piątek, 23 lutego 2018 r.

Biała Podlaska

W Pratulinie powstaje Dom Pielgrzyma. Dzięki grantowi od angielskiej fundacji

Dodano: 21 lipca 2016, 17:40
Autor: Ewelina Burda

Przy Sanktuarium Błogosławionych Męczenników Podlaskich w Pratulinie (pow. bialski) powstaje dom pielgrzyma/ fot. mat. promocyjne
Przy Sanktuarium Błogosławionych Męczenników Podlaskich w Pratulinie (pow. bialski) powstaje dom pielgrzyma/ fot. mat. promocyjne

Przy Sanktuarium Błogosławionych Męczenników Podlaskich w Pratulinie (pow. bialski) powstaje dom pielgrzyma. Za inwestycję odpowiada Caritas diecezji siedleckiej.

Prace budowlane ruszyły na początku czerwca. - Znajdzie się tu ok. 50 miejsc noclegowych oraz sala konferencyjna - mówi ks. Marek Bieńkowski dyrektor Caritas diecezji siedleckiej. - O potrzebie takiego obiektu sygnalizował kustosz sanktuarium. Rocznie przewija się tam ok. 40 tys. pielgrzymów. Zresztą dom będzie również służył do celów rekolekcyjnych, zwłaszcza w okresie zimowym, kiedy turystów i pielgrzymów jest mniej - zauważa ks. Bieńkowski. Pielgrzymi będą tu mogli także liczyć na małą gastronomię i sklepik z pamiątkami.

 Caritas na budowę Domu Pielgrzyma otrzymał grant od angielskiej fundacji "Fedoruk Trust". - Jan Fedoruk, założyciel fundacji, pochodził z Nepli, później był żołnierzem generała Andersa i koleje losu sprawiły, że osiedlił się w Anglii, gdzie założył rodzinę. Teraz już nie żyje. A fundacja ma zrealizować spadek, który powinien służyć rozwojowi tego terenu. Zwrócili się do nas i wspólnie podjęliśmy decyzję o budowie domu pielgrzyma. Gdyby nie grant, sami nie podjęlibyśmy się takiej inwestycji - przyznaje ks. dyrektor. Obiekt ma być gotowy na początku 2018 roku. Wykonawcą jest firma Zeltech z Siedlec. - Dom Pielgrzyma będzie nosił imię Jana i Dory Fedoruków, głównych darczyńców tego dzieła - podkreśla ks. Bieńkowski.

To nie pierwszy taki obiekt w regionie. W 2012 roku taki dom otwarto przy Sanktuarium Matki Bożej Kodeńskiej. Do dyspozycji pielgrzymów jest tam ponad 170 miejsc noclegowych.

 Obiektem kultu w sanktuarium w Pratulinie są relikwie błogosławionych męczenników zamordowanych w 1874 roku  w obronie wiary. Są złożone w bocznej kaplicy kościoła parafialnego w specjalnie przygotowanej do tego urnie. W październiku 1997 roku Ojciec Święty Jan Paweł II beatyfikował męczenników z Pratulina.

Czytaj więcej o: Pratulin Dom Pielgrzyma
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(3) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (22 marca 2017 o 14:03) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Jest to megalomania na niczym nie znających się urzędasów kurialnych. Biskup jest bezradny, bo otoczył się hienami zTZ i jest ubezwłasnowolniony. A ksieża emeryci żyja w lesie na wygnaniu, gdzie ani stałej opieki lekarskiej, ani odpowiedniego wyżywienia nie ma, bo diecezji na to nie stać. Już jedna ich wrobila w fundusze, może się to powtórzy. Bo na tym zadupiu pratulińskim raczej strażnica graniczna potrzebna, a nie dom pielgrzyma. Sztuczne sanktuarium.
Rozwiń
Gość
Gość (21 marca 2017 o 12:08) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Miał być szpital a nie dom pielgrzyma.
Rozwiń
Gość
Gość (21 lipca 2016 o 19:08) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
KTO BĘDZIE UTRZYMYWAŁ TEN DOM PIELGRZYMA ?.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (3)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!