czwartek, 22 lutego 2018 r.

Biała Podlaska

Urzędnicy nie korzystają z urlopów

  Edytuj ten wpis
Dodano: 19 stycznia 2009, 16:46

Starostowie w ogóle nie odpoczywają. Mają wiele dni zaległych urlopów. Opozycja uważa, że chodzi o wysokie ekwiwalenty.

- Tadeusz Łazowski, bialski starosta nie chce ujawnić, ile ma jeszcze zaległego urlopu. Jego miesięcznie pobory to 12 540 zł. Jeśli uzbiera urlop z trzech lat, wtedy może dostać prawie 30 tys. zł ekwiwalentu. To znacząca suma dla budżetu powiatu.

Jest to nieetyczne ze strony urzędnika - uważa Marek Uściński (PiS), opozycyjny radny powiatu bialskiego. I podkreśla, że bulwersuje go zachowanie starosty Łazowskiego. Kiedy radny Krzysztof Łaski (PiS) na ostatniej sesji zapytał ile dni urlopu ma starosta, nie otrzymał konkretnej odpowiedzi.

- Pan starosta mnie zlekceważył. Był ironiczny. Pokrętnie powiedział, że podziela moją troskę o zdrowie. Uważam jednak, że prawo pracy powinno dotyczyć wszystkich. Kiedy zwykłych pracowników się wypędza na zaległy urlop, dlaczego jest grupa urzędników wyższego szczebla, która nie ma takich obowiązków. Cóż, powtórzę swoje pytanie na kolejnej sesji - nie rezygnuje Krzysztof Łaski.

Nam też starosta Łazowski się nie przyznał jak długo nie wypoczywał. - Ja ciągle pracuję. W święta i w niedziele. Mam wiele obowiązków, bo muszę dbać o godne reprezentowanie powiatu. Może mam zaległy urlop z półtora roku? Nie wiem dokładnie - zbył pytania dziennikarza.

- Zgodnie z ustawą o pracownikach samorządowych, od stycznia zajmuje się tym sekretarz lub inna wyznaczona osoba. Teraz to już nie jest obowiązek przewodniczącego - tłumaczy Przemysław Litwiniuk, przewodniczący Rady Powiatu Bialskiego, który też nie wie dokładnie ile starosta ma zaległego urlopu. - Trzeba też brać pod uwagę specyfikę pracy starosty. Trudno mu wziąć 14 kolejnych dni wolnego. Ale istotna jest też troska o zdrowie pana starosty - martwi się Litwiniuk.

Sprawę wyjaśnia Jan Jańczuk, sekretarz powiatu. Ustala, że starosta ma 37 dni niewykorzystanego urlopu. - Nie mogę panu staroście polecić, aby poszedł na urlop, bo jeszcze nie przekazał mi odpowiednich upoważnień z zakresu prawa pracy - żartuje sekretarz.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!