sobota, 17 marca 2018 r.

Biała Podlaska

"Tykająca bomba epidemiologiczna". Senator Bierecki i prezydent nie chcą uchodźców

Autor: Ewelina Burda

Godz. 10:00. Konferencja senatora Grzegorza Biereckiego i Janusza Szewczaka, głównego ekonomisty SKOK i kandydata PiS na posła. Obaj sprzeciwili się przyjęciu imigrantów.
Godz. 10:00. Konferencja senatora Grzegorza Biereckiego i Janusza Szewczaka, głównego ekonomisty SKOK i kandydata PiS na posła. Obaj sprzeciwili się przyjęciu imigrantów.

Biała Podlaska nie jest przygotowana na przyjęcie imigrantów. To dla miasta tykająca bomba epidemiologiczna – alarmują senator Grzegorz Bierecki i kandydat na posła Janusz Szewczak (PiS). Uchodźców z Bliskiego Wschodu nie chcą też władze miasta

Senator Grzegorz Bierecki, który obecnie ubiega się o reelekcję z własnego komitetu, skierował w poniedziałek pisma do szefa Urzędu ds. Cudzoziemców oraz do ministra zdrowia. Zaniepokoiły go medialne doniesienia, że w ramach filtra epidemiologicznego uchodźcy z Syrii i Erytrei mieliby trafiać na badania do ośrodka recepcyjnego w Białej Podlaskiej.

Tykające bomby epidemiologiczne

– Miasto nie jest dostatecznie przygotowane do takiej funkcji. W grę wchodzi bezpieczeństwo sanitarno-epidemiologiczne mieszkańców tego regionu – podkreślał na konferencji prasowej Bierecki. – Poza tym ośrodek dla uchodźców w Białej Podlaskiej jest źle zlokalizowany. Zbyt blisko dworca PKP i przystanków autobusowych, gdzie przemieszczają się ludzie – dodaje senator i twórca SKOK.

Wtóruje mu główny ekonomista SKOK, obecnie kandydat na posła PiS Janusz Szewczak. – Te cztery ośrodki w województwie lubelskim, to cztery gigantyczne możliwości tykających bomb epidemiologicznych. To nie jest straszenie. Jeśli choćby u jednej osoby zostanie stwierdzona cholera lub inna groźna choroba zakaźna, to mamy stan kryzysowy dla całego miasta –ocenia Janusz Szewczak.

Obaj panowie krytykują też decyzję polskiego rządu, który zgodził się z ustaleniami Unii Europejskiej. – Mamy nadzieję, że po wyborach 25 października będziemy mieli nowy rząd i w Białej Podlaskiej problemu uchodźców nie będzie – mówi senator Bierecki.

Nie uszczęśliwiajcie nas na siłę

W poniedziałek zareagowały też władze miasta. – Prosimy nie uszczęśliwiać nas na siłę osobami, które się z nami nie zasymilują. Przeciwstawiamy się temu, aby tak duże rzesze uchodźców trafiły do naszego miasta – zaznacza prezydent Dariusz Stefaniuk. – Nie może być tak, że jak grom z jasnego nieba spada na nas informacja, że kilka tysięcy imigrantów trafi tu na badania. Nie mieliśmy w tej sprawie żadnej oficjalnej informacji od wojewody, ani z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, ani z Urzędu ds. Cudzoziemców. Dowiedzieliśmy się o tym z radia – przyznaje prezydent.

Na poniedziałek zwołano posiedzenie sztabu kryzysowego w mieście. – Wypracujemy stanowisko do wojewody lubelskiego i rządu z pytaniem o scenariusz przyjęcia uchodźców i naszą dezaprobatą ulokowania ich w Białej Podlaskiej – precyzuje prezydent.

Filtr epidemiologiczny

Polska ma przyjąć do 7 tys. imigrantów w ramach tzw. relokacji i przesiedleń. Będą trafiać do naszego kraju od początku 2016 roku przez dwa lata, w grupach po 150 osób. Procedura o nadanie statusu uchodźcy zaczyna się od badań lekarskich, m.in., na obecność wirusa HIV czy chorób zakaźnych. Badania odbywają się w ramach tzw. filtrów epidemiologicznych, czyli pewnego rodzaju przychodni. Urząd ds. Cudzoziemców ma takie obiekty w Białej Podlaskiej oraz w Podkowie Leśnej k. Warszawy.

– Plany przyjęcia imigrantów cały czas są w przygotowaniu – przyznaje Ewa Piechota, rzecznik Urzędu ds. Cudzoziemców. Chodzi o tzw. „Plan Operacyjny Urzędu do Spraw Cudzoziemców w zakresie relokacji i przesiedlenia cudzoziemców do Polski”. A co z badaniami?

– Na razie możemy mówi tylko o prawdopodobieństwie badania imigrantów w ośrodku w Białej Podlaskiej. Badania nie są skomplikowane. Jesteśmy w stanie zaaranżować to również w innych ośrodkach na terenie kraju – stwierdza Piechota. Jej zdaniem zagrożenia epidemiologicznego nie ma. – Większość imigrantów przejdzie badania jeszcze przed przyjazdem do Polski. Niepokojące objawy epidemiologiczne wykluczą daną osobę z transportu do Polski – zapewnia rzeczniczka.

W Polsce badania cudzoziemców w ramach filtra epidemiologicznego trwają od 2 do 3 dni. W tym czasie cudzoziemcy nie mogą wychodzić na zewnątrz ośrodka.– Jeżeli wyniki badań są niepokojące, to cudzoziemców umieszczamy w izolatce. A następnie transportujemy na oddział zakaźny szpitala – tłumaczy Ewa Piechota.

Za te badania i opiekę medyczną imigrantów płaci Urząd ds. Cudzoziemców.

„Nie” dla imigrantów

Imigrantom w Białej Podlaskiej sprzeciwia się też m.in. koło Młodzieży Wszechpolskiej. – W czwartek organizujemy w tej sprawie spotkanie przed Urzędem Miasta. Opowiemy o zagrożeniach w związku z badaniami cudzoziemców w naszym mieście – zapowiada Bartłomiej Maksymowicz, członek koła.

Godz. 13:30. Konferencję zwołał prezydent miasta Dariusz Stefaniuk. Tu też padło „nie” dla uchodźców   
Godz. 13:30. Konferencję zwołał prezydent miasta Dariusz Stefaniuk. Tu też padło „nie” dla uchodźców   
antek
Gość
Gość
(25) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

antek
antek (9 października 2015 o 10:57) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

A ja zadaję pytanie : czy ten Ośrodek jest czynny, czy tam pracują ludzie i jakie czynności wykonują - za co są wynagradzani ? Ponoć są tylko dwa takie Ośrodki w Polsce więc i teraz Kadra ma styczność z takimi potencjalnymi ludźmi ? Po przebadaniu oni zostaną rozlokowani po innych Ośrodkach a nie zostaną w Biał

dostają wynagrodzenie za pracę, zapewne,

jak myślisz????

Rozwiń
Gość
Gość (6 października 2015 o 16:34) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
a jeszcze w piśmie z 23 września P. Stefaniuk twierdził że ma 2 budynki dla uchodźców, ale przecież trzeba prowadzić kampanię wyborczą, więc 2 października się poprawił..
Rozwiń
Gość
Gość (6 października 2015 o 13:23) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
W moim bloku w Białej mieszka rodzina Czeczenów (dwoje dorosłych i trójka dzieci). Jakoś nie widzę, żeby z ich strony było jakieś zagrożenie.
Rozwiń
Gość
Gość (6 października 2015 o 11:20) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Hahahahaha jak to czytam to po prostu nie wierzę. Czy my Polacy jesteśmy aż takimi idiotami? Panom z pod znaku SKOK dziękujemy! Gdzie byli jak w Białej i pod Białą lokowanych było kilka tysięcy Czeczenów? Zresztą muzułmanów wyznania sunnickiego? Pytam się komu oni przeszkadzali? Mordują, gwałcą, obcinają głowy? Nawet nie wiemy, że istnieją. Niestety brak podstawowej wiedzy na ten temat pokazuje jakimi ludźmi jesteśmy.   

Rozwiń
Gość
Gość (6 października 2015 o 10:33) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

We łbach się przewraca tym nowobogackim. Dziś mu przeszkadzają chrześcijanie z Erytrei. Jutro polscy bezdomni staną się tykającą bombą epidemiologiczną. Za moment, nosicielami epidemii będą ludzie w podeszłym wieku, niepełnosprawni, bezrobotni...

Tak rodził się nazizm w Niemczech.

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (25)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!