sobota, 27 maja 2017 r.

Biała Podlaska

W obronie Tocznej

Autor: Beata Malczuk

Społeczeństwo Łosic jest zaniepokojone nie najlepszym stanem przyrodniczym rzeki Tocznej. Odczucia mieszkańców podzielają miejscowe władze.

Po złych doświadczeniach z zakładem, który ponad rok temu zatruł wodę ściekami, czuwają, aby nie powtórzyła się katastrofa ekologiczna. Pomaga im w tym Społeczna Straż Rybacka. – Jej funkcjonariusze robią dobrą robotę, patrolując wraz z policją nabrzeża. Odbierają od ludzi sygnały o zanieczyszczaniu wody i powiadamiają, kogo trzeba. A poza tym, walczą z kłusownikami i zarybiają Toczną – mówi Bogdan Jakimiuk, podinspektor referatu ochrony środowiska w starostwie.
Jak poinformował, ostatnio gospodarz powiatu łosickiego zwrócił się z pismem do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska z siedzibą w Mińsku Mazowieckim z prośbą o wzmożenie kontroli stanu sanitarnego-bakteriologicznego rzeki. Starosta zareagował w ten sposób na sugestie radnych, którzy są za tym, aby intensywniej zapobiegać zagrożeniom bezpieczeństwa ekologicznego. Uważa, że częste analizy powstrzymają sprawców procederu powodującego zamieranie biologiczne Tocznej. To jest z jednej strony wyraz troski o środowisko naturalne, a z drugiej nieufności w stosunku do firm, które się podejrzewa o nieuczciwość.
Przeciwko częstym kontrolom nic nie ma Janusz Jankowski, prezes spółki Laktopol A, zakładu usytuowanego w pobliżu rzeki, produkującego wyroby mleczarskie. – Niech nas sprawdzają. Nie mamy nic do ukrycia. Ale jakoś od maja nikt się tu nie pofatygował – oświadczył. Zaznaczył również, że dysponuje badaniami niezależnych instytucji, według ich ekspertów normy zanieczyszczenia nie są przekroczone.
– Jeżeli ktoś twierdzi inaczej, niech to udowodni, bo jeśli nie to odpowie przed sądem za pomówienie – powiedział Dziennikowi J. Jankowski.Dodał też, że jego firma posiada własną oczyszczalnię ścieków. W tym roku przeznaczono na poprawę sprawności jej funkcjonowania 600 tysięcy złotych.
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń:

Alarm24 telefon 691 770 010
Kliknij i dodaj swojego newsa!