piątek, 23 marca 2018 r.

Biała Podlaska

Uczeń w szponach biurokracji

  Edytuj ten wpis
Dodano: 10 maja 2007, 17:22

Najubożsi uczniowie nie dostali obiecanych stypendiów na ten rok. Starostwa zrzucają winę na Urząd Marszałkowski, a ten odbija piłeczkę.

Stypendium unijne to 100 zł miesięcznie. - W naszej szkole 76 uczniów od stycznia czeka na te pieniądze - mówi Anna Kamińska, zastępca dyrektora LO w Międzyrzecu Podlaskim. - Najbardziej dopytują się o stypendia tegoroczni maturzyści. Bo muszą zapłacić za kursy przygotowujące na studia oraz wnieść opłaty rekrutacyjne na uczelniach. W starostwie urzędnicy tłumaczą nam, że pieniądze nie dotarły jeszcze z Lublina, że Urząd Marszałkowski nie przekazuje dotacji.
Na pieniądze czekają też m.in. w Zespole Szkół Rolnicze Centrum Kształcenia Ustawicznego im. W. Witosa w Leśnej Podlaskiej. 81 uczniów liczy na to, że starostwo przekaże im pieniądze jeszcze w maju.
Tymczasem starosta bialski Tadeusz Łazowski tłumaczy nam, że winny jest Urząd Marszałkowski. - To nie my wykazujemy opieszałość. Wina nie leży po naszej stronie. Dotacje otrzymujemy za pośrednictwem Urzędu Marszałkowskiego i lubelskiego Starostwa Powiatowego. Będziemy interweniować, aby przyśpieszyć przepływy pieniędzy. Kiedy tylko dostaniemy przelew, od razu przekażemy pieniądze szkołom - zapewnia starosta.
Zapytaliśmy Edytę Dobek z sekretariatu marszałka, o przyczyny opieszałości w wypłacaniu stypendiów. Podkreśliła, że w kilka powiatów, m.in. w bialski, chełmski, krasnostawski, puławski, radzyński i tomaszowski oraz miasto Lublin złożyły wnioski z błędami. Merytorycznymi i rachunkowymi.
- Inne powiaty już dostały pieniądze. 24 kwietnia przesłaliśmy do starostwa w Białej Podlaskiej prośbę o usunięcie błędów we wniosku. Kiedy tylko to zrobią, natychmiast przekażemy dotacje - zapewnia Edyta Dobek.
Powiadomiliśmy o tym starostę Łazowskiego. Ten natychmiast zobowiązał Monikę Dadacz, specjalistkę ds. oświaty do wyjaśnienia sprawy. - To były nieistotne błędy. Już je naprawiliśmy i odesłaliśmy wnioski do Lublina. Czekamy na pieniądze - mówi Monika Dadacz. Jest zatem szansa, że uczniowie dostaną opóźnione stypendia w tym miesiącu.

  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!