piątek, 23 lutego 2018 r.

Biała Podlaska

TZ SKOK robi audyt za 52 tys. zł. Urzędnicy muszą odgrywać scenki

Dodano: 3 maja 2015, 08:14
Autor: Ewelina Burda

UM Biała Podlaska (fot. Ewelina Burda)
UM Biała Podlaska (fot. Ewelina Burda)

W Urzędzie Miasta w Białej Podlaskiej trwa audyt personalny. Urzędników przepytuje Towarzystwo Zarządzające SKOK z Gdyni. Pracownicy muszą np. opowiadać o zabytkach miasta, a nawet odgrywać scenki.

W TZ SKOK pracował prezydent Stefaniuk

W radzie nadzorczej spółki TZ SKOK zasiadają m.in. senator Grzegorz Bierecki  oraz profesor Adam Jedliński, którego kancelaria zapewnia obsługę prawną bialskiego magistratu. Wcześniej, w TZ SKOK zatrudniony był prezydent Dariusz Stefaniuk.

– Nadrzędny cel audytu to zapewnienie skutecznego funkcjonowania urzędu. Chodzi też o zbadanie potencjału i kompetencji pracowników, tak by później móc zaplanować rozwój ich kariery zawodowej – tłumaczy Stefaniuk. – Bo może się okazać, że niektórzy urzędnicy lepiej by się sprawdzali w innych wydziałach – dodaje prezydent.

Wyniki audytu mogą przynieść wewnętrzne awanse i roszady, ale nie zwolnienia. – W audycie nie chodzi o to, by wykazać, że ktoś się nie nadaje. To raczej podpowiedź dla nas, co możemy zrobić by urzędnicy pracowali lepiej – podkreśla Dariusz Stefaniuk.

TZ SKOK był najtańszy

Do końca maja TZ SKOK przepyta ponad 180 pracowników Urzędu Miasta. Spółka weźmie za to 52 tys. zł.

Magistrat nie organizował przetargu, bo kwota zamówienia nie przekracza 30 tysięcy euro. Wysłano za to zapytania ofertowe do sześciu firm. Odpowiedziały trzy. – Firma Inwenta z Warszawy, która zaproponowała 206 tys. zł, L.Grant HR Consulting z Katowic z kwotą 92 tys. zł i 52 tys. zł od TZ SKOK – precyzuje prezydent.

– Metodyka audytu w każdej z ofert była podobna. Pod uwagę braliśmy cenę – zapewnia Stefaniuk. Skąd, zatem takie cenowe różnice? – Zapytałem o to i to kwestia polityki firmy, która budując swoje portfolio, chce również wejść na rynek samorządowy – uważa prezydent.

Jak to wygląda w praktyce?  Inwenta z Warszawy specjalizuje się w doradztwie personalnym. Wśród metod wymienia m.in. właśnie audyt personalny.  Do jej klientów należą również jednostki sektora publicznego. Podobnie L.Grant HR Consulting.  Tej firmie z obszaru zarządzania zasobami ludzkimi audyt personalny również nie jest jej obcy. TZ SKOK posiada znacznie szerszy zakres usług. Tak przynajmniej wynika z jej strony internetowej (www.tzskokska.pl). Spółka „oferuje szeroką paletę nowoczesnych produktów i usług finansowych dla Kas Stefczyka (…) oraz pozostałych podmiotów systemu SKOK w Polsce”-czytamy. W ramach tzw.  obsługi konsultanckiej z zakresu polityki personalnej TZSKOK stosuje audyt personalny.

Wcześniej zamówili schemat organizacyjny

Działania audytorskie w bialskim urzędzie zaczęły się już wcześniej. Pokłosiem czego był nowy regulamin organizacyjny i struktura urzędu miasta. Za „doradztwo w zakresie optymalizacji struktury organizacyjnej Urzędu Miasta Biała Podlaska i zmian organizacyjnych w zakresie kompetencji komórek organizacyjnych” odpowiadał Maciej Matuszak z Pomorza. Miał z miastem umowę od 15 grudnia do końca kwietnia. Miesięczne inkasował za to 5160 zł (brutto).

–  Stworzenie schematu organizacyjnego to była odrębna sprawa. Teraz audytujemy rzeszę pracowników magistratu – tłumaczy prezydent.

Urzędnicy opisują zabytki i odgrywają scenki

Takiego audytu wcześniej w urzędzie nie było. – Nie ma się, czego bać – przyznaje Teresa Staszewska z referatu zamówień publicznych. Audyt przeszła pierwszego dnia pracy TZ SKOK w bialskim magistracie. Jej badanie trwało blisko 7 godzin. – Musiałam np. opisać Białą Podlaską, jej zabytki. Były też zadania na spostrzegawczość, testy osobowości – wymienia urzędniczka.

Do odegrania są też scenki. – Chodzi m.in. o sytuacje z tzw. „trudnymi klientami” – dodaje Staszewska. Po audycie, spółka z Gdyni przygotuje pokontrolny raport o każdym pracowniku.

gość
Gość
Gość
(20) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

gość
gość (6 maja 2015 o 16:02) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

pracuję w administracji, już 20 lat, róbcie więcej idiotyzmów, autytów wewnętrznych, scenek jak w tym przypadku, wymieniajcie personel wewnętrznie pomiędzy wydziałami. Nic to nie da wręcz przeciwnie, przechodzą ludzie do innych wydziałów bez predyspozycji, więcej kontroli, a ilość spraw nie spada, cierpi na tym tylko klijent urzędu.

W administracji jest raczej petent, a nie klient, klijenta to nie ma nigdzie. 20 lat w administracji i taki byk?

Rozwiń
Gość
Gość (4 maja 2015 o 10:13) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Dlaczego szczujecie? W radach nadzorczych skoków nie bierze się wynagrodzenia, a oni wygrali normalnie konkurs na przeprowadzenie badania.
Rozwiń
Gość
Gość (4 maja 2015 o 09:46) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Chcemy Czapskiego: wybuduj nam jeszcze kilka czteropasmówek ZA obwodnicą. Ta od UCelnego jest świetna, przejezdna o każdej porze. A jak przestronna
Rozwiń
Gość
Gość (4 maja 2015 o 09:40) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Czapski, wróć i prowadź Białą do normalności. Jeszcze trochę idiotycznych pociągnięć Stefaniuka i powoli mieszkańcy będą się przekonywać o potrzebie jego usunięcia. Szkoda jednak tego czasu, szkoda jak niszczy on, to co z trudem organizowano i budowano.
Rozwiń
Gość
Gość (4 maja 2015 o 09:29) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Kiedy to w końcu zlikwidują???

Jak putin dupsko z Kremla ruszy,dopiero wtedy.

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (20)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!