sobota, 24 marca 2018 r.

Biała Podlaska

W Białej Podlaskiej ma stanąć pomnik Kaczyńskich. Gen. Błasik z ulicą lub rondem

Dodano: 10 kwietnia 2016, 15:19
Autor: Ewelina Burda

W Białej Podlaskiej powstanie pomnik Lecha i Marii Kaczyńskich. Zawiązał się już komitet, który przeprowadzi zbiórkę na jego budowę. To inicjatywa działaczy Prawa i Sprawiedliwości.

Można się było o niej dowiedzieć podczas miejskich uroczystości związanych z szóstą rocznicą katastrofy smoleńskiej.  Jak co roku odbywają się one m.in. przy kościele św. Antoniego, gdzie znajduje się tablica  poświęcona ofiarom katastrofy. Z miastem nad Krzną związani byli stewardesa Barbara Maciejczyk, która się tu urodziła oraz generał Andrzej Błasik. W latach 1984–85 jako student szkoły oficerskiej szkolił się tu na samolotach odrzutowych. Poznał wtedy swoją przyszłą żonę - pochodzącą z Białej Ewę Błasik. W październiku w mieście otwarto rondo im. prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Na tym nie koniec.

– Zawiązał się społeczny komitet budowy pomnika Lecha i Marii Kaczyńskich – mówi senator Grzegorz Bierecki, który zasiada w komitecie. Oprócz niego księża, radni miejscy i powiatowi oraz posłowie. – Pomnik będzie odwzorowywał zdjęcie spacerującej i uśmiechniętej pary prezydenckiej. Nie będzie na cokole. Ma zapraszać do podejścia i dotknięcia. Na pewno będzie zdobił miasto – zapewnia Bierecki. Odlany z brązu pomnik wykona rzeźbiarz Stanisław Milewski z Gdańska. Jego koncepcja ma być podobna do gdańskiego pomnika spacerujących Ojca Świętego Jana Pawła II i prezydenta Ronalda Reagana.  – To nowoczesne podejście do upamiętnienia, zgodne ze współczesnymi trendami w rzeźbiarstwie – podkreśla senator.

Władze miasta inicjatywę popierają. Proponują już nawet miejsce, gdzie stanie rzeźba. – Wskazałem park przy Placu Wojska Polskiego. Planujemy rewitalizować to miejsce, aby przywrócić je do życia. Poza tym, niedaleko znajduje się pomnik Sybiraków. To będzie korespondować – uważa prezydent Dariusz Stefaniuk.

Komitet chce aby pomnik był gotowy na 11 listopada tego roku. – Ważne aby to było wspólne dzieło mieszkańców. Dlatego komitet rozpoczyna zbiórkę na jego realizację – dodaje Bierecki. Komitet nie ma przewodniczącego.

Podczas obchodów 6. rocznicy katastrofy smoleńskiej jeszcze inny pomysł przedstawił poseł Adam Abramowicz (PiS). – Zwróciłem się do rady miasta, aby generał Andrzej Błasik miał w mieście ulicę lub rondo swojego imienia - zaproponował parlamentarzysta. Tymczasem, prezydent Dariusz Stefaniuk stwierdził, że już rozmawiał na ten temat z Ewą Błasik, wdową po generale i miasto przystało na taki pomysł upamiętnienia generała Błasika.

Zszokowana
Gość
Gość
(32) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Zszokowana
Zszokowana (8 listopada 2016 o 10:54) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Co za wstyd. Lecieli spełnić swój obowiązek. Jak wielu. Każdy z nas ma obowiązki i za śmierć przy ich wykonywaniu nie stawiają pomników. Co oni niby zrobili????? Jakie zasługi dla kraju mieli. I jeszcze łączyć to z rocznicą odzyskania niepodległości???? WSTYD i HAŃBA. Ludzie, którzy zginęli za ojczyznę "w grobach się przewracają". Ktokolwiek dał 1 grosz na ten chory pomysł niech stanie się ofiarą własnej głupoty, a gołąb, który obsra pomnik niech obsra też takie chore łby, które to finansują. Chore. Chore i wstyd za takich "polaków", którzy nie patrzą na dobro kraju i Polaków, a swoje chore zamiłowanie do sekty, jaką stał się PIS.
Rozwiń
Gość
Gość (13 kwietnia 2016 o 17:03) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Jakież światłe autorytety komentują artykuł. Takie właśnie słońca narodu przyczynili/ły się do tej tragedii. Przyczynili się, zaczynając i ciągnąc do tej pory, wojnę polsko-polską. Ta "nowoczesna" lewacko-komusza inteligencja musi obrażać, musi donosić obcym. Opiera się tylko na inwektywach, bez żadnych racjonalnych treści w swoich wywodach. A sąsiedzi z dwóch stron tylko zacierają ręce. Jak powiedział Braun, Polska jest teraz w bardzo ważnym momencie dziejowym. Teraz, właśnie teraz, walczymy o to, żebyśmy nie stracili swojej państwowości, a być może wzmocnili się jako naród i jako państwo. Możemy tego dokonać jedynie jak będziemy razem, nie będziemy opluwać swoich przeciwników, tylko dlatego, że mają inną wizję kraju. Wy rządziliście przez ostatnie ~22 lata(przerwa to rządy Olszewskiego i później Marcinkiewicza/Kaczyńskiego), teraz naród wybrał nas, to dajcie nam spokojnie porządzić. To apel do was lewaczki i arbuzy.
Rozwiń
Gość
Gość (12 kwietnia 2016 o 19:27) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Zakałą tego miasta i państwa jest CIEMNOGRÓD !!!!!! Dla "wycieczkowiczów" którzy zrobili sobie eskapadę do Katynia w ramach kampanii prezydenckiej dzisiaj mamy stawiać pomniki ?!?!?!? Wykopać ich z trumien i postawić prze sądem za oszołomstwo i śmierć niewinnych ludzi !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Rozwiń
Gość
Gość (12 kwietnia 2016 o 13:38) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Jakież to zasługi dla RZECZPOSPOLITEJ wnieśli wymienieni w artykule persony, ja uważam że tylko takie, że skorzystali z "darmowej" wycieczki do Smoleńska ....... . ! Myślę, że warto zastanowić się nad tym co się mówi i robi .... rządzący ! Wstyd !
Rozwiń
Gość
Gość (12 kwietnia 2016 o 08:48) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Na pewno nie powstanie za publiczne pieniądze i na miejskich gruntach. Nie zgadzam się !żądam referendum w tej sprawie
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (32)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!