piątek, 19 stycznia 2018 r.

Biała Podlaska

Uwaga trucizna w parku. Mieszkańcy boją się tu chodzić na spacery

Autor: Ewelina Burda

Takie tabliczki pojawiły się w Parku Potockich w Międzyrzecu Podlaskim<br />
Takie tabliczki pojawiły się w Parku Potockich w Międzyrzecu Podlaskim

Tak wygląda rewitalizacja parku w Międzyrzecu Podlaskim. Nie chodźcie tam na spacery, ani z psami ani z dziećmi. Trawniki spryskane są jakimś trującym świństwem – ostrzegają mieszkańcy w Internecie. Okazuje się że w związku z rozpoczętą rewitalizacją tereny zielone zostały opryskane herbicydem.

– Zmarnują wszystko, co tam rośnie i żyje. Wszystko umrze, uschnie i będzie zatrute! Każde wejście do parku jest ustrojone taką tabliczką. Udostępniajcie – mieszkańcy powinni wiedzieć, jak niszczony jest cały ekosystem parku – grzmi mieszkanka, dołączając zdjęcie z ostrzeżeniem, które pojawiło się w parku.

Wszystko ma związek z rewitalizacją 35-hektarowego terenu wokół pałacu. – Od kilkudziesięciu lat park zarasta perz. Firma, która zajmuje się inwestycją, użyła pestycydów, aby z nim walczyć, bo będą tam nowe trawniki dywanowe. To nie są jakieś niebezpieczne środki, tylko te najbardziej popularne, stosowane w ogródkach warzywnych – tłumaczy burmistrz Zbigniew Kot.

Miasto stosowne ostrzeżenie zamieściło też w Internecie. – Są informacje, bo mieszkańcy m.in. zbierają w parku grzyby, a później je sprzedają – zaznacza Kot.

Poza tym okres karencji już minął i tabliczki mają być zdjęte. Natomiast rewitalizacja parku potrwa rok. – Powstaną nowe aleje parkowe, szutrowe z oświetleniem, trawniki dywanowe, nowe ławeczki. Większy będzie parking przy pałacu – zapowiada burmistrz.

Teren będzie monitorowany. A część istniejącego magazynu zostanie zaadoptowana na publiczne toalety. Istniejąca zieleń będzie uporządkowana, niektóre z drzew zostaną wycięte, a w ich miejscu pojawią się nowe nasadzenia.

– Park po prostu zmieni swoje oblicze – zaznacza Zbigniew Kot. Park to ulubione miejsce rekreacji mieszkańców Międzyrzeca, a w pałacu działa Uniwersytet Trzeciego Wieku i niektóre sekcje Miejskiego Ośrodka Kultury.

Na inwestycję miasto pozyskało ponad 2 mln zł dofinansowania z Regionalnego Programu Operacyjnego woj. lubelskiego.

Użytkownik niezarejestrowany
(1) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (26 października 2017 o 14:10) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
"Park to ulubione miejsce rekreacji mieszkańców Międzyrzeca" Bo zajadów od śmiechu dostanę.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (1)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!