niedziela, 21 stycznia 2018 r.

Biała Podlaska

Ulan-Majorat: Będzie kanalizacja i oczyszczalnie

  Edytuj ten wpis
Dodano: 3 czerwca 2012, 17:50
Autor: izi

Gmina Ulan-Majorat przygotowuje się do budowy przydomowych oczyszczalni. Kolejnym krokiem będzie oczyszczalnia gminna i kanalizacja

W gminie trwają odwierty. Fachowcy sprawdzają działki mieszkańców, którzy chcą mieć u siebie przydomową oczyszczalnie ścieków. – W marcu i w kwietniu mieszkańcy zgłaszali zapotrzebowanie. Teraz do ich domów jeżdżą pracownicy, którzy badają grunt i ustalają, gdzie można taką oczyszczalnie posadowić, a gdzie nie – mówi Jan Łaski, wójt gminy Ulan-Majorat. – Są przypadki, gdy poziom wód gruntowych jest zbyt wysoko albo, gdy działka przy domu jest zbyt mała.

W sumie, do gminy wpłynęło ok. 300 wniosków w sprawie domowych kanalizacji. Kiedy zakończy się sprawdzanie, na których działkach oczyszczalnie mogą powstać, gmina złoży wniosek o dofinansowanie budowy do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Przydomowe oczyszczalnie mogą powstać w przyszłym roku.

Na tym nie koniec. Zbliża się też budowa gminnej oczyszczalni i kanalizacji. Niedługo pojawi się przetarg na przygotowanie dokumentacji dla tej inwestycji. – Trudno powiedzieć, czy przetarg będzie jeszcze w czerwcu, czy w lipcu – mówi wójt. – Jesteśmy teraz na etapie opracowywania gminnego planu gospodarowania ściekami. Gdy będzie gotowy, wtedy będziemy wiedzieć, jaki wariant oczyszczalni wybrać, aby był korzystny cenowo i jak najodpowiedniejszy dla mieszkańców.

Natomiast położenie oczyszczalni to już niemal pewnik. – Samą lokalizację znamy od kilku lat. Pomiędzy Ulanem a Zarzecem mamy działkę o powierzchni około jednego hektara. Jest z dala od innych zabudowań, ale blisko drogi, z rowem, którym można odprowadzać wodę do rzeki – tłumaczy Łaski.

Gmina będzie się starała o fundusze unijne na tę inwestycję. – Sama oczyszczalnia może kosztować w granicach od 2 do 2,5 mln. zł, bo oglądaliśmy oczyszczalnie w innych gminach i chcielibyśmy wybrać taką, która przyjmuje od 200 do 250 metrów sześciennych ścieków na dobę. Myślę, że kanalizacja to koszt od 4 do 5 mln zł – szacuje wójt.

Kto doczeka się kanalizacji? – Będzie dla aglomeracji, gdzie zabudowa jest najbardziej zwarta – mówi Łaski.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Gość
(1) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (16 września 2015 o 01:59) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Zajmujemy się wykonywaniem instalacji wodnych, grzewczych, kanalizacyjnych i wentylacyjnych w domach, montażem oczyszczalni przydomowych wielu producentów i na każde warunki. Oferujemy zakupy w łatwo dostępnym kredycie z oprocentowaniem rzeczywistym 0,8% miesięcznie. Działamy na terenie całej Lubelszczyzny. W ofercie: kotły gazowe, podgrzewacze przepływowe, kominki, pompy ciepła do co i ciepłej wody, zasobniki ciepłej wody, piecokuchnie, rekuperatory, stacje do uzdatniania wody i zmiękczacze wody, systemy rozsączania deszczówki. EKOdom Centrum Instalacji www.ekodom.lublin.pl
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (1)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!