niedziela, 18 marca 2018 r.

Biała Podlaska

Uczelnia otwiera wydział zamiejscowy tuż przy granicy Polski

Dodano: 16 września 2016, 20:14
Autor: Ewelina Burda

Zamiast liceum wydział zamiejscowy PSW. Tak będzie w Terespolu za rok/ fot. starostwo bialskie
Zamiast liceum wydział zamiejscowy PSW. Tak będzie w Terespolu za rok/ fot. starostwo bialskie

Już wiadomo gdzie ulokuje się wydział zamiejscowy Państwowej Szkoły Wyższej w Białej Podlaskiej. Uczelnia zajmie pomieszczenia po liceum ogólnokształcącym w Terespolu.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty

Państwowa Szkoła Wyższa im. Papieża Jana Pawła II chce uruchomić w przygranicznym mieście dwa kierunki licencjackie na turystyce i rekreacji oraz ekonomii.

- To propozycja głównie z myślą o studentach z Białorusi, którzy bardzo chcą mieć dyplom z Unii Europejskiej. Z Terespola byliby w stanie jednego dnia przyjeżdżać i wracać do domu np. w Brześciu - przekonuje prof. Józef Bergier rektor PSW.

Przed uczelnią jeszcze proces promocji tego wydziału na Białorusi. - Nie mamy jeszcze takich przykładów w Polsce, żeby w mieście granicznym była uczelnia - podkreśla prof. Bergier. Teraz 14 proc. studentów na PSW to obcokrajowcy. Władze uczelni formalizują teraz współpracę z samorządami - powiatem oraz miastem, bo wydział ma zająć pomieszczenia po liceum ogólnokształcącym, które w przyszłym roku przestanie istnieć.

- W tym roku do I klasy liceum zgłosił się tylko jeden uczeń - przyznaje Mariusz Filipiuk starosta bialski.

Starostwo, jako organ prowadzący, podejmie najprawdopodobniej uchwałę o likwidacji szkoły. Powodów jest kilka. - Atmosfera i sytuacja wewnętrzna w liceum była zła. Kilku nauczycieli prowadziło rozmowy na zasadzie skarg, pism i sądów. To narastało. A szkoła na tym traciła - podkreśla Jacek Danieluk burmistrz Terespola.

Obecnie jest tam jedna 28-osobowa klasa III.

- Robiliśmy różne rzeczy, ze uzdrowić sytuację, ale niestety nie byliśmy w stanie tego uczynić. Jeżeli nie ma naboru, to nie ma wyjścia. Nawet Japonii nie stać by otwierać klasę dla jednej osoby - dodaje burmistrz.

Budynek po liceum nie będzie pusty. - Jesteśmy przygotowani aby partycypować w kosztach, możemy fundować dla najlepszych studentów stypendia. Mamy też kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt miejsc noclegowych. Wierzę, że w ciągu dwóch lub trzech lat ten wydział będzie tętnić życiem. Białorusini z Brześcia mają dogodne kusy pociągami do Terespola. Ale nie tylko oni, również Ukraińcy z rejonu łuckiego mogą tu studiować, bo mamy podpisane partnerstwo z tym rejonem - podkreśla Danieluk.

Miejscy radni już przyjęli pierwszą uchwałę popierającą utworzenie wydziału zamiejscowego. - To doskonała promocja, a być może i historyczna szansa dla naszego miasta - uważa burmistrz. Uczelnia nie wyklucza też, że w przyszłości uruchomi tu również liceum społeczne, podobne do tego które funkcjonuje przy PSW w Białej Podlaskiej.

- Pomysł jest bardzo dobry. Ten piękny duży budynek nie powinien stać pusty. Będę trzymał kciuki za uczelnię- stwierdza starosta bialski. PSW chce by pierwsi studenci kształcili się na zamiejscowym wydziale w październiku przyszłego roku.

koleżanka
Młody
Użytkownik niezarejestrowany
(7) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

koleżanka
koleżanka (24 września 2016 o 20:38) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
terespolska intelygencja nazywa paskudnym słowem kobietki ,które cec***e duża kultura,wiedza,a co tak żal stołeczka??????????
Rozwiń
Młody
Młody (19 września 2016 o 02:28) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Żal, mi Ciebie kobieto jeteś strasznie sfrustrowana, niedoceniona, nie wie jak mamCię jeszce określić? maż żal do Wszystkich tylko nie so siebie, życie Ci się nie ułożyło, byłaś i jesteś niezaradna - miej żal do siebie (nawet w stokrotce Cię nie chcieli ?) było się uczyć ! a nie teraz wpominać, że Ci "stanowisko" odbierają. Naucz się niemieckiego,hiszpańaskiego, włoskiego lub angielskiego i spadaj dalej od ukrainy :) P.s.   Ew. na "Barykady" z ministrem.... przecw całej EUROPIE
Rozwiń
Gość
Gość (17 września 2016 o 22:48) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Panie Daniluk Panu w głowie się poprzewracało!!!! Bergierowi też. Nie zakupi Budynek i z własnej kasy a nie państwowej utrzymuje obcokrajowców!!!!
Rozwiń
taa
taa (17 września 2016 o 12:02) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
Czy to za nasze Państwowe pieniądze ? To jeszcze otwórzcie uczelnie dla rosjan !
Nie za państwowe pieniądze tylko za NASZE PIENIĄDZE !!!! Nie ma czegoś takiego jak państwowe pieniądze. Takie mamy władze, które zamiast dbać o intersy Polski i Polaków hołubią banderowców i innego tego typu element. Jeszcze niech stypendia przyznają za narodowość ukraińską, bo obecnie na państwowych uczelniach typu np UMCS i tak już niemal do tego się to wszystko sprowadza. NIK niech się przyjrzy jakim qtfa cudem Ukraińcy nie potrafiący porozumieć się po polsku w najprostszym zakresie kończą studia na UMCS, na wydziałach gdzie wykładowym i egzaminacyjnym językiem jest polski. Cuda normalnie. PIS jak taki prawy i sprawiedliwy na co czeka ? ...aha zapomniałem pisiory to też banderofile. Przecież ich Morawiecki chce więcej intruzów z Ukrainy naściągać. Tych co to niby uczciwie w Polsce pracują i podatki płacą....tylko że z wyrywkowej kontroli NIK wynika, że 80% z nich mimo że jest sprowadzana niby to do legalnej pracy przez szemrane "firmy" (w dużej mierze ukraińskie zresztą), wcale legalnej pracy nie podejmuje. Ciekawe co robią w Polsce wobec tego ? Zwiedzają zabytki ? Może Majdanek jak ci faszyści ukraińscy zatrudniani przez Stokrotkę, którzy sobie sweetfocie z hajlowaniem robili ? Ciekawe czy zostali już wywaleni na zbity ryj z Polski czy dalej zasmradzają tu powietrze ?
Rozwiń
Gość
Gość (17 września 2016 o 11:46) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
akurat dla uchodźców jak znalazł, Czeczeni czekają
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (7)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!