wtorek, 23 stycznia 2018 r.

Biała Podlaska

W ośrodku dla uchodźców otwarto bibliotekę (zdjęcia)

  Edytuj ten wpis
Dodano: 6 grudnia 2011, 17:41
Autor: (pim)

 (Marek Pietrzela )
(Marek Pietrzela )

Sukcesem zakończyła się zapoczątkowana przez Bibliotekę Pedagogiczną w Białej Podlaskiej akcja "Książka za uśmiech”, która trwała od 20 października do 3 grudnia. We wtorek w bialskim Ośrodku dla Cudzoziemców została otwarta nowo utworzona biblioteka przygotowana z darowanych książek.

Akcja otrzymała wsparcie wielu osób, szkół oraz instytucji i redakcji. Powstały w tej bibliotece pomysł przeprowadzenia zbiórki książek dla dzieci uchodźców przybywających na Podlasie zyskał uznanie Urzędu do Spraw Cudzoziemców oraz Stowarzyszenia Centrum Wolontariatu w Lublinie, które współorganizowały zbiórkę i przygotowanie biblioteki. Anna Denkiewicz z bialskiej Biblioteki Pedagogicznej, podkreśla, że zaskoczyły ją pierwsze przesyłki książek m.in. z Zespołu Szkół z Chludowa pod Poznaniem i z księgarni "Małe Książki” z Łodzi.

Olbrzymią niespodzianką była też przesyłka 12 tomowej encyklopedii dla dzieci w języku rosyjskim oraz 30 tomowej powszechnej encyklopedii w języku rosyjskim od Zofii Jasińskiej-Knysz z Opolszczyzny. Ofiarodawców były dziesiątki. W tym m.in. Biuro Poselskie posła Franciszka Józefa Stefaniuka.

Tadeusz i Anna Dojerowie z Białej Podlaskiej przekazali kilkadziesiąt barwnych książeczek dla dzieci w języku rosyjskim. – Nikt w rodzinie ich nie potrzebował. Nie było sensu trzymać. Niech książki służą innym – powiedział nam Tadeusz Dojer.

Ewa Piechota, rzecznik Urzędu do Spraw Cudzoziemców, informuje, że bialski Ośrodek dla Cudzoziemców jest pierwszym miejscem, do którego trafiają obcokrajowcy po złożeniu wniosku o nadanie statusu uchodźcy.

– Efekty akcji przerosły nasze pierwotne oczekiwania, w sumie udało nam się zebrać około 2000 książek! Wyrazy wdzięczności ślemy także wszystkim osobom i instytucjom zaangażowanym w akcję – podkreśla Piechota, która przybyła na uroczystą inaugurację biblioteki.

Spotkanie umilił występ tanecznej grupy "Gwiazdy Czeczenii” działającej pod opieką Centrum Wolontariatu w Lublinie. Dzieci uchodźców głównie z Czeczenii były oczarowane pięknymi książkami.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!