wtorek, 23 stycznia 2018 r.

Biała Podlaska

Tylko jedno takie w Polsce

  Edytuj ten wpis
Dodano: 30 sierpnia 2007, 12:07
Autor: Paweł Puzio

Stos podań złożyli chętni do pracy w laboratorium celnym w Koroszczynie. Jest to jedyna placówka Polsce,

która bada paliwa i produkty naftowe na rzecz administracji celnej i instytucji z nią współpracujących.
- 27 osób złożyło aplikacje na posadę starszego laboranta - mówi Marzena Siemieniuk, rzecznik prasowy Izby Celnej w Białej Podlaskiej. To dużo, zwłaszcza że laborant na tym stanowisku nie zarobi kroci - dostanie 1900 zł brutto.
Laboratorium mieści się w terminalu samochodowym w Koroszczynie. - Wykonuje badania przesłanych próbek towarów na potrzeby wszystkich izb celnych i podległych im urzędów celnych. Klasyfikuje badane towary, jak również prowadzi doradztwo techniczne i chemiczne na rzecz administracji celnej - tłumaczy Wojciech Andrzejuk, naczelnik Wydziału Laboratorium Celne w Koroszczynie. Mówiąc w skrócie, wyniki badań są potrzebne do określenia wysokości pobieranych opłat celnych, w tym głównie podatku akcyzowego.
Laboratorium wykonuje także badanie próbek paliwa pobranych przez funkcjonariuszy zajmujących się zwalczaniem przestępczości (tzw. grupy mobilne). - Gdy np. kierowca nie zgadza się na przyjęcie mandatu karnego za używanie oleju grzewczego w samochodzie, kwestionuje wynik badania przeprowadzonego na drodze, wówczas próbka trafia do Koroszczyna - wyjaśnia Marzena Siemieniuk.
W ciągu roku laboratorium wykonuje badania około 1500 próbek, które dostaje
z całego kraju. Są to między innymi oleje napędowe, benzyny, oleje opałowe i żeglugowe, oleje smarowe, parafiny. Do Koroszczyna trafiają np. próbki paliwa używanego do kutrów rybackich.
Ma ono barwę zieloną i jest obłożone niższymi stawkami podatkowymi i - jak się okazuje - też jest nielegalnie wykorzystywane przez kierowców
do napędu samochodów.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!