poniedziałek, 22 stycznia 2018 r.

Biała Podlaska

Użytkownicy wieczyści już mogą z bonifikatą wykupić działki. Ale nie wszyscy

Dodano: 20 lutego 2017, 16:20
Autor: Ewelina Burda

Biała Podlaska. Od początku tego roku użytkownicy wieczyści mogą wykupić swoje działki z 99-procentową bonifikatą. Pojawił się jednak pewien problem prawny.

W maju ubiegłego roku miejscy radni podjęli uchwałę umożliwiającą użytkownikom wieczystym wykup swoich działek. Mieszkańcy zabiegali o to kilka miesięcy. Sprawa wywołała sporo emocji, bo w 2005 roku Sejm przyjął uchwałę o możliwości zamiany prawa użytkowania wieczystego na prawo własności. Wówczas stosowną uchwałę przyjęła też rada miasta w Białej Podlaskiej. Na jej mocy użytkownicy wieczyści mogli wykupić działki z 99-procentową bonifikatą. Ale do czasu. Bo uchwałą z 2011 roku wprowadzono pełną odpłatność przy wykupie gruntów użytkowanych wieczyście. Ostatecznie mieszkańcy dopięli swego i od stycznia mogą znowu liczyć na 99 -procentową bonifikatę.

– Kilkadziesiąt osób już się do nas zgłosiło. Mieszkańcy wiedzą, że procedura ruszyła od stycznia, przychodzą do wydziału geodezji – podkreśla prezydent Dariusz Stefaniuk.

Ale jest pewien problem. – Uchwała określa warunki i jednym z nich jest to że w danej nieruchomości nie może być prowadzona działalność gospodarcza. Wcześniej nie zwróciliśmy na to uwagi. A są tacy użytkownicy wieczyści, którzy mają na przykład w domu biuro i zarejestrowaną działalność. Według uchwały nie spełniają wszystkich warunków – przyznaje Stefaniuk.

Ale jak zapewnia, wydział geodezji pracuje nad rozwiązaniem tego problemu. – Bo chcielibyśmy również tym osobom umożliwić preferencyjny wykup. Szukamy rozwiązań prawnych. W ciągu miesiąca poznamy odpowiedź czy jest to w ogóle możliwe – zaznacza prezydent.

W mieście 742 działki są w użytkowaniu wieczystym. To w sumie 28 hektarów terenu. Co roku z opłat za użytkowanie wieczyste do budżetu miasta wpływało ok. 350 tys. zł.

Użytkownik niezarejestrowany
(1) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (21 lutego 2017 o 10:13) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
cyt. Szukamy rozwiązań prawnych. W ciągu miesiąca poznamy odpowiedź czy jest to w ogóle możliwe – zaznacza prezydent. Bardzo dobrze że prezydent Stefaniuk myśli i o tych co mają zarejestrowane działalności gospodarcze we własnych mieszkaniach. Miejmy nadzieję ze nie będą pokrzywdzeni.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (1)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!