czwartek, 22 marca 2018 r.

Biała Podlaska

Urząd chce zabrać szkolne sale

  Edytuj ten wpis
Dodano: 13 lipca 2009, 14:53

Rodzice uczniów i nauczyciele z łukowskiej Państwowej Szkoły Muzycznej protestują przeciwko zabieraniu szkole pomieszczeń. Nie chcą by zostały przekazane Urzędowi Stanu Cywilnego.

Rozwój administracji kosztem artystycznej edukacji dzieci
Dwie sale na szali

Ponad 30 lat temu Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia im. M. Karłowicza przeniosła się z drewnianego budynku przeznaczonego do rozbiórki do okazałego obiektu przy ul. Eugeniusza Kwiatkowskiego (wówczas to była ulica Bohaterów ORMO – przyp. red.).

Uczył się w niej nawet Zbigniew Zemło, obecny burmistrz, który później był tam nauczycielem muzyki i członkiem zespołu Łukband. Tym bardziej pracownicy szkoły i rodzice uczniów nie mogą zrozumieć, dlaczego teraz burmistrz chce zabrać PSM część pomieszczeń.

– Miasto powinno dbać o znajdującą się od ponad 64 lat w Łukowie szkołę. Cieszy się ona dobrą opinią. Władze miejskie powinny dbać o rozwój, a nie dążyć do redukcji PSM. Jeśli zabiorą sale lekcyjne, trudno będzie popołudniami uczyć dzieci – mówi Jan Soćko, ojciec uczennicy klasy fortepianu w PSM, który uważa, że administracja może tak zorganizować pracę w USC, aby nie zabierać pomieszczeń szkole.

Podobnego zdania jest też opozycyjny radny miejski Władysław Karaś. Uważa, że sporne pomieszczenia powinny pozostać nadal w dyspozycji szkoły muzycznej. – W związku z powołaniem nowego zastępcy kierownika USC planuje się ułatwienie życia urzędnikom. Ale zabieranie pomieszczeń PSM w tym budynku jest moralnie naganne – podkreśla Władysław Karaś.

Tomasz Wojtaś, niedawno powołany dyrektor PSM przyznaje, że Urząd Miasta powiadomił go, o planach przejęcia dwóch pomieszczeń szkoły, bo chce powiększyć archiwum USC. Chodzi o sale w piwnicach. Przed zagospodarowaniem piwnic szkoła dysponowała 11 niewielkimi salami. Utworzenie nowych dwóch sal stworzyło nowe warunki rozwoju, przed wakacjami pracowało w nich 3 spośród 21 nauczycieli zatrudnionych w szkole. Uczyli tam 21 uczniów. Teraz znów tych sal ma zabraknąć.

– Utrata tych sal to dla szkoły ograniczenie zatrudnienia i zmniejszenie liczby uczniów. Ograniczanie i tak już skromnych warunków lokalowych PSM, to cios zadany łukowskiej edukacji, stawiający pod znakiem zapytania intencje władz miasta wobec przyszłości łukowskiej kultury
– podkreślają autorzy petycji, która trafiła do Rady Miasta Łuków i wojewody lubelskiego.

– Nasz USC nie ma odpowiednich warunków na prowadzenie archiwum, które musi spełniać normy ministerialne. Powiadomiliśmy dyrektora szkoły muzycznej, że z końcem dzierżawy musimy przejąć dwa pomieszczenia. Teraz mamy jednak kompromisową propozycję, aby podzielić się po jednej sali: dla PSM i USC – proponuje Waldemar Siurek, sekretarz miasta.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!