pod pozorem niesienia chrześcijańskiej pomocy pozbawiał ich wolności, okradał z dorobku życia. Czy pseudo-ksiądz Marek N. poniesie karę za swoje czyny? - pytają dziennikarze Uwagi TVN

Endless Party w klubie Helium
23 czerwca 2018, 21:00

Endless Party w klubie Helium 1 0

Co Gdzie Kiedy. Helium Club (ul. Hempla 5) zaprasza na imprezę pożegnalną Martina Tone'a. Wydarzenie odbędzie się 23 czerwca o godz. 21.

Świdnik: Plantacja konopi indyjskich na działce, dwie osoby aresztowane

Świdnik: Plantacja konopi indyjskich na działce, dwie osoby aresztowane 6 0

Ponad 60 roślin konopi indyjskich i ponad 170 g suszu roślinnego zabezpieczyli policjanci na działce w Świdniku. Aresztowano dwie osoby

Policjant z Lublina zginął w wypadku na motocyklu

Policjant z Lublina zginął w wypadku na motocyklu 45 12

Sierż. sztab. Marek Wójcik z Lublina zginął w wypadku w miejscowości Radków w woj. dolnośląskim - informuje lubelska policja

Music Mahal - koncert w Graffiti
23 czerwca 2018, 20:00

Music Mahal - koncert w Graffiti 2 0

Co Gdzie Kiedy. W sobotę, 23 czerwca o godz. 20 w klubie Graffiti (al. Piłsudskiego 13) wystąpi formacja Music Mahal. Grupa będzie promować swój debiutancki krążek.

Śmierć policjanta po odprawie. Policja w żałobie
galeria

Śmierć policjanta po odprawie. Policja w żałobie 16 4

Strony internetowe komend policji w całej Polsce są w czarno-białych barwach. Funkcjonariusze są w żałobie po swoim koledze, aspirancie sztabowym Adamie Pawlaku, który wypadł z okna po odprawie w Świnoujściu

Grubson w Skate Town
24 czerwca 2018, 18:00

Grubson w Skate Town 2 0

Co Gdzie Kiedy. W niedzielę, 24 czerwca o godz. 18 w Skate Town (ul. Krochmalna 13h) wystąpi Grubson. Koncert połączony będzie z meczem polskiej reprezentacji na Mundialu oraz rozpoczęciem wakacji.

Summer Sauna Night w Aqua Lublin
23 czerwca 2018, 21:00

Summer Sauna Night w Aqua Lublin 1 0

Co Gdzie Kiedy. Saunarium Aqua Lublin (al. Zygmuntowskie 4) zaprasza na Saunową Noc, która odbędzie się 23 czerwca o godz. 21.

Święto Roweru w Lubartowie. Organizatorzy spodziewają się 15 tys. uczestników
galeria

Święto Roweru w Lubartowie. Organizatorzy spodziewają się 15 tys. uczestników 0 5